News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

#13275
Sper ca arhitectul sa fie suficient de deștept asfel ca podurile, pasajele sa nu fie identice - > monotone

(@mihaihedes, nu este necesar sa-mi citezi postarea.. Este suficient... @....)


Bogdan_Cluj

Multumim Alin de update. Oare cu asfaltarile in zona Lancram-(raul)Sebes-(raul)Mures cum mai stau? Reusesc sa protejeze terasamentele pana se strica vremea? Oare urmeaza clipuri si de acolo?

Inca o data, multumim de filmari.

adiarc

cred ca Doamne-Doamne e de vina pt ritmul acestei autostrazi....a facut nenorocitele astea de anotimpuri.....vara e cald si constructorii n-au chef de munca ci de stat la terasa cu o bere rece in fata....iar dupa noiembrie...a inventat iarna in care e frig si ninge.......in rest constructorii si beneficiarul sunt sfinti....le miros hainele a tamaie.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Vice33

La Pârâul iovului nu înțeleg cum va supratraversa autostrada drumul national. Cu breteaua veche de pod ce se întâmplă? Pilonii de la supratraversarea CF se continuă și la pasajul peste DN?

luc

Invers, DN-ul va trece peste A10... Vezi plansele lui Ștefan, câteva posturi în urma!

horatiu.cosma



Cam așa va arăta. Cu portocaliu e nivelul -1, podețul prin care va curge pârâul Iovului. Apoi, la nivelul 0 (actual al DN 1), cu albastru va fi autostrada. Și apoi la nivelul +1 va fi DN 1. Cu roșu e structura propriu-zisă și cu verde rampele de urcare/coborâre.

ciprebbe

Mai spre Alba Nord nu ai filmat? in primele secunde se vede ca au inceput ceva terasament si acolo intre DN si deal.
Ms de filmulete.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Stefan01

@Cip

Acolo e incipienta miscara. Au nivelat ceva cu un utilaj cu lama. Asta s-a intamplat miercuri sau joia trecuta.

ciprebbe

No way, e corpul A (secunda 20), exact cum a desenat si Horatiu. Probabil vor urma si bretelele, dar unde se vede in filmare e corpul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Stefan01

Astazi, in jurul orei 16, se lucra la podul metalic de la intersectia A10 cu DN1, in apropiere de Lancram










danutzu_1069

Urâââât rau de tot, pasajul asta...

alin2pas

Nu trebuie să fie frumos, că nu ne trebuie pentru expoziție  :lol:
Să fie urât, dar folositor, la fel ca scula meseriașului. De muzee și expoziții sunt sătul.

Daniel_I

#13288
Scurt uppdate de Duminica seara cu Lotul 1
Am fost surprins sa vad ca lucreza Duminica la ora 16.00 intre Raul Sebes si Oarda. Asterneau primul strat de asfalt peste balastul stabilizat care se intinde pe 1.5 Km pe sensul Sebes - Turda. Au mai ramas 500 M pana la culeea Oarda care nu au balast stabilizat pe acest sens.





Pregatiti cu reflectoarele sa lucreze si noaptea.


Pe un sens asfalt, pe celalalt deocamdata doar balast stabilizat


Podul raul Sebes in aceeasi stare.


Lucrari asfaltare intre Raul Sebes si Oarda, Duminica ora 16:00


Asfaltul dupa Raul Sebes inspre Lancram. Am masurat aici si exista asfalt pe ambele sensuri pe o portiune de 1 Km. Mai au cam 250 M sa ajunga pana la podul Sebes.


Utilajele le-au mutat toate la Oarda. aici nu mai e nimic deocamdata.


Terasamentul spre raul Sebes inca neasfaltat.


Aici m-am intors la viaductul Oarda. A mai ramas o deschidere de montat grinzile si inca doua grinzi pe a doua deschidere. In total 7 grinzi ramase. Ar trebui sa termine lejer saptamana viitoare, pe sensul Turda Sebes toate grinzile sunt ridicate.











6 Grinzi ramase plus una pregatita in lansator.





Fauna din jurul A10


Podul Mures. Sambata am vazut ca se lucra la pod si langa culeea sudica (Sebes)


Cam atat. Nu am avut foarte mult timp la dispozitie si se intuneca foarte devreme.
Imi pare rau sa vad cum vine iarna si Pizzaroti nu a reusit sa asfalteze tot terasamentul dinspre Lacram pana la Mures. Ar fi fost posibil, dar au amanat prea mult. De maine avem cod galben de vreme rea...
Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

vasile.silion

#13289
Quote from: horatiu.cosma on November 17, 2018, 03:12:12 PM
Cam așa va arăta.
Deci aici vor construi mai întâi supratraversarea, vor da drumul la trafic pe ea (pe DN), și de abia mai apoi vor construi corpul autostrăzii pe dedesubt?
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran