News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 34 Guests are viewing this topic.

AlinC

Aktor, pe care toti i-am facut praf pe forum, inclusiv eu, la momentul actual au mai multi oameni si utilaje decat Pizzarotti. Din informatii mele la ora actuala au circa: 156 de basculante, 80 de alte utilaje si 350 de oameni. Inca e putin, dar Pizzarotti nu are o mobilizare la fel de buna. La Aktor cea mai mari problema o reprezinta banii. Exista un risc major sa se blocheze din nou.
Chestia cu amenintarile lui Cuc cu reziliera lotului 2 a fost o gargara pentru presa, care a prins foarte bine, chiar daca e evident ca nu se justifica in situatia actuala. Ei au stat 2 ani in care nu au facut nimic, iar acum, culmea, cand antreprenorul a inceput sa lucreze, il ameninta cu rezilierea.
Pe ST1 a declarat Caretta cand a fost vizita ministrului ca e in curs de solutionare situatia gropii de gunoi "fantoma" de la Alba Iulia Sud, dar inca nu cred ca au o solutie concreta.
In alta ordine de idei, in ce priveste vizitele pe tronsoanele de autostrada aflate in constructie. Acum circa 50 de zile am facut o cerere la CNAIR pentru o vizita pe ST 1 si 2. Acum 2 saptamani cand am sunat sa vedem ce se intampla cu cererea ne-au spus ca au pierdut-o !!!. Am facut alta acum 2 saptamani, dar nu cred ca o sa o aprobe, desi nu au nicio justificare. Se pare ca asta e modalitatea prin care se rabuna cativa indivizi dintr-un anumit partid care se comporta in INSTITUTIILE PUBLICE, pe BANII STATULUI, mai ceva ca vechilii pe mosie. Conditioneaza accesul la informatii care au caracter public de modul in care sunt prezentate: Daca nu scrii frumos de maretele realizari ale partidului si statului de pe santierele patriei ti se interzice accesul!

ciprebbe

^ +1

Dovada ca se progreseaza.....


Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

luc

Foarte tare... fondul sonor!!
Propunere: Pana zboară Cucul&co toate filmările sa aibă acesta coloana muzicală..

Cristian 74

@Ionuț, 2 întrebări: 1. Turul de forță va include și întregul lotul Aktor? Poate ne dăm seama cu ochiul liber de progresul lor (dincolo de ceea ce, lăudabil, fac Deme și Retter pe lot), fiindcă cifrele date de cnair nu par foarte conectate cu realitatea.  2. Vreau să dau și eu de o canistră de benzină, dar de 2 zile tot încerc și nu merge, tot eroare îmi dă și bag la nesfârșit codurile alea anti-robot. Numai la mine o fi problema?

ciprebbe

Doar atat am zburat pe lot 2.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

zuma80

Personal privesc cu mai mult interes evolutia ST2 decat ST1.
Pentru A6!

TibiV

#14931
Pasajul/viaductul de la 1.25 pe filmarea lui Cip este la Aktor sau la Retter?...

Cred ca este in acelasi stadiu de vreo 2 ani. Nu vorbesc despre umpluturi/terasament in capete.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

^ Cred ca e prima din tabloul lui Ionut https://i.imgur.com/tTGvYvUh.jpg, si a ramas la Aktor
si le trebuie expropiere sa mute stalpul de la LEA110KV, sa plateasca proiectul si avizul, apoi ca la A3 la intrarea in bucuresti va veni VertaTel care candva va termina probabil
oricum foarte improbabil sa termine cat sa poata fi deschisa circulatia in 6 luni, acuma ar fi 460 de oameni si 156 de camioane -

Europiu

Quote from: horatiu.cosma on May 17, 2019, 03:53:23 PM


Cred că am văzut imaginea asta cu 3 utiliaje amărâte de 100 de ori în ultimii 2 ani la capătul Aktor. Data viitoare când ajung prin zonă dau cu grafiti negru pe terasament, ca dacă mai văd mult aceeași imagine în zona aia simt că o să fac cu capul  :D.

S-or fi speriat ăștia de la Aktor... Oricum, aproape o lună de la postarea asta.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Senerslav

Daca s ar tine ritmul acesta accelereat" la anul s ar sparge gheata  la nr de km inaugurati :)))  sa speram!

pbh

#14935
Gheata a fost sparta anul trecut cu 6 loturi de A. 6 in 2018, 2 in 2019, 2020 inca 4+centura in regim de autostrada a Megalopolisului Rasnov-Cristian (20k locuitori), 2021 Bacau + Straco daca se apuca de munca si dupa aia pauza din nou cel putin un an ca se cam inchid toate care sunt in lucru acum. Varianta optimista...
Loturi multe, kilometri putini :lol:

StefanCelMare

Și eu zic la fel ca AlinC, Aktor lucrează acum, și e ciudat să fie așa de luați în șuturi cu un termen imposibil.
Eu risc să zic că dacă nu dă chix complet, Aktor va termina cu luni bune înaintea Pizzarotti (lot 2 complet vs lot 1 complet).
Mark my words.

dragos76

Pe lotul 1 pe lângă bretelele din nod eu văd că mai e f mult de lucru și la giratoriul de la Lukoil.

cristi5

#14938
Quote from: StefanCelMare on June 16, 2019, 08:06:40 PM
Și eu zic la fel ca AlinC, Aktor lucrează acum, și e ciudat să fie așa de luați în șuturi cu un termen imposibil.

Cuc e doar pt show, el daca are prilejul sa urle la un constructor strain in fata camerelor o va face indiferent de situatie. Uneori urla si daca nu are motiv. Trebuie doar sa fie strain si sa fie campanie, si cum e campanie e cam tot timpul...

Nu conteaza santierul sau situatia lui, Cuc trebuie sa-si faca campanie pe seama capitalistilor care sug sangele poporului.

Sigur, daca e la 95% intelege si el ca nu are rost sa se dea in spectacol. Dar sa ne amintim cu cat nesat urla la Comsa in 2017 pt ca Ionita nu avea cojones sa le plateasca o giratie si un ecoduct... Atunci avea motiv sa tipe, acum sunt buni ca ii livreaza un lot, o panglica...

ciprebbe

@dragos76 mai e de munca dar nu ceva exagerat. De jos arata chiar bine.



Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe