News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Ionut

Maine o sa fie prezent Neaga si pe ST3 si ST4. Sursele zic ca se va discuta de receptie si se pare ca s-ar dori receptia pe datele pe care le stiti deja (24 mai ST3 si 15 iunie ST4 sau mai devreme). Nu e sigur, inca o data. Sigura e doar vizita de maine.

(Nu stiu daca ajunge si pe ST1 si 2, pe loturile 3 si 4 sigur ajunge.)

dan_c

#11026

Intradevar, astazi Dl Neaga cu alai de la CNAIR a fost si pe loturile de la Lugoj Deva, urmand Sebes Turda si ulterior loturile spre TG. Mures.

Dominik

Se vede ca musteste pamantul de apa, a ploat in draci si in Alba  :(
You're in Steelers Country


voicul

Nu pot sa nu remarc in primul video ... cum s-a adunat lumea in coloana pana la Alba sa fie filmati de drona! Cred ca pe aceeasi distanta in B ajungi mai repede (mai multe benzi, mai o linie de tramvai, mai o salvare care iti face loc dupa ea).






dr4qul4

Nu coboara cam repede autostrada de pe podul peste Mures ca sa intre pe sub acel drum local?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Care "drum local" ?!?!

Ala este nodul Alba Iulia Sud...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

 :lol: Așa e... deh, toți greșim. Dar întrebarea e legitimă, mi-am pus-o și eu, dar am fost de părere că ne înșală unghiul.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

luc



Imagine de la sol, din martie 2017, cu vedere spre spre Nodul Alba Iulia Sud  8)

Sunt aproximativ 200m intre secunda 44 (culea Nord pod Mures) si secunda 58 (intrarea sub pasaj Alba Sud), din filmarea de mai sus.

TibiV

Cateva observatii...

FILMAREA 1 (giratoriu-Oarda)

1.
Quote from: voicul on May 17, 2018, 10:29:28 PM
Nu pot sa nu remarc in primul video ... cum s-a adunat lumea in coloana pana la Alba sa fie filmati de drona!
Figuranti platiti de multinationale sau de Soros ca sa protesteze fata de inteleapta conducere de partid si de stat...
2. De la 01.55 pana la final se vad diverse santuri de scurgere si pe stanga si pe dreapta.
Dara nu vad nicaieri unde anume vor evacua apa acele santuri.... Direct in culturile agricole?

FILMAREA 2 (Oarda-Mures)
1. La 0.12 ce ii impiedica sa se apuce de a doua culee, cea sudica ?... Aici nu este nimic de demolat, au fost doar niste stupi...
2. La 0.32, cat timp le trebuie dupa ultima HG sa lamureasca problema casei aleia ?...
3. La 1.40 se vede ca, la sud de pasajul peste DJ107C, au ridicat terasamentul la nivelul pasajului. Nu ar fi momentul sa bage DJ-ul prin pasaj ?...

FILMAREA 3 (Mures-Ampoi)
1. La 0.17  NU au iesit din pamant cu nici macar una dintre cele 4 pile lipsa...
2. La 0.33 se vede ca de cateva saptamani nu au mai urcat nici macar o singura noua grinda...
3. La 1.30-2.30 asfaltul de proba arata bine. Dar inca nu a circulat nimeni pe el.
3. La 2.47, podul peste Ampoi.  Oare cu cati oameni lucreaza la armarea pentru suprabetonare. Mai multi de 5?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

zuma80

"FILMAREA 2 (Oarda-Mures)
2. La 0.32, cat timp le trebuie dupa ultima HG sa lamureasca problema casei aleia ?..."

De cate ori vad filmare in acest punct imi intaresc convingerea ca nu era nevoie de a se demola acea casa.
Iar un alt aspect ar fi ca atunci cand treci printr-un sat (localitate) trebuie sa faci un efort in a nu-ti pune amprenta in mod negativ. In cazul de fata ajutat si de teren intre cele doua podete trebuia mers pe o varianta de viaduct intre ele, in acel caz latimea autostrazii de diminua strict cu viaductul iar localitatea comunica lejer nu doar printr-un punct.
Pentru A6!

Daniel_I

#11036
@TibiV

FILMAREA 2 (Oarda-Mures)
1. La 0.12 ce ii impiedica sa se apuce de a doua culee, cea sudica ?... Aici nu este nimic de demolat, au fost doar niste stupi...
Acolo sunt probleme cu expropierea. Terenul nu e inca expropiat.

2. La 0.32, cat timp le trebuie dupa ultima HG sa lamureasca problema casei aleia ?...
Proprietarul Lancranjan a contestat in instatnta decizia de expropiere. Nu a fost multumit finanaciar... Ar trebui ca sa se rezolve curand aceasta expropriere.

FILMAREA 3 (Mures-Ampoi)
1. La 0.17  NU au iesit din pamant cu nici macar una dintre cele 4 pile lipsa...
Se foreaza din greu acolo, cu 3 foreze. Banuiesc ca forajul e de mare adancime si dureaza, suntem totusi in apropierea albiei minore a raului Mures

2. La 0.33 se vede ca de cateva saptamani nu au mai urcat nici macar o singura noua grinda...
E adevarat, au luat o pauza din montatul grinzilor. Banuiala mea e ca sunt lucrari la sol, care ar fi "deranjate" de prezenta grinzilor. Distanta de la sol la grinzi e destul de mica langa culeea don Nord, aici sub pod ar trebui adus si material si tasat.. Sigur va fi reluata curand montarea, deoarece pilonii din nord sunt turnati toti.
Sper ca am fost de ajutor ;)
On The Road

tom

Coloana oficiala a plecat de pe ST2, probabil spre lotul 3, daca nu opresc pentru pauza de masa.

rusugxg

Sper sa manance din spatiile de servicii special amenajate

Ionut

Bun, deci au fost si pe ST2. Sunt curios ce s-a discutat. :)