News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

alexV

Lipsa personalului calificat pe piața muncii e o NON problema, la Pizzarotti.

Spre exemplu, in cartier un vecin își construiește o casa. Are fierari betoniști, vin cife una pe rând, și este o pompa de beton. Pizzarotti nu are mai mult de atât la podul Mureș.. 

Ciprebbe a zis mai demult ca și firma mama din Italia le cere sa grăbească ritmul pe A10. S-a concretizat in ceva zvonul?

Insist, nu poți invoca lipsa forței de munca in Ardeal când cu 7 fierari in plus îți dublezi capacitatea.

alecu26

Da si nu. Alti 7 pot sa ceara mult mai mult si nu vrei sa cheltui mai mult daca esti la limita cu bugetul. Lui Pizzarotti I s-a dat peste nas cu multe optimizari asa ca pot sa fie deja la limita cu optimizarile. Mai multi muncitori in santier inseamna si mai mult personal TESA. Ritmul pe santier e dat de multi factori si toti sunt legati de bani. Sau cel putin era. In ultima vreme lipsa de personal serios si cat de cat calificat e groaznica.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

In filmarea de ieri se observa ca avansul la fier la podul peste Mures a cam stagnat de la ultima filmare (vreo 2-3 saptamani). Nici la Sebes inca nu s-au apucat de structura cea mai mare peste raul Sebes, DN1 si 2 bretele (podul asta are 4 benzi, fiind dublu sens).Dar sigur, in  2019 e gata  :lol:.

Stefan01

#13398
Astazi, in jurul orei 15:30, la intersectia A10 cu DN1 (zona paraul Iovului), un finisor pentru asfaltat si un cilindru compactor erau in asteptare pe breteaua Sebes - Turda a devierii. Sunt curios cat timp va tine viitorul asflat. Macar pana la primavara viitoare ...

alecu26

Da...nici nu am contrazis asta ca progresul e foarte lent. Asta e si impresia mea...ca exista o singura echipa de 7 fierari...care e plimbata de colo colo.
Drumurile noastre POATE;

elion

Lotul 2 în zona podului Sâncrai

















TibiV

Mai, astia sunt bolunzi?...
Toata vara au frecat-o si i-a apucat harnicia in decembrie?....
:o
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Lasa-i, sa nu-i deochi. V-am zis ca Neaga a declarat acum doua zile ca au termen pana pe 15 decembrie sa vina cu bani si sa-si ia fier pentru structuri. Probabil incearca sa arate ca sunt in viata. Vedem. Eu nu mai cred nimic cand vine vorba de Aktor.

ghrt

Probabil au un prag minim pt a emita factura?
Cont (aproape) inactiv.

alecu26

Si aia...dar sunt departe de acel prag minim oricum.
Drumurile noastre POATE;

mihaihedes

În sfârșit iasă ceva din gaurilor acela betonate. Cred că de mai bine de un an nu au mișcat nici măcar un leț pe acolo.

alecu26

Durerea va fi plata avansului catre furnizorul de structuri metalice. Vorbim de milioane bune.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Quote from: elion on December 08, 2018, 04:46:34 PM




Nu prea înțeleg la ce hărnicie vă referiți, aruncați o privire la cum arată zona aia la final de octombrie.


Într-o lună și ceva în care presiunea e maximă pe ei să facă ceva, cuțitul rezilierii atârnă foarte aproape, ei au reușit să ridice puțin fierul la un rând de pile... UMB a făcut treaba asta la Deva într-o zi, poate chiar jumătate de zi, ca pe seară erau și betonate pilele respective. La fața locului văd ceva fier, o macara care să îl ridice, 0 cofraje prin preajmă, deci nici pomeneală să se betoneze ceva, deci tot fierul acela va rămâne în aer liber peste iarnă. Totul pare o sforțare "supraomenească" pentru Aktor ca să pară că lucrează ceva punând în operă toate materialele pe care le mai au prin șantier, chiar dacă nu le mai pot proteja peste iarnă. Ce părere au cei care vor să mergem înainte cu ei, fiindcă o reziliere ar amâna finalizarea pentru 2023+? În cât timp termină Aktor în ritmul actual? 10-15 ani?

Daniel_I

#13408
Quote from: horatiu.cosma on December 07, 2018, 05:43:22 PM
In filmarea de ieri se observa ca avansul la fier la podul peste Mures a cam stagnat de la ultima filmare (vreo 2-3 saptamani).
Fara sa le sar in apararea celor de la Pizzaroti care au lasat santierul de izbeliste la intrarea in iarna, exista un mic avans la podul Mures care nu se vede din drona. Au inaintat cu grinzile intermediare si armarea acestora. Le-am observat ieri fiind in trecere pe acolo.
Azi dimineata sudau la 3 grade C podul din COR TEN de la nodul Sebes
On The Road

AlinC