Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.


Stefan01

Lotul 1, sectiunea A

Un mic update cu relocarile liniilor de intalta tensiune din zona unde se intersecteaza A 10 cu DJ 107C






Poze din aceeasi zona
Terasament -vederi spre Sebes




Vederi spre Turda



Stefan01

#7337
Impreuna cu colegul ddfab (ma bucur ca ne-am cunoscut) am realizat un fotoreportaj pe lotul 2

Incep cu poze de la granita dintre lotul 1 si lotul 2


Aktor-Euroconstruct au realizat un depozit mare de agregate care urmeaza a fi puse in opera pentru terasament


La granita lotului au inceput executia rigolelor. Si colegul ddfab le-a mentionat intr-o postare mai veche.




Vederi spre Turda






Podet metalic


Imagini cu structurile din zona Santibru Fabrici - vederi spre Turda



















Stefan01

In poza  de mai jos, in chenarul galben, se afla o groapa. Cine cunoaste proiectul ne poate ajuta cu informatii suplimentare ??






Din aceeasi zona, vedere spre Turda


Pod


Continuam spre Turda
In departare se observa podul anterior - vedere de pe terasamentul autostrazii, cu fata spre Sebes


Coloanele zidului de sprijin - vedere perpendiculara pe autostrada


Foreza care executa al doilea zid de sprijin - vederi spre Turda




Pilotii forati (sub primul rand ca si cota) - vedere spre Sebes


Pilotii forati (sub primul rand ca si cota) - vedere spre Turda


Foreza - vederi spre Sebes




Am ajuns la intresectia dintre A10 si DN1 - vederi spre Turda


Merita metionat faptul ca in spatele celor doua excavatoare va demara executia devierii temporare a DN1

Stefan01

#7339
Imagini de la intersectia dintre A10 si DJ 107 H, in apropiere de triajul Coslariu (Coslariu Nou arata GMaps)

Aici urmeaza sa relocheze o linie de medie tensiune ( nu am mai pozat stalpul si fundatia). Tot in aceasta zona se relocheaza o conducta de apa. Tubulatura pentru relocarea conductei sus-numite si depozitul de material pentru terasament sunt prezentate in poza de mai jos.


Structuri ale podului ce va face parte din devierea DJ 107H - vederi spre Turda




Suntem in zona din imaginea de mai jos (conform ultimei filmari aeriene), intre DJ 107 H si nodul Teius.


Structurile incadrate in chenarul galben reprezinta cate o culee a podului ce trece peste o linie ferata infundata. In chenarul rosu se afla pilele viitorului pod.

Imaginile urmatoare sunt realizate spre Sebes. Pozele vor vi prezentate de la chenarul de jos pana la chenarul superior.

Fiecare culee este compusa din doua ziduri decalate, care urmeaza sa fie unite.


Detalii despre unirea celor doua ziduri din componenta unei culei






Trecem calea ferata si dam de al doilea rand de pile. Aici nu au ajuns la radier.






Intersectia dintre A10 si DN 14B

Vedere spre Turda


Vederi de pe DN 14B






Culeea dinspre Turda


Culeea dinspre Sebes

Stefan01

#7340
PREMIERA ! Primele imagini de la sol cu structurile intersectiei dintre A10, CF 200A si CF 300 (exista o portiune intre Coslariu si Teius unde magistralele sunt apropiate) - de pe lotul 2, desigur

Calupul 1 - poze de pe caile ferate sus-numite  - vederi spre Sebes






In departare se observa si podul de la nodul Teius.




In aceasta zona trebuie deviate liniile de inalta tensiune. Veti vedea ma bine in pozele din calupul 2.







Stefan01

Calupul 2 - poze de pe partea opusa magistralelor CFR sus-numite - vederi spre Turda





In plan apropiat se observa armaturile viitoarei structuri, aproape de sinele de cale ferata


Armaturile structurii amintite anterior


O alta structura


Vedere spre Sebes


Trebuie relocate liniile electrice de inalta tensiune pentru a ca lucrarile sa avanseze




Vedere spre Turda




Trecem Raul Geoagiu - panorama spre Sebes



TibiV

elion, Stefan01, ddfab,
:GREAT JOB !:
:cheers:

@elion
Inteleg ca nu au relocat inca circulatia DJ107H pe noul traseu de sub viaduct...
Cat crezi ca mai dureaza ?



@Stefan01
Poti sa localizezi mai exact structura asta?... Pe GM sau pe ultima filmare ?

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Stefan01

Calupul 3 al premierei

Ne intoarcem 180 de grade fata de ultima poza din postarea anterioara - vederi spre Turda












Detalii cu peretii care au aproximativ 10 metri inaltime. Pentru a intelege mai bine, dam un ocol peretilor incepand cu poza de mai jos.












Panorama spre Turda




Vedere spre Turda


De aici, spre sfarsitul lotului 2, va prelua ddfab. Ma bucur ca am avut ocazia sa te cunosc cunosc.

Stefan01

@ TibiV

Pozele curg inspre Turda. Acea structura se afla in apropierea zonei Santimbru Fabrici. Propun spre analiza captura din ultima filmare aeriana



si



Cu galben am marcat ca reper un vechi stalp de electricitate aflat in apropierea structurii despre care ma intrebai. Cu verde am marcat prelungirile acelor pereti (culei). Portiunea la care faci referire am marcat-o cu rosu.

TibiV

Multumesc !
Acum este "crystal clear"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elion

#7346
@ TibiV



în zona marcată se circulă pe un singur sens (Gâmbaș-Aiud), pe celălalt se reface terasamentul (astăzi fiind săpat aproximativ 50cm).Nu mă hazardez să dau un termen, pentru că socoteala mea nu se potrivește cu a constructorilor.

TibiV

#7347
Multumesc...

Pana nu fac relocarea DJ107Z nu pot termina bucata aia de autostrada de 100-200 metri de dinainte de nod, venind de pe viaduct. :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Pana in 15 iunie se va circula pe relocare acolo. Se va executa foarte rapid terasamentul acolo. Sa vedem cand incep racordul din DN la Decea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Daniel_I

#7349
Scurt uppdate lot 1
La giratoriul de la Lancram , Lukoi au fost adusi parapeti de beton. Probabil se apropie darea lui in circulatie



Forezele (doua) relocate in Oarda au fost deja montate impreuna cu utilajele pentru forat si au inceput activitatea :D

Data 1 Iunie

Data: 2 Iunie
On The Road