News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

gruiarew

Poate să-mi zică cineva cu ce anume și cum se sudează? Îs foarte curios de tot ce înseamnă sudură de când am avut și eu ocazia să topesc niște electrozi. Mulțumesc!
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

interesantul

Ceea ce pot sa-ți spun, am un prieten care are in EU (DE) o firma de sudura. E chemat la lucrari speciale de sudura, Știe suda in orice fel, cu orice electrolid, orice timp de metal.
Nu merge acasa, lunar farea 25.000€ Asat doar el, Plus ca mai are 3 angajati.
Ca și rezumat, sudorii buni și foarte buni sunt căutați. Programare lucrarilor se face cu luni de zile inainte, si daca cel ce are nevoie de sudura nu e gata la data si ora stabilita, rămâne și fără lucrare și fără arvună...

Am pierdut prin Romania 30 de ani...

Cristi Deme

Quote from: dorum on October 10, 2019, 08:29:30 PM
Chiar asa grele sunt tronsoanele alea metalice de a fost nevoie de macaraua aia mare? sau e vorba de deschidere si nu atat de mult de greutate?
Cel de la macaraua cu brat alb a avut 186 to cu tot cu predale si cel de la macaraua cu brat galben 120 to cu tot cu predale
Tablierele s-au incarcat cu predale pt a evita a noua inchidere de autostrada

Macaraua mare mai ramane la un tablier in zona dupa care merge la Cuci sa punem tablierul ramas , cea mica merge la Radauti la centura
S-a lucrat intens la structuri in ultima perioada , inclusiv la Aktor/Retter

yetiman

@Cristi - Ne poti spune daca exista o data stabilita pentru ridicarea grinzilor la Teius?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adrian sibiu

Stie cineva daca sa deschis circulația pe A.

Ionut


voicul

#16086
WoW: predale pe ambele treceri ... O sa rupa Pizzarotti graficul cresterii lunare !!!

Scuzati pamfletul:
UE sigur nu o sa inteleaga cum pot sa creasca atat intr-o luna si o sa le trimita control pentru suspiciuni de sclavagism si lucru in conditii inumane si improprii.

Mai serios:
Mai misca si ei ceva. Au facut intr-o zi cam jumatate din cat au facut la podul de peste Mures intr-un an.

AlinC

O filmare realizata de la sol de un coleg de-al meu cu ridicarea tablierului metalic de la nodul Sebes. Eu nu am putut sa merg pentru ca m-a operat chiar cu o zi inainte in zona gatului. Acum am ajuns acasa din spital, dar nu o sa pot iesi o perioada din casa:



Io

Multa sanatate, Alin!  Grija mare la recuperare, te asteptam din nou in teren :)
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

tonică

Multa sanatate, Alin!!

Inteleg de la Cristi ca cea mare va mai ramane pentru un tablier. Dar parca in total erau sase, nu? Asta inseamna ca s-au ridicat deja 5?

whitedove

AlinC, Multa sanatate si recuperare rapida. Esti mult dorit si asteptat in teren!!!!  :thumbsup:

florin74

#16091
Marcu baga turbo la Oiejdea. Imediat sunt la nivelul structurii de la fostul bloc Transavia. Cred de săptămâna viitoare încep între culegea dinspre Teiuș de la supratraversarea Dn1 și structura mai sus menționată (unde este și vestita magistrala de apa). Și-au găsit o groapa de împrumut la ieșirea din Teius spre Alba, și se mișcă rapid pe DN.
Italienii terminau la Lancram la deviere, cred ca luni vom circula pe vechiul traseu.  Mai aveau de făcut racordul cu DN, la ora 14.00 decopertau vreo 20 de metri la capete pentru asfaltare. In rest totul pare a fi gata.

paulmare

AlinC multa sanatate, recuperare rapida :)

CristiDeme - ne pui te rog o poza cu convoiul care duce macaraua senilata ? Sa muti magaoaia aia de colo - cred ca e un cosmar logistic in sine

danutzu_1069

Nu este de loc un cosmar logistic. Nu o transporta pentru prima data.
Trailere au in dotare, macarale pentru incarcat - descarcat au..
AST-urile sunt preluate de la transportul precedent, doar plecarea si destinatia se schimba.
A, si data completarii. :)


adi

Deme si-a demonstrat capacitatea de ridicare....iar, felicitari