News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

cristi5

#11160
Quote from: CristianSitov on May 28, 2018, 07:06:29 PM
O soluție a celor de la Pizarotti de a se revanșa față de întârzierile pe care le au
"Vina" lor pentru intarzieri e ca nu se agita cu birocratia. Unele firme alearga la Bucuresti sa mute o hartie de la un etaj la altul, din cate stiu Pizzarotti nu face asta. Odata ce au front de lucru, eu zic ca fac treaba. Probabil nici nu sunt intresati sa aiba front de lucru prea "larg" din motive de capacitate, ar trebui mai multi subcontractori care trebuie platiti toti deodata etc.

Dar strict contractual vorbind nu sunt in intarziere din moment ce "ultimul" AC a iesit de curand.

Quote from: CristianSitov on May 28, 2018, 07:06:29 PM
Așadar, dacă aș fi Pizarotti, aș face încărcare din giratoriul de la Lukoil spre câmpul cu maci; apoi finalizate podurile Sebeș, Mureș, trecerea peste satul Oarda, apoi pod Ampoi, și descărare din A10 in giratoriul din Iovului.

La Sebes s-ar putea conecta direct din actualul giratoriu Sebes nord, fara niciun pasaj nou in zona, am pus o schita acum cateva saptamani. Ideea atunci era o legare pana la Alba sud.

La Iovului sunt doua giratii in proiect, la care te referi? La cea dinspre Alba (deja existenta)? Ar fi o idee, dar acolo trebuie construit si pasajul DN peste A, sa vedem cum va arata relocarea DN acolo... Probabil ceva gen Turdas...

Si giratia dinspre Teius s-ar putea folosi, depinde cand sunt gata restul structurilor (pasaj DN peste A, pasajele A peste CF si cursuri de apa etc).

Deci cu niste vointa, dat fiind ca lotul 2 e intarziat s-ar putea extinde progresiv Alba sud-> Alba nord giratia sud-> Alba nord giratia nord etc. Intre timp date in circulatie tot mai multe elemente din nodul Sebes, etc.

Asa sunt planificate lucrarile prin tari cu apa calda pt a da in trafic cat mai rapid portiuni de inalta siguranta... Deschiderea fata de astfel de idei in CNAIR este foarte mica din cate inteleg, dar de-aia avem forum, sa le discutam.

laszlo.robert

Tic-tac, tic-tac.Se apropie 15 iunie,se va  păstra termenul de deschidere a ST 3,4 ?Are cineva informații mai proaspete ?
Aia cu lotul 3 in  24 mai  și lot 4 in  iunie a expirat.

Ionut

V-am zis de multe ori ca s-a amanat lotul 3 pentru 15 iunie. Deocamdata nu sunt noutati. Mai dureaza. Vedem dupa 11 iunie cum stam.

Ionut

Vorbeam de lup. Se confirma oficial din nou termenul de 15 iunie pentru receptie. Dar nu se stie daca se va deschide tot atunci... nu se stie nimic. Ca sunt prosti, idioti si incompetenti.




Loturile 3 și 4 ale Autostrăzii A 10 Sebeș-Turda, amânate
Lucian Șova : ,, Luni am început o nouă procedură de evaluare a calităţii lucrărilor - mă refer la rugozitate, la planeitate şi chiar la structura de rezistenţă a autostrăzii. Lucian Şova: Termenul de evaluare este asumat de două săptămâni, deci în jurul lui 15 iunie vom avea rezultatul testelor. Dacă acestea vor fi pozitive, nu ne va împiedica nimic ca într-o săptămână să deschidem circulaţia. Obligatoriu vor fi deschise la pachet, pentru că lotul patru nu poate fi utilizat fără lotul trei. "

RRA

voicul

Dar lotul 3 se poate folosi fara lotul 4!


alexV

Da ce, e jena sa deschizi un lot cu lungimea dintr-o cifra? Dupa o seceta de inaugurari ce a durat un an si jumate - ultima oara au deschis 15 km - acum ar deschide 8 km.

Ei as, daca atat pot CNAIR, le-o fi rusine acuma ?! Promit 1000 de km si reusec 8 (opt). Sa fie mandri de rezultat.

Daca tin lotul 3 inchis din cauza imaginii rusinoase ce ar crea-o companiei, ma declar indignat. Sper sa-i doara in cur de indignarea mea.

Ionut

Fix acolo ii doare. Incercati sa nu va mai enervati. Stiu ca e greu, stiu. Dar prostii astia nu merita energia noastra. Deci, daca puteti, tratati-i cu indiferenta. Sa speram ca macar in ceasul al 13-lea o sa se rezolve. Manipularea, minciuna si incompetenta crasa oricum vor fi duse pana la capat.

AlinC

Pe ST1 , astazi, pe la 14:40 pe un trailer era o statie de asfaltare. Se deplasa spre podul de la Mures, partea dinspre Limba (comuna Ciugud). O sa asfalteze intre culee  si ii dau drumul la circulatie pe vechiul traseu.

Stefan01

Pe lotul 1, sectiunea A, la intersectia A10 cu DJ 107, Pizzarotti a inceput ridicarea terasamentului la cealalta culee a podului. Pozele sunt de astazi.











Vederi din sens opus - cu fata catre Alba Iulia









Stefan01

Poze realizate astazi pe lotul 1, sectiunea A, la intersectia dintre A10 si DJ 107 C - locatia marcata cu 1 pe harta de mai jos










AlinC

Se pare ca nu sunt grozave progresele pe ST1, in luna mai. Cu exceptia terasamentelor de la Ampoi pana dincolo de drumul care duce la Florea Grup si exacavarea dealului de la Paraul Iovului:

https://ziarulunirea.ro/video-autostrada-sebes-turda-lotul-1-stadiul-lucrarilor-la-sfarsitul-lunii-mai-2018-terasamentul-de-la-viitorul-pod-peste-raul-ampoi-pana-la-alba-iulia-nord-si-excavarea-dealului-de-la-paraul-iovu-476920/

Stefan01

O noua filmare de la Ziarul Unirea


alin_simeriaveche

Personal, ma bucur ca se lucreaza. Se pare ca au vointa dar nu si avant. Ar fi nevoie de multi oameni si utilaje. Progreseaza incet: pasajul de la Lancram, podul cel mare, bretelele de acces. Poate m-am obisnuit cu modul de lucru a celor de la UMB

voicul

Frumos ca Unirea filmeaza dintr-o bucata tot lotul. Odata pe saptamana cred ca e mai mult decat ok.

Cu casa ... ce se mai aude - ca acolo oricat s-ar grabi in rest e cu STOP joc?

esendy

Unirea sunt impotriva ST2 ? pe lotul ST2 nu filmeaza nimic