News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Poate a vazut filmarea voastra. Din moment ce voi ati circulat pe acolo deja, atunci s-ar relua. As mai zice ceva, dar o sa fiu acuzat de misoginism, asa ca tac.
Tot e bine ca a pus sare pe rana si a folosit "tergiversarea receptiei".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

paulmare

Quote from: Ionut on March 17, 2018, 09:58:23 AM
. Doar sa nu o destabilizeze debitul raului... si sa o rastoarne peste pile sau ceva... nu poate fi mutata de acolo?

e cu "prajina" infipta in solul patriei - nu iese deloc usor de acolo, pare ca are si ghidajul de sus, si erau pregatiti sa foreze adanc cu ea
Nasol moment, nasol loc sa se strice jucaria


AlinC

Ce repede au scos foreza din apa  :) Cred ca au pompat apa si au indiguit.

panda_no 5

Duminica am facut traseul Bucuresti - Rm Valcea - Sibiu -  Cluj
Marti am facut traseul invers.
Extrem de revoltat m-am simtit  parcurgand DN-ul paralel cu tronsoanele gata din A10. Stai in masina si te uiti la autostrada!!!
Nu prea pot intelege cum cei care folosesc des acest drum nu sunt interesati sa semneze petitia!
Ma asteptam sa se stranga rapid 100.000 de semnaturi.

La fel ma uit, cu furie uneori, cum se chinuie cu cei 2,7 km de la intrarea in Bucuresti.
An dupa an dupa an traim doar cu sperante .

AkaManah

Quote from: Tavi on March 22, 2018, 12:28:37 PM
Sau cat ii intereseaza cu adevarat ...  :(

Pai "Omul marilor proiecte", deputatul Florin Roman, care si-a facut campania electorala laudandu-se ca lui ii datoram demararea proiectului A10 tace ca.... ceva din papusoi. Sa iti abandonezi "copilul" asa...Doamne fereste!

Una cu alta am vazut azi ceva masini de santier pe L3. Erau in mers. La L4, la nodul de la Turda turnau ciment la o subtraversare.

Granata06

Hai ca au inceput sa va asculte parlamentarii din Alba: Florin Roman a facut o interpelare la Ministerul Transporturilor (conform paginii lui de facebook) iar Sorin Ioan Bumb a aparut in ziarul unirea https://ziarulunirea.ro/prin-refuzul-de-a-deschide-tronsoanele-3-si-4-ale-autostrazii-sebes-turda-psd-pune-in-pericol-viata-participantilor-la-trafic-466957/.

Oricum astea sunt gloante oarbe, as vrea sa-i vad la TV sau in parlament discutand cu argumente despre situatia actuala pentru ca sa vada si restul lumii ce se intampla.


Daniel_I

#10222
Quote from: AlinC on March 22, 2018, 06:06:38 PM
Ce repede au scos foreza din apa  :) Cred ca au pompat apa si au indiguit.
Din ultimele mele poze de la podul Mures (Duminica 17 Martie) se vede cum aduc terasament si un buldoexcavator face un dig in jurul forezei. Se pare ca Muresul nu a crescut mai mult, digul a fost inaltat, apa a fost pompata afara si operatiunea a reusit. Foreza a fost scoasa din apele Muresului, acum foreaza :)
On The Road

ddfab

pe lotul 1,au inceput sa monteze grinzile la podul peste raul Ampoi. s-au montat pe doua deschideri ale sensului sebes-turda.












azi totul este alb... :(. iar ii baga in pauza... :( sau poate nu... :)vedem zilele urmatoare.

ddfab

cand vad cum altii lucreaza "in draci" la structuri si alte cele, vezi UMB, chiar si vecinii Pizarotti, ma apuca "toti dracii" cand vad ca pe lotul 2, Aktor nu misca nimic si au si ei atatea structuri ridicate sau de ridicat... :bash: :gaah: ce dracu  mai asteapta?
colegii mai informati: ce mai stiti de intentiile constructorilor de pe acest lot? au de gand sa-l termine? merci.

Granata06

Cum a spus si Ionut, s-ar putea ca Aktor sa preia tot lotul si sa il duca la sfarsit. Insa eu am mai rezerve asupra acestui fapt. Sunt datorii mari pentru multi furnizori de pe acest lot, si nu stiu daca s-au chiar facut lucrari (cantitativ si calitativ) pe acei bani. Pentru mine Aktor face parte din esalonul II din Romania (dupa Strabag, UMB, Porr, Tirrena) si nu cred ca au puterea fizica si financiara. Poate cu o infuzie de la firma mama. Nu stiu.

alecu26

Eu zic sa abandonam sperantele mari cu Aktor. Daca Pizzarotti macar arata ceva vointa, Aktor...nimic de cateva luni incoace. Partea nasoala e ca, au luat proiectul de pe un loc confortabil...deci un buget ok...dar ca sa ajuna profitul in buzunarul firmei trebuie sa si lucrezi ceva. Asta e valabil si pentru Euroconstruct.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Nu cred ca Aktor vor renunța la contract. Sper sa nu fie atât de idioți încât să se facă de rahat și să renunțe la contract. De fapt sunt aproape convins că nu vor renunța dar vor lucra încă minim doi ani în același stil. Încet și foarte încet.

alecu26

Renuntat....nu. E cam greu. Trebuiau sa o faca mai la inceput (Gen Corsam la Suplacu si Maltauro la Nadasel). Dar au mai fost cazuri cu proiecte inghetate la 40-50% ani si ani de zile, pana cand cumva rezilia CNAIR.
Drumurile noastre POATE;

istvan78

Aktor nu era lide de asociere / contractor pricipal, sau gresesc? Daca e asa, probabil ca e nevoie de vreoceva birocratie ca sa poata prelua contractul cu drepturi depline. Poate nu sunt gata actele? La ce "catolici" au devenit stimabilii din CNAIR de o vreme incoace, ii inteleg pe Aktor daca nu or sa intoarca o lopata de pamant pana nu-s blindati cu hartie...