Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

C0ndu

^^^
Aşa arată configuraţia trecerii la nivel DJ107H cu C.F. la Coşlariu Nou în RO.A.D.

ciprebbe

Lotul 2 are o problema majora. APA. Peste tot in timpul filmarii (pana la bloc) am fost acompaniati de sunetul facut de broaste. Probabil dupa ce vor iesi din pamant vom vedea un progres mai mare si mai rapid.
Daca pastreaza ritmul de sambata (era agitatie destul de mare pe zona adiacenta si DN) avem sanse sa il vedem gata pe final de 2018.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dominik

Si pe lotul 1 din ce ai vz ce preconizezi ca timp ?
You're in Steelers Country

ciprebbe

Nedeterminat  :))) (vezi capatul de pe filmarea lotului2, la fel de dezamagitor si la Sebes). Ne prinde lejer 2019.
Pe maine avem si filmarea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

#7099
Cei care intreaba mereu intrebati cand va fi gata lotul 2 de pe A10....Intelegi ca constructia acestui lot este bussines pentru constructor in care el intodeauna va urmari sa aiba cat mai mare profit....Atata timp cat constructorul nu are un termen limita de excutie si predare si stie ca nu va fi penalizat pt ca nu a executat lucrarile in acel timp NU ARE ROST SA ACCELEREZE LUCRARILE....Asa castiga mai multi bani lucrand asa....Iar ritmul lucrarilor pe acest lot este executat in asa fel incat CNIR si MT sa nu aiba nimic de comentat,argumente de  reziliere sau penalizare....Deci se lucreaza pe acest tronson!!...Degeaba noi de pe acest forum salivam pe buna dreptate ca vrem acest lot cat mai repede executat,din pacate nu va fi asa.
Cand va fi gata lotul 2 A10?----Intr-o zi cu soare---

Iceman

Am uitat sa zic ca e valabil si pentru lotul 1 A10........ :)

TibiV

Quote from: ciprebbe on May 01, 2017, 08:00:47 PM
Peste tot in timpul filmarii (pana la bloc) am fost acompaniati de sunetul facut de broaste.

De aia au facut atat de dese "ecoductele" din tabla zincata...
Sa se poate intoarce acasa broscoiul familist pe ruta cea mai scurta... ;)
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Eu as putea sa iti garantez ca nu vor scapa de penalizari cei 2 constructori. Exista termene clare de executie dupa obtinerea AC. Modificarea solutiilor la podurile peste Mures e in ograda constructorului. Faptul ca e apa in zona si nu stiau nu tine. Sunt multe de discutat insa constructorii de pe 1 si 2 au" lalait-o si inca o lalaie" si sper sa vad curand prima factura de penalitati. E cazul sa vedem c_aie si la CNAIR.
Sunt de acord cu argumentele tale dar toate astea trebuie facute in interiorul temenului asumat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

Abia astept sa vad ca sa intampla asta, cu drag astept pe A10 sa fie asa....Avand in vedere ca in alte tari din europa isi dau demisiile ministere pentru ca nu au reusit sa isi indeplineasca telurire propuse la termenul de executie( vorbesc de 50 de km...Polonia)..Cei care stiu inteleg de ce zic acum!!

zorro

Azi am tras o tura pe lotul 3 si am "nește" poze din locatii care nu s-au prea vazut de la sol, si care  cred ca vor fi placute de vazut;
Las pozele sa isi spuna cuvintul, voi preciza numai locatia:
Incepem cu cel care are "zilele numarate": stilpul cu pricina care deranjeaza;







Fundatia pentru unul dintre noii stilpi, (relocarea)



Stilpul,+ masinăria asta face bordurile;(urmeaza)



Bordurile astea;



Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)

zorro

Pasajul CF Decea, cu detalii interioare;











Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)

zorro

Podul 2 peste Mures (dupa pod CF dir. Aiud urmatorul pod) ;









Acelasi pod deasupra, asfaltat;

Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)

zorro

Debleul Gimbas;



Gabioane sub Cimitir Gimbas;





Detalii pod peste A10, spre cimitirul Gimbas, pentru care au iesit oamenii in strada;



Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)

Teo

Cred ca s-a mai pomenit, dar confirm si eu construirea unui sens giratoriu vizavi de Lukoil Lancram. Sunt inclusiv stâlpii de iluminat montati. E clar ca serveste mai mult decât devierii de DN. Oare e pt a facilita accesul utilajelor la restul tronsonului, pana la Nodul cu A1 care va fi construit sau are alta destinatie?


zorro

Parcarea Gimbas directia Aiud "BUDA"



Viaduct Gimbas-Aiud;





Acelasi viaduct dir. Turda;



Nod Aiud, vedere spre Turda;



Nod Aiud, iesirea spre oras;



Iesirea spre oras vazuta pe dir Turda-Aiud.
Pe acest amplasament va fi relocarea DJ 107Z spre Gimbas;



Sub podul ce duce spre iesire Aiud;

Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)