News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

florin74

#13665
Era o problema cu accesul in zona dintre Mures si capat lot 3, primaria Aiud/sancrai nu le da acces la camioane pe drumurile din acea parte, se discuta cu CNAIR sa le permită accesul fie pe A10, fie pe drumul de intretinere de langa corpul autostrazii. Nu stiu daca s-a deblocat situatia

laszlo.robert

Cica Aktor  se mobilizează  din martie,imi vine să rîd, sau să  plîng.

Ionut

De 14 luni se jura ca se mobilizează. Niste #%^*£/÷#%^&€£(¥(*%

horatiu.cosma

Azi maine trebuie sa vina TS sa faca sant spre Aktor pentru scurgerea apelor, ca altfel se erodeaza terasamentul. Si cu cata dezinvoltura minteau grecii in 2016 ca pe final de an vor fi sus, conectati cu TS... La primul update pe "Sinteza Autostrazilor" o sa trec la ST2 "Autostrada rusinii".

vasile.silion

În condițiile în care Aktor și-a demonstrat incompetența și delăsarea pe lotul 2 din TS, cum dracu' să le mai dai pe mână  construirea altor sectoare de autostradă, mă refer la atribuirea  către Aktor a lotului 3 din AO Sud? Antecedentele nu ar trebui să fie un criteriu în caietul de sarcini la astfel de licitații?
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

StefanCelMare

Anul ăsta eu presimt că se rupe pisica la Aktor.
Ori fac, ori vor fi reziliați.
Oricâtă incompetență ar fi pe la beneficiar, nu cred că se poate lăsa încă un an în paragină lotul ăsta.

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord, astazi:


dorum

hai ca macar astia lucra... spre deosebire de AKTOR... :)

Goldmund

Quote from: laszlo.robert on February 17, 2019, 09:36:38 PM
Cica Aktor  se mobilizează  din martie,imi vine să rîd, sau să  plîng.
Din martie?! De ce, s-a anuntat revenirea iernii?!

alesd

Priviti putin capturile din filmarea din weekend a lui AlinC de pe ST1.









Pizzarotti nu are ce face cu banii? Sau ii trag pe sfoara unii subcontractori?
De ce camioanele merg incarcate doar pe jumatate? Oare care e explicatia?

RobertH

#13675
Cred ca e doar stilul in care incarca ei camioanele . Daca te uiti pe filmarea lui AlinC de acum 2 zile (pe la 0:26) ai sa observi mai exact.
Defapt excavatoarele si camioanele sunt pozitionate incat sa puna pamant dintr-o singura miscare a bratului dar in cazu asta nu ajung pana la capatul camionului.

Plus ca vad ca au destul de multe camione pentru operatia asta si se intorc prea repede, de aia probabil e mai convenabil sa le duca asa cu vreo 60-70% din capacitate decat sa mai stea sa incurce pe cei care se intorc. Cred ca asta e pentru ca la camionul plin(poza a 3-a) se vede ca acolo a fost impins pamantul, deci probabil atunci operatorul excavatorului a avut mai mult chef sa isi faca treaba sau pur si simplu nu avea camion liber in asteptare.



TL;DR : E mai usor pentru operatorii de excavatoare.

NGC

Pai la PIZZAROTTI operatorii de excavatoare pot lua decizii de genul asta? Inseamna ca PIZZAROTTI au bani in plus pentru combustibil si / sau pentru camioane / excavatoare subcontractate care sunt in plus, adica degeaba. :D

alesd

Quote from: RobertH on February 18, 2019, 08:54:51 PM
Cred ca asta e pentru ca la camionul plin(poza a 3-a)

Daca maresti poza sau te uiti pe filmare, vei constata ca si camionul 3 e doar pe jumatate plin, mai exact doar partea din spate a benei (de la jumatatea lungimii spre spate). Toate cele 5 camioane din cele 4 poze sunt doar pe jumatate pline.

yetiman

Oare nu poate fi din cauza ca solul e prea moale ca sa suporte un camion incarcat la capacitate maxima?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

RobertH

#13679
Scuze , am gresit in mesaj . Era vorba de poza a 4-a si de camionul langa cele doua pe care le-ai marcat.
Camionul ala e aproape plin , dar doar acum am vazut si pe filmare ca defapt ala a venit de pe drum deci din alta locatie .

Parerea mea e tot la fel oricum : operatorii de excavatoare putin comozi .