News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

dragos76

Eu nu mai înțeleg nimic... nu au închis devierea acum câteva zile (vezi video din 6) și au reluat circulația pe vechiul amplasament? Deja au mutat iarăși pe deviere? Ce lucrări s-au efectuat acolo între timp?

horatiu.cosma


Dominik

Au terminat cu sudura la podul de langa Lancram ??
You're in Steelers Country


TibiV

La poduri se vede clar avansul...
Celor 3 fierar-betonisti care erau pe ST2 pana acum li s-au adaugat cei 7 care au lucrat pe A3 Petricani/Popasului...
Deci o "mai mult decat" triplare clara a resurselor umane !
:lol: >:( :lol: :(
(rasu-plansu....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

^Mda...
Eu deduc ca AlinC e nu numai sulfetist dar si super-optimist in natura lui :). Cel putin la primul pod atata s-a invartit cu saraca drona in asteptarea a "se mai intampla ceva?" de m-a luat pe mine cu frig!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).


prd.marius

Stai ca nu inteleg, deci reprezentantul CNAIR pentru lotul 2 (sau ma rog, si pentru acest lot) este chiar grec?

AkaManah

Exact la asta m-am gandit si eu cand am citit articolul. Lotul acesta a fost ghinionist de la inceput. Si noi!

TibiV

Deci grecii ne-au facut cadou un reprezentant CNAIR pentru ST2...
Bai frate, ca nu au citit literatura antichitatii este de inteles, dar astia nu au vazut nici filmul cu Brad Pitt in Troia?!?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Grecul e inginer FIDIC, deci e de la SALFO & Associates :)

horatiu.cosma

"A prezentat o strategie în care arată că data finalizării lucrărilor va fi la finalul anului 2019. A prezentat o listă cu resurse, oameni etc."

Bai, incredibili astia de la Aktor. Incep sa cred ca nu pot ministrii Transporturilor/directorii CNAIR promite kilometri de autostrada pe cat poate Aktor minti.

Va reamintesc promisiuni Aktor la care am fost de fata:
- vara 2016: "pana la finalul anului pe 80% din lot va fi balast stabilizat, la conexiunea cu TS vom fi sus cu terasamentul"
- primavara 2018: pana la finalul anului tot lotul va fi negru

Bai, deci astia cu 40 de oameni pe un santier de 24 de km, la sub 50% procent fizic, la 3 ani jumate de la inceperea lucrarilor zic ca la anul termina? Si prezinta cifre, oameni, utilaje? Va dati seama ca pana si grecii lor nu ii mai cred?

Eu cred ca astia is rupti complet de realitate, le-a facut rau iarba de pe santier, vad unicorni si zane. Probabil si dupa reziliere o sa mai sune la CNAIR sa le spuna ca de maine se apuca serios.

Va spun de pe acum ce se va intampla. La primavara o sa ne dea pe toti pe spate Aktor cu 50 de muncitori, fata de 40 cat au fost anul asta. Vor spune ca inca nu se poate lucra la intensitate maxima, ca inca e umed. Prin mai vor spune ca au promisiune de la subcontractori ca in 2-3 saptamani incep lucrarile in forta, sute de oameni si utilaje, lapte si miere. In iulie cu chiu cu vai vor fi vrea 80-100 cu intermitente. Evident ca dupa fiecare ploaie nu se va putea lucra cate 2 saptamani, se va face dansul ploii non stop in birourile sefilor. Si iar va veni toamna si apoi iarna...

Cam asta e istoria Aktor pe santierul asta si asa va continua daca vor mai fi lasati. La structuri vor mai lega 2 bucati de fier pe luna, relocari de utilitati nici vorba, ca nu sunt bani. Se va mai intinde umplutura din depozite ca aia e ieftina, cu ceva subcontractor rupt in fund si platit pe masura.

alecu26

Daca nu au comandat otelul pentru podurile metalice, cam da, asta va fi ritmul la anul.
Drumurile noastre POATE;

danutzu_1069

Pana mea.... grec la grec nu isi scoate ochii... Si bașca mai da sfaturi beneficiarului... adica cnair-ului...
O sa vedeți o telenovela care se va intinde pe multi ani.... Sper ca nu precum "Tanar si nelinistit" ...

horatiu.cosma

^
Păi ăsta e unul dintre rolurile inginerului, să dea sfaturi beneficiarului. De ce crezi că l-a angajat CNAIR, să dea sfaturi lui Aktor?