News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.


HVMihnea

Am vazut azi 2 basculante in miscare pe partea vis-a-vis de Santimbru. De asememea, la Alba Iulia Sud era un excavator, mai mult se prefacea ca sapa ceva. In continuare se lucreaza bine la dealul de la Paraul Iovului, dar restul lotului 1 era abandonat.
La intrarea pe A10 din Aiud, pe un panou aparea "Cluj Napoca - 60". Dupa ceva timp, "Cluj Napoca - 64". Tin minte ca cineva a remarcat situatia asta si dintr-un video cu A10 prin iarna. Eu am catalogat situatia drept "ca in Bulgaria". Este posibil ca un panou sa ia in calcul A3, iar celalalt E81?
Prin Lancram deja s-au adancit destul de bine canalele. Si nu a trecut o luna.


elion

Au apărut exproprierile suplimentare în zona podului de la Sâncrai (lotul 2)

alexV

Quote from: adiarc on August 08, 2018, 08:56:51 AM
pt cei cu maxim 3,5 to cu destinatia Blaj/Sibiu,etc o alternativa ar fii Aiud-Radesti-Mescreac-Capud-Petelca-Mihalt-Blaj( sau din DN din apropiere de Mihalt se poate merge spre Teius)...este un DJ cam intortochiat cu asfalt bun dar cu o portiune de aprox 3 km neasfaltata,dar pietruita acceptabil ( cica in proiect pt asfaltare )

ce sa faci pe drum de turme de oi? :lol: si cand iese combina ocupa tot drumu
Tot trebuie sa traversezi Aiud, zicea lupulalb ca uneori dureaza juma de ora. si apoi revii in Teius.
ei, astea doua localitati is singurele intre A10 si Alba Iulia.

In alta ordine de idei mie imi place avansul lui Astaldi pe A3, o sa termine inaintea lui Aktor de pe A10, desi au inceput mult mai tarziu.

ddfab

va pun niste fotografii cu lucrarile despre care am amintit ieri,pe lotul 2, in curba Oiejdea cu relocarea conductei de apa si terasamentul in aceeasi zona, spre fostul bloc din spatele Transavia.
relocarea conductei de apa. aici ar mai avea de lucru aproximativ 3 saptamani ( din spusele unui muncitor), dupa care se vor muta la alta relocare, din apropierea viaductului peste calea ferata infundata spre depozitul Petrom, in apropiere de nod Teius.
pregatirile de dimineata...




capatul estic al conductelor





spre capatul vestic





terasamentul in aceeasi zona...aici trebuie sa-l inalte semnificativ, la vreo 5-6 metri, sa ajunga la nivelul structurilor...










Granata06

#12246
Slab, anemic, dezolant cum vreti. Nu stiu ce face Aktor la nivel de decizie (top conducere) insa e jale. Pe partea lor initiala (spre lotul III) desi este vreme buna de aproape o saptamana nu misca nimic. Daca nu acum atunci cand? Asteptam ploile sa gasim motive? Euroconstruct si-a anuntat insolventa de luni bune...ce facem? avansam cu 0.5 % pe luna ca sa nu zica lumea ca am plecat de pe santier. Trebuie o pozitie publica pentru ca Aiudul si Teiusul se sufoca pe zi ce trece din cauza asta.

voicul

Din ce pare trag tare tocmai in partea cealalta. Adica o posibila deschidere partiala de la Alba N pana la Teius.
FIX pe sectiunea mai lejera!

Sorinus

Daca mai adauga ceva km la Lotul 1 care oricum o sa fie gata inainte, tot ar fi bine.

Granata06

Trag tare?....sa fim seriosi.

perfidus

Parca nu are cum sa fie Lotul 1 ST gata mai inainte de Lotul 2. La nodul Sebes este o jale si mai mare, cateva utilaje si niste gropi arheologice. Nici o foreza sau sapatura pentru structuri, nimic. La subtraversarea DN din Lancram iarasi nu se misca nimic de luni de zile,  s-ar putea sa fie turnate deja cele doua culee in subteran dar in rest pauza. Podurile avanseaza in ritm de melc. La Alba Iulia - Paraul Iovului - slab spre anemic. Impresa Pizzarotti lucreaza tot cum ne-a obisnuit si pe la CFR.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Bogdan_Cluj

^ s-a mai discutat ca (DACA SE VREA) se poate deschide doar cu bretelele scurte, si initial pana la Alba Sud, dupaia pana la Alba Nord.
Vezi discutia de pe aici:
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.msg207619#msg207619

adiarc

up-date de pe lotul 1 mai ales si putin de pe lotul 2.Concluziile nu sunt grozave,acum cand conditiile permit desfasurarea la turatie a tuturor categoriilor de lucrari.Se lucreaza insa in stilul pe care il stim - Pizzariotti cu aceleasi echipe-intr-un loc lucreaza,in 5 locuri nu.Cat despre Aktor,cele cateva utilaje,nu m-au convins ca acest lot nu este abandonat.

zona de legatura - str Drambarului ( Drambar-centura AB )...nici un muncitor,...terasamentul este in acelasi stadiu ca acum cateva luni











zona dr de legatura centura Ab cu st.de betoane Florea Grup...aici era ceva miscare...nimic la turatie...lejereanu













se lucra si la terasament...un sg autogreder si masina pt impregnat Durosol in apropiere





la dealul de la Paraul Iovului se lucreaza...excavatoarele nu sunt f vizibile din DN



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

la nodul Alba Nord era ceva miscare la forajele imediat inainte de CF,sensul spre Turda











la giratoriul de la Paraul Iovului ceva lucrari la compactari,taluzari,marcajele temporare de cul.galbena

spre AB





spre CJ



breteaua de legatura DN1-A10 in aceasta zona







de pe lotul 2 nu mai are sens sa postez...aceleasi 2-3 basculante si 1-2 excavatoare care nu aduc "primavara" soferilor.
momentan atat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

trex

Vreo idee cand apare si pe google maps bucata de A10?