News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

@Ionut, zona respectiva nu a fost descarcata arheologic cand s-a facut A1?

mastereve

Din poza vad muncitori cu cazma... Nu cred ca se face o descarcare arheologica ci mai degraba bifeaza ca au facut-o.

Daniel_I

#10412
Quote from: dumbravaandrei on April 03, 2018, 12:52:45 PM
@Ionut, zona respectiva nu a fost descarcata arheologic cand s-a facut A1?
Sapaturile sau sondajele arheologice au fost facute demult, inainte de obtinerea AC. Se vad si acum santurile in jurul autostrazii A1 langa Lancram. Deci la ora actuala Pizzaroti ar trebui sa stie exact daca sunt sau nu desccarcari arheologice de executat, sau intra direct cu decopertarea.
On The Road

dumbravaandrei


AkaManah

Daca e modificat proiectul si se intinde pe suprafete noi, e nevoie de descarcare arheologica. In alta ordine de idei, pe L2 langa Mures, la Sancrai insa se sapa. Am vazut fotografii de acolo dar, nu stiu daca ati realizat ca e sapatura in curs.


AlinC

Daca lucrurile merg bine o eventuala descarcarea arheologica ar dura 1-2 luni, timp in care Pizarotti ar putea sa lucreze in alte zone. Nu ar fi chiar un capat de tara 1-2 luni.

Daniel_I

#10416
Pun harta cu jonctiunea A10 cu A1 de pe: http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=16/45.978/23.556/0
Eu am identificat asa:
- 2 treceri peste calea ferata si totodata peste breteaua A10 DN1 giratoriu Sebes
- 3 supratraversari peste actuala A1
- 1 viaduct care cuprinde 1 supratraversare peste breteaua A1 giratoriul DN1 si totodata DN1 + 1 pod peste raul Sebes (pe 4 benzi)



Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

Ionut

Ce sa zic... spectacol. O sa tot salivam dupa nodul asta cum am facut-o pentru cel de la Turda. Stai, inca nu circulam. Oare la Pizzarotti o sa fie problema cu receptia? :hm: Alo, baietii cu rugozitatea si planeitatea, aveti grija ce semnati.

gdo

Azi pune eu ultimul video de la Ziarul Unirea
Sebes Turda, lotul 1, nodul rutier Alba Iulia Nord,



Aici articolul complet care are si cateva fotografii:
https://ziarulunirea.ro/foto-video-autostrada-sebes-turda-lotul-1-nodul-rutier-alba-iulia-nord-se-lucreaza-la-structuri-468651/

Ionut

#10419
Mi se umfla vena aia principala cand vad nodul Alba Iulia Nord. Sper sa nu plesneasca.

Later edit: aorta, ca nu-mi venea denumirea.

rocklee

mama ce de relocari  au de facut acolo... >:( :(..trans electrica transgaz...si alte celea ..
:o

AlinC

La cum se misca Transelectrica si Transgaz foarte probabil nu exista nicio sansa sa fie terminat nodul rutier Alba Iulia Nord pana la finalul anului 2019. Realist vorbind prin 2020 se va putea circula pe autostrada la Sibiu pana in Cluj.

Dominik

2020 ? Esti optimist !!! Nu uita ca pe lotul 2 lucreaza Aktor !
You're in Steelers Country

adiarc

pe lotul 2 inca e antreprenor Aktor...ca de lucrat nici vb...frustrant este sa stai intr-o mega coloana de la Lancram pana la centura Alba-iulia ( o coloana de vreo 15 km si nu la ora de vf,cand se schimba tura la fabricile din Sebes ),si sa vezi zero utilaje,zero orice pe lotul 2.....ce pazeste "partenerul serios"?.....la fel e necesar mult mai mult la conexiunea A1-A10 si nodul Alba-Iulia Nord,fara de care si lotul 1 e in aer.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

Da bani au sa faca ceva pe pe lotul 2? Bani de la guvern?

Speranta mea (vorba vine): ca daca termina pe A3 ... poate, poate
Si din 2019 poate vine UMB ca partener (tot s-au asociat pe multe licitatii de anu asta)