News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

Ieri seara am facut si eu drumul Tg Mures Simeria. Ceva groaznic, horror. Waze-ul nu m-a bagat pe A10 si bine am facut ca am ascultat de el. Ultima data nu am tinut cont de indicatile acestuia si a durat mai mult timp sa ies de pe autostrada decat mersul pe ea.
Aseara a durat o ora si jumatate drumul de la sensul giratoriu cu A10 Aiud pana la iesire din Teius. Tg Mures-Simeria l-am facut in 4h si jumatate.
Prevad o chestie similara pe A3 Recea-Iernut. Este atragatoare ideea ca scapi de sate + podul de la Sanpaul dar cand vrei sa iesi de pe A3 te lovesti de coada interminabila cu DN1 si CF.

adiarc

am trecut si eu de vreo 2 ore....parca pe lotul Porr la unul dintre dealurile de pe sensul spre Sebes se lucra la lumina reflectoarelor la foraje
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alexandruduma

Alba Iulia Nord: se lucra si azi (duminca) la deal.








































(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

thinker

#13353
pentru trecerea peste calea ferata de la Alba Iulia nord au pregartit armaturile si pentru pilonii neturnati - 4 buc de o parte si inca doua in partea spre deal...deci urmeaza sa mai toarne si restul pilonilor... asteapta relocare a liniei electrice din zona
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

alexandruduma

@Horatiu: poza cu cele 5 panouri de la CIC:





Powered by API/PUM imgur uploader


alecu26

#13356
@alexandruduma: mare cretinatate acele panouri. Avem o senzatie naspa cu ele de mai demult, dar aseara chiar a fost nasol: mergeam pe banda , si din dreapta a aparut brusc o masina, si cu farurile indreptate spre mine si cumva in unghi sa intre in mine. Mi-a trebuit foarte mult autocontrol sa nu trag din instinct stanga de volan si sa intru pe banda 2, fara sa ma asigur. Chiar nu inteleg la ce ajuta acele panouri. Daca chiar e musai musai, trebuiau transparente.

Normativele de proeictare cer foarte clar o vizibilitate cat mai mare in nod pe bretele, pe autostrada, etc.
Drumurile noastre POATE;

elphax

langa locul unde se monteaza pasajul metalic vad ceva ca o fasie de fundatie de beton, acolo se face un zid de sprijin pentru autostrada ?

Earthchild

#13358
@alecu26: poate API notifica CNAIR problema privind reducerea periculoasa a vizibilitatii datorata lipsei de transparenta a acelor panouri? Pe ei i-a interesat sa verifice doar planeitatea si rugozitatea, "alte maruntisuri" ce afecteaza siguranta circulatiei le-au scapat.

alecu26

O sa zica ca asa e in proiect, si a fost avizat inclusiv de comisile de siguranta circulatiei, plus un auditor de siguranta circulatiei, plus verificator de proiect.
Drumurile noastre POATE;

alexandruduma

#13360
Lucrari pe ST4 aproape de Turda:





Powered by API/PUM imgur uploader

thinker

lucreaza de cel putin 2 saptamani acolo, vestea buna e ca lucreaza sub trafic
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

yetiman

Nu ar fi nici un motiv sa nu lucreze sub trafic. Toate lucrarile sunt complet in afara partii carosabile. Nici macar de restrictii nu e nevoie in zona.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adiarc

si dupa cum am mai mentionat lucrau si noaptea
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

StefanCelMare

La podul de la Alba Iulia Nord pare să fie un progres cu relocările de utilități.
Priviți cercul albastru.





Powered by API/PUM imgur uploader