News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

marinul

cea mai mare diferenta este la nr de utilaje. Multumim de paralela.

ddfab

ieri mobilizare destul de buna la terasamente, la inceputul lotului 2, limita cu lot 1... si azi sunt prezenti in zona, dar mai dispersati, pe zona cuprinsa intre limita cu lot 1 si dealul Oiejdea.





ddfab

ca si noutate... s-a adus foreza pentru executarea pilotilor forati pentru culeea nordica a viaductului peste CF de la nodul Alba Nord. in fotografie se observa putin mai greu,( pe platforma de pamant din spatele tufei) ca am fost luat prin surprindere si aproape am ratat momentul... :D


sper sa termine repede forajele si sa dea de lucru forezei in alta parte, fiindca este muuulta nevoie de piloti forati... stiti voi pe unde... ;)


interesantul

Quote from: danutzu_1069 on August 21, 2018, 12:28:16 PM
S-a mai spus de o mie de ori: exista un grup restrans de editori care fac editarea hartilor...

dar pe Maps a lui Apple a apărut deja....
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

voicul

^Si pe Waze (care e a lui Google, care tine si Maps - tot de la Google) a aparut. Si legatura este?

Poate tine pana la 6 luni de la deschidere (in cazul de fata inca vreo 5 luni).

rizzuh

Harta Waze nu are nicio legatura cu Google Maps, este editata de voluntari romani, iar A10 este pe Waze de mult timp de cand era toata in santier.

Ionut

Asa imi place discuția asta despre Google Maps... o astept cu mare interes si nerăbdare de fiecare data cand mai deschidem cate un lot de autostradă. Va rog reveniti la A10.

adi

Ieri, in nod Sebes, singurul echipament de forat is facea treaba pe partea spre Alba. Pe partea opusa, se amenajau bretelele si era ceva echipament de amesteca pamantul cu ceva praf alb... nu mai stiu cum se numeste

Daniel_I

Nu stiu daca s-a spus aici, Pizzaroti a amenajat langa raul Sebes langa nodul Sebes o balastiera de unde se transporta deja material pentru terasament. O sa vin si cu poze, e o zona mai greu accesibila, 10 Km cu bicileta :D.
On The Road

Ionut

Quote from: adi on August 23, 2018, 10:44:59 AM
Echipament de amesteca pamantul cu ceva praf alb... nu mai stiu cum se numeste

Dorosol. Sau alt produs echivalent/similar.


Teo

Nu s-ar preta terasamentul dintre Lancram si Oarda pentru un prim strat de asfalt?

nyros

Mai departe la podul peste Mures au reusit sa iasa din pamant cu ultimul pilon?

Ionut

^^ Din filmare se vede ca se lucrează la breteaua de ieșire A10 în nodul Sebeș în giratoriul de sud. Este breteaua scurta de ieșire în nodul Sebeș. Interesant. Probabil că se are în vedere deschiderea pe bretele scurte. Nu anul ăsta, evident. Dar în 2019 teoretic ar fi posibilă deschiderea până în Alba Sud pe bretelele scurte.

Dacă se rezolva cu regulamentul de recepție... dacă dacă dacă.

Teo

Confirm si eu activitate sustinuta la nodul Sebes. Se lucreaza atat intre Kronospan si pasajul peste CF, cat si dincolo de raul Sebes.
Nu am mai vazut niciodata atatea utilaje in aceasta zona.