News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

mihaihedes

Bine că merge. Sincer mă temeam mai mult de "partenerul serios" decât de Aktor și Euroonstruct. Acum că Euroconstruct este out, sunt șanse mai bune să se reia activitățile. "Partenerul serios" pe tot ce pune mana se duce naibii. Dacă trebuia relicitat copii noștrii încă urmau să citească pe forum despre construcția Lotului 2 a A10.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


AlinC

Pizzarotti a ajuns la aproximativ 400 de oameni acum pe ST1 si dau tot timpul anunturi de angajare in presa locala, dar si pe internet. Am vazut ca in ultima luna cautau fierari betonisti. Lucreaza destul de bine la terasamente, dar inainteaza greu la structuri. De pilda, nici acum nu au turnat placile de suprabetonare la podurile peste raurile Sebes si Ampoi.
Ca o concluzie, o opinie personala, din ce e acum in teren: ST1 2019, cu putina mobilizare mai buna, iar ST2 se duce la 20-20.


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

#11328
Euroconstruct a lucrat spre Alba nu spre Aiud deci aia 6 km ori nu-s lotul ex Euroconstruct ori sunt cei 6km dinspre Aiud("facuti" de aktor).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

luc

#11329
https://ziarulunirea.ro/foto-video-pe-autostrada-sebes-turda-lotul-1-mobilizare-in-crestere-a-constructorului-la-mijlocul-lunii-iunie-478882/

" Conform declarației de ieri, 13 iunie, a directorului adjunct al firmei, Eusebio Caretta, în prezent, în șantier sunt mobilizați aproximativ 400 de oameni iar la sfârșitul lunii iunie se va ajunge la 500. De asemenea, Caretta speră ca în următoarele 2-3 zile să obțină autorizația de demolare a casei de la Oarda, în prezent expropriată, situată chiar pe traseul autostrăzii."

Si video:

adiarc

Quote from: TibiV on June 14, 2018, 12:40:23 AM
Quote from: AlinC on June 13, 2018, 10:56:42 PM
ST2 se duce la 20-20.
Optimistule....
cred ca si 2019 pentru lotul 1 e inca un termen f.optimist.Pt ca zona fierbinte a acestui lot este nodul A10-A1,la care nu putem inca spune ca se lucreaza.Ceva arheologie ,ceva drumuri,nimic in rest......s-a tot spus ca acest nod complicat are nevoie de aproximativ 18 luni.Din pct.meu de vedere,acest termen inca nu a inceput sa curga si daca nu incep in curand.....pai iarna nu-i ca vara.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

Asta am vrut sa spun si eu. E ultraoptimist termenul pentru S1 2019. Ok...e semestrul 1...dar tot e practic imposibil sa finalizeze totul intr-un an incepand de acum.

Nodul sebes e cat o autostrada, si din ce am observat, chiar daca Pizzaroti are multe echipe si lucreaza destul de mult in paralel, nu lucreza totul in paralel.

S1 2019 e optimist chiar si pentru sectorul Lancram - Alba Iulia Nord.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Greu de tot decembrie 2019 pentru ST1. Greu, foarte foarte greu. Nu imposibil. Ar putea în 2019 să se concentreze pe nodul Sebeș. Dacă mai baga 150-200 de oameni în șantier și mentin ritmul, termină în decembrie. Și-ar mai spăla din pacate. Eu nu am incredere ca vor face asta, dar na, poate vor face o minune. Repet, teoretic pot termina în decembrie 2019. Realist vorbind, nu vor termina.

alecu26

Atunci ST2 e cam in aceasi situatie, dar consierand de data asta anul 2020.

Foarte foarte optimist 2020, realist 2021. (Asta pe datele disponibile acum).
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Singura sansa ar fi sa-i atraga pe cei de la UMB pe aceste 2 loturi. In cateva luni le ramane doar dealul pe lD4, si cateva sute de muncitori si zeci de utilaje vor sta degeaba. Alta lucrare mare nu mai are UMB-ul, ca nu incepe nimic la A0 pana atunci. Ar fi o mutare logica.
Trebuie doar sa se inteleaga.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Drumurile noastre POATE;

voicul

Si eu tot la UMB visez:
1. S-au tot asociat cu Aktor la niste licitatii (deci n-ar fi straini unii de altii).
2. In 2 - 3 luni chiar raman niste oameni (CALIFICATI) care nu au ce face.


ciprebbe

NU face UMB asa ceva! Uitati ideile astea fanteziste.
O sa inceapa la Radauti :).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Allex

#11338

Legat de darea in folosinta in 2019 a ST1, mai degraba cred ca va fi in 20-20 alaturi de ST2 (in cel mai optimist caz posibil). Am observat ca asa se poarta acum, "la pachet".
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Granata06

Nu inteleg de ce mai vorbiti de ST2 cu darea in folosinta in anul x sau y. ST2 este in aer. Faptul ca se lucreaza cu cateva utilaje pe intreg lotul este praf in ochi. Pana nu se lamureste situatia si nu vedem in teren de la 200 de oameni in sus nici nu mai are rost sa visam.