News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

pbh

Multumim pentru poze si filmarea aeriana. Total dezamagit de progresul lucrarilor. mai ales pe L2, dar si L3, L4 care se pare ca sunt in ...aer. Iar stalpii inca nerelocati din mijlocul autostrazii, nu fac decat sa accentueze senzatia de "sictir" a celor ce trebuie sa se implice in astfel de lucrari.
Daca din poze si comentarii traiam cu impresia (unui om neavizat) ca treaba se misca cat de cat si sunt sanse sa vedem ceva finalizat anul acesta, filmarea lui Ciprebbe m-a readus cu picioarele in lunca Muresului.
Acum cred ca doar TEORETIC se pot finaliza anul acesta L3, L4.

Rocklee, iti predau legatura si ma mut cu tine pe LD4, unde UMB mai spala din rusinea ¤¤%%/R//¤(#¤. Na ca le-am spus-o!!!! :lol:

SILVIUFG

Nu uitati ca anul are 12 luni. Iar noi avem ..o traditie" in a inaugura autostrazi intre 15 nov si 25 dec.

esendy

Eu ma bucur ca se lucreaza pe ST2, vad f multe structuri incepute si la care se lucreaza, terasamentele progreseaza. Sa nu uitam ca lotul este destul de lung.

Eu sunt pozitiv, sper ca la final de 2018 sa fie inaugurat si sa nu mai apara alte blocaje!

ciprebbe

Lot 3 se mișcă chiar bine, la fel și 4 unde au AC. Suntem la un procent fizic destul de ridicat unde micile lucrări de finalizare consuma mult timp și progresul greu de sesizat.
Lot 2 varza,speram sa vedem terasamente ridicate, dar stau prost și la structuri. Chiar dacă e lotul lung și se lucrează în multe puncte, mobilizarea lasă de dorit. Am impresia ca, procentual, lotul 1 sta mai bine.
Anul acesta mai sunt 6 luni în care se poate munci serios.
Pe LD dezamagirea va fi și mai mare, chiar si la UMB oricât de mobilizati sunt ...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

Eu vad partea plina pe ST2: au inceput lucrarile la majoritatea (daca nu la toate) structurile. Deci inca e posibil dec 2018.

La min 16.39 se termina lotul 2?

Ionut

Nu chiar, un pic mai incolo, la 17:00.
Unde se termina lucrarile la terasamente si incepe zona neatacata (nodul Alba Iulia Nord si infrastructura aferenta).

alecu26

^^ din pacate al doilea pod peste Mures este ca si neinceput. Cel putin pe malul stang al Muresului nu e facuta nici decoperta, nici nimic. Inca e o casa acolo. Cred ca Aktor vrea sa foloseasca acel punct pentru justificarea tuturor întârzierilor. Deja acele pile si culei sunt pe drumul critic, si in mod normal ele dicteaza momentul finalizarii proiectului.

Puteti pune practic 18 luni de când se apuca serios la al doilea pod peste Mures ca termen de finalizare....deci sfarsit de decembrie e foooooarte greu de realizat.

Ce se mai vede foarte clar din aceasta filmare e cata umplutura are nevoie Aktor. Si nu are deblee aproape deloc. Si nici dealuri foarte aproape de unde sa ia. Sigur le da cu MINUS la aceasta chestiune.
Drumurile noastre POATE;

V@lentin

Poze de astazi 06.06 ora 9.00 Lotul 1 zona devierii DN-ului,se descarcau prefabricate din beton iar in fostul camp cu maci era activitate.De la iesirea din Lancram pana la intrarea in Alba Iulia se circula bara la bara








Tavi

Vedeti Monitorul Oficial nr. 423 de azi, 8 iunie 2017 care contine HG 368 de expropriere pe lotul 1 sectiunea A, Km 0 + 300 - Km 14 + 000. Practic pare o actualizare de sume. Poate cei care stiu mai multe ne lumineaza.

Daniel_I

Pe acest segment A sunt multe proprietăți care încă nu sunt expropriate. Balta de pescuit de lângă răul Sebeș  in Oarda cateva case si terenuri. Ferma de lângă nodul Alba sud. Sã sperăm că acest HG să fie un pas înainte.
On The Road

florin74

Au început defrisarile de paulonia in nod la Turda.

stangabriel

Capatul cel mai nordic al A10 este rezolvat. De cel sudic ce se mai aude? E acceptat?

Dominik

Quote from: florin74 on June 10, 2017, 07:57:57 PM
Au început defrisarile de paulonia in nod la Turda.

Super veste 1 in al 12-lea ceas, dar acum e sansa de deschidere in Decembrie....s-a obtinut si AC la Stejaris ???
You're in Steelers Country

TibiV

Quote from: Dominik on June 10, 2017, 09:20:49 PM
s-a obtinut si AC la Stejaris ???
Este o intrebare sau o informatie ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

#7379
Era o intrebare, mogaldeata aia apare cand pui 3 de ?
You're in Steelers Country