News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

^^ intre structurile de la Oarda lucreaza mai incet pt ca au nevoie de acces :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Daniel_I

#14836
Intre structurile de la Oarda au facut fundatia de beton peste care se va ridica un zid da gabioane, la fel au facut langa raul Sebes langa fosta balta de pescuit. Cel mai probabil lucrarea de la Oarda o lasa mai tarziu deoarece daca ridica gabioanele nu mai au drum de acees.
Las niste poze de la terasamentul Oarda

Culeea Oarda. Mai au 1 M si ajung la cota placii de racordare.


Au profitat putin de catvea zile fara ploi si au reusit sa puna balast stabilizat pe aproximativ 1 KM. Mai au catvea sute de metrii pana la culeea Oarda si o sa fie balast si asfalt intre podul peste raul Sebes si Oarda.




Au o masina cu care toarna bordurile laterale de colectare apa pluviala. Masina a disparut din peisaj cand am fost pe santier.

Lucrari la rigole de colectare a apei in jurul parcarii,

Vremea in ultimele 2 luni a fost foarte proasta pentru constructii. La terasamente era imposibil sa inainteze prea mult. Prognoza acum e buna. Daca Pizzaroti nu incepe lucru intr-un ritm mai bun, ne putem lua adio la 20 20. Are mult de recuperat.
On The Road

realfanady





Powered by API/PUM imgur uploader

Deschideti sampania ... Aktor a trecut (in sfarsit) de 50%  :( :lol:

florin74

Anul asta sunt sanse sa ajunga la 70%. Se lucreaza intens la structuri, inclusiv la podurile de peste Mures (comanda e lansata la unul dintre ele, intr-o luna maxim o luna si jumatate posibil sa avem miscare la podul de la Radesti). Cel de la Sancrai mai spre sfarsitul anului.

ddfab

^^^ azi, aktorii s-au apucat de balast stabilizat in zona de inceput a lotului 2, imediata dupa nodul Alba Nord. aici au cateva sute de metri, pana la viaductul din spatele loc. Santimbru fabrici.

ddfab

si-am uitat sa va zic... pe viaductul peste CF din nodul Alba Nord, partea dinspre DN1, erau vreo 15-20 de muncitori. lucrau la armarea placii...asa "desfasurare de forte", nu am vazut niciodata la ei pe vreo structura :)

Tavi

Au dublat numarul de microbuze cu fierari-betonisti?  :lol:
Eh! Sa ne bucuram de vestea buna si sa fie intr-un ceas ... cu cuc! ... desi preferam fara Cuc  8)

realfanady

De la 6-7 la 15-20 ... mai de nu s-au triplat. Acum e clar, vor sa termine anul asta ... mai de nu incep sa-l cred pe Cuc.  :lol: Facem si noi haz de necaz ...

yetiman

Si daca tinem cont ca intr-o vreme erau ZERO, acum sunt INFINIT mai multi....   :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

AlinC

Pe ST1, la Alba Iulia Nord era cam slaba activitatea astazi. In schimb, pe ST2 se asternea balast stabilizat la limita cu lotul 1 iar Retter ridica grinzi la a 6-a supratraversare. A 6-a de cand au inceput ei, adica de prin 29 mai!. E vorba de km 25, adica cu 500 m inaine de grinzile cazute de la km 25,5. O sa pun cateva filmari mai tarziu.

paulmare

alinc multumim
unde au cazut grinzile, e tot asa zona pazita si izolata ? sau i-au lasat pe aktor sa curete si sa inceapa sa repare sa poata pune altele ?

AlinC

#14846
E tot asa. Astazi Retter ridica cu 500 m inainte. E linie de cale ferata mai ingusta acolo. Am filmat cand au ridicat prima grinda.

Am filmat aproape tot cum se pune o grinda.

AlinC

#14847
ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord- cam subtire activitatea astazi, chiar daca au venit fierarii sa lucreze la armatura. Spre finalul filmarii se poate observa ca asterneau balast stabilizat pe ST2, de la km 17,1 incolo, de unde incepe lotul:


AlinC

#14848
7 supratraversari, cu Deme si Retter, in 2 saptamani pe ST2:

https://ziarulunirea.ro/video-tur-de-forta-al-neamtului-retter-pe-autostrada-sebes-turda-lotul-2-in-2-saptamani-s-au-ridicat-grinzile-la-7-supratraversari-528425/

Sunt 7 video-uri in articol. 6 au mai fost puse pe forum. O sa editez postarea si o sa il pun doar pe cel de astazi dupa ce il proceseaza la HD.



E video-ul de astazi de la km 25,1. Inca nu e procesat dar trebuie sa plec.

mastereve

^ tot ei se vor ocupa si de suprabetonarea supratravesrarilor?