News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

prd.marius

Nu cred ca esti singurul.
Si mie mi se pare ciudat ca doar spre Turda e inainte. Spre Sebes "Dumnezeu cu mila" probabil.
Sau poate urmeaza adaugata si sageata, cine stie, trebuie licitatie pentru asta...

Ionut

Trebuie săgeata în dreapta la Sebes -->
Mda. :)

prd.marius

#12152
Nu stiu, cateodata nu-mi vine sa cred cat de incapabili suntem.
Sa nu fim in stare, in ziua de astazi, sa facem un indicator cum trebuie... Incredibil.. Sau probabil sunt doar eu cu "frustrarea" la maxim.

pasadia

#12153
@Tibi: asa, e podul in curba? Parca exista o anumita viteza de proiectare in urma careia rezulta si o raza minima a curbei. Daca te uiti pe imaginile din satelit curba cu podul nu e deosebita de celelalte curbe dinainte si de dupa. Si apoi cipri a dat vina pe Mures, deci ma gandesc ca e vorba de umiditatea data de rau. Caz in care conteaza inaltimea (cu cat e mai sus cu atat mai uscat ar fi), dar nu vad cu ce salveaza 120 in loc de 130...

Ps: sageata pentru Sebes lipseste si in urmatorul indicator dupa cel indicat de tine.

Europiu

Quote from: Ionut on July 31, 2018, 11:23:13 PM
Trebuie săgeata în dreapta la Sebes -->
Nu va ziceau ei ca #nuegata? Acuma, deh, i-ati repezit si a iesit receptia prost...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Calin

Cand va fi gata tot traseul autostrazii pana la granita cu Ungaria continuand pe A3 ....oare va exista cumva vreun indicator cu "Oradea" ...sau ne vom ghida permanent dupa mult mai marea si mai importanta localitate -sat "Bors" ,desi traseul autostrazii ,oricum nu va trece pe raza satului-comunei respective ?Sau in momentul respectiv se vor "trezi" cei de la CNAIR sa "corecteze" indicatoarele in cauza ?

TibiV

Quote from: pasadia on July 31, 2018, 11:46:45 PM
Ps: sageata pentru Sebes lipseste si in urmatorul indicator dupa cel indicat de tine.

Am vazut, dar am ales indicatorul care "sare cel mai tare in ochi"... ;)

Quote from: Europiu on August 01, 2018, 12:09:56 AM
Nu va ziceau ei ca #nuegata? Acuma, deh, i-ati repezit si a iesit receptia prost...

Da, ei eu mangaiat/pipait asfaltul dar din cauza noastra (care i-am presat timp de 7-8 luni) nu a mai avut timp "asa din scurt" nici un CNAIR-ist sa ridice ochii de pe "gresia din baie" ca sa arunce un ochi si la semnalizari...

Daca descopera chestia asta, poate decid sa o inchida urgent pentru ca semnul de "ladies" o fi la incaperea cu pisoare !... 
O chestie care ar afecta grav si iremediabil circulatia pe A10...
O:-)

Acum la modul absolut serios.
Este absolut clar ca prostia cu "aluneci ca in baie" a fost o gaselnita de tot rahatul.
Daca spuneau in ianuarie ca indicatoarele/marcajele sunt anapoda ar fi fost de inteles.
Dar in astea 7-8 luni pur si simplu NU AU VRUT sa receptioneze, asa ca nu i-a interesat absolut deloc care este starea reala a lotului. Deci atunci au dat cu palma si "e ca-n baie", acum ar fi receptionat si daca pe indicatorul ala ar fi scris "Casablanca inainte, Sidney la stanga"...
:puke:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Se pune săgeata când se scoate linia roșie. Ce contează unde e dacă nu poți ajunge? 😀😁
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

StefanCelMare

Se trece Borș, Nădlac, pentru că acolo este vama.
Tind să cred că atât cât nu suntem în Schengen, cam așa va rămâne.
Traficul de marfă răspunde pe moment la numele astea mai mici, de vămi.
Probabil că vor fi și indicatoare cu numele orașelor mai mari, dar nu te mira că nu scapi de numele de vămi pe panouri.

Earthchild

Mi se parea logic (si ergonomic) sa scrie Sebes in acelasi mod ca Turda, cu semnul A10 in dreapta.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Taiatul "pamblicii" cu atatia cnair-isti in cadru nu merita promovata dupa circul din ultimele 8 luni.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Quote from: TibiV on July 07, 2018, 12:39:48 AM
Daca as fi avut o casa de pariuri sportive, as fi lansat oferta "Dealul de langa paraul Iovului".
Mai exact "Autostrada va trece pe terasa numarul X" :


Quote from: Stefan01 on July 29, 2018, 06:17:03 PM
In zona unde sunt excavatoarele va trece autostrada. In pozele urmatore observati tarusii din lemn.


Urcam putin fata de poza anterioara - vedere spre Turda


Pe baza celor spuse de Stefan am facut atunci o "ghiceala" a traseului, pentru am folosit filmarea celor de la Unirea din 24 iulie.
Traseul va fi cam pe terasa 2, care se va sapa si aduce la nivelul terasei 1 (si probabil vor taia si "pintenul" terasei 3).


Iar cei de la Marcu Company chiar fac o super-treaba.
Comparati imaginea din 24 iulie (sus) cu cea din fimarea de ieri, 31 iulie, de mai jos...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Stefan01

La viitorul sens giratoriu care leaga DN1 de A10, in apropierea dealului terasat de pe L1, au inceput sa avanseze si pe sensul Turda - Sebes. Poze realizate astazi, in jurul orei 20:00, pe sensul Turda - Sebes. Acel utilaj (compactor) lucra !!!




Neufunk

Si inca nu e pe Google Maps. Cam aiurea.