Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

rio tinto

#6420
Legatura nodului rutier Alba Iulia Sud va fi conectat la centura orasului printr-un sens giratoriu in exact acest punct informatie preluata din plansele constructorului.

Se pare ca revine primariei orasului ca acesta iesire sa fie conectata corespunzator, probabil intr-un viitor indepartat. S-a mai discutat in trecut, iar pentru un lucru bine facut va trebui construit ceva de foarte mare anvergura (2 DN-uri, Magistrala 200A, Lacul Tausor, proprietati numeroase)


elphax

Quote from: rio tinto on December 16, 2016, 02:21:49 AM
Salut.
...  Anul viitor pe vremea asta cred ca acea coloana zilnica de bara la bara dintre Sebes si Alba Iulia se va extinde pana la Teius sigur, daca nu chiar Aiud.
...
A scapat Sebesul de trafic in 2013 pe varianta est-vest, acum nordul va fi paralizat. Tot mai multi soferi din BH, CJ, SJ, SM, MM, nu m-ar surprinde chiar si MS sa prefere accesul spre Bucuresti prin Sebes de dragul bucatilor de autostrada existente in pofida clasicei rute Sighisoara-Rupea-BV.
Eu cred ca se poate optimiza puțin traficul în zona orașului. De  ex. după ce treci de pod toți circula pe banda 2 pana la centura pt ca banda 1 e denivelata și plina de canale (pe ambele sensuri e la fel)  Eu ma bag direct pe banda 1 și ii depășesc pe toți. Și pe centura de obicei este foarte lejer
Se mai pot largi anumite zone puțin,  poate și sensurile giratorii

gdaniel

#6422
Desi e un pic in afara razei mele de actiune, ieri la amiaza am dat o fuga la podul peste Mures de pe lotul 1.
Am vazut carcase de piloti depozitate pe o parte si cealalta a malului si o foreza pe fiecare mal.
Dar surpriza a fost sa vad chiar in apropierea drumului Ciugud - Oarda, la nord de DJ107C (practic in spatele gheretei paznicului) in locul unde au depozitat in vara pamant (se vede pe Gmapsde cand era sit arheologic), ca au iesit bine din pamant cu un set de piloti.
















Teo

In dreptul benzinariei Lukoil din Lancram, unde s-au raportat lucrari executate de excavatoare, Sambata la amiaza nu se lucra, iar utilajele erau retrase. Insa se vede rezultatul muncii loc, fiind conturat inceputul unor viitoare lucrari. Cel mai relevant ar fi, desigur, o inspectie aeriana, pentru a arata mai bine despre ce e vorba.

Colegii mai experimentati ma pot lamuri? in spatele Lancramului, catre locatia viitorului nod cu A1, se lucreaza la autostrada sau se extrag materiale de constructii de catre diverse firme? sunt sapaturi si excavatoare plus bascule mai mereu in zona. Acolo o sa fie vorba si despre niste exproprieri + demolari? pentru ca sunt mai multe constructii in zona.

ddfab

^^^ de langa Lukoil, unde va fi o deviere temporara a dn1, prin spatele localitatii Lancram, se lucreaza la autostrada, pana in zona nodului, care nu are autorizatie inca. Florea grup decoperteaza pentru materiale mult mai departe fata de dn1, pe stanga pe sensul sebes-alba.

gymi

Quote from: rio tinto on December 16, 2016, 02:21:49 AM
.
Acum 2 ani, consiliul judetean Alba a insistat cu asfaltarea variantei de acces in Alba Iulia prin Vintu de Jos - Vurpar - valea lui Mihai - Paclisa - Alba insa nu s-a mai intamplat nimic. O sectiune de aproximatv 5 km ramane neasfaltata. Aceasta varianta va fi amenajata in disperare de cauza cand pe ambele sensuri dintre Sebes si Alba se va sta efectiv pe loc.

Nu cred ca se va intimpla asa ceva.Podul peste Mures de la Vintu de Jos trebuia sa intre in reparatii in 2013-2014 dar nu sa facut nimic.Podul respectiv este intr-o stare avansata de degradare si nu cred ca ar suporta traficul.
P.S. asfaltarea respectivei portiuni nu sa facut nici cand era in reparatii podul peste Mures de la intrarea in Alba Iulia deci nu cred ca se va face nici acum.
http://alba24.ro/podul-peste-raul-mures-intre-vintu-de-jos-si-vurpar-intra-in-reparatii-documentatia-de-avizare-a-lucrarilor-votata-de-consilierii-judeteni-212200.html

ddfab

zona santimbru fabrici, unde va fi un viaduct, lipit de zidul de sprijin.
fundatie culee turda. aceasta va fi lipita de zid.







ddfab

piloti forati pentru pila 1. spargere capete.



ddfab

pregatire platforma pila 2. sper sa nu ma insel.



ddfab


ddfab

inceput lot 2, spre alba iulia. se observa ca au inceput lucrul la rigole ( dreapta autostrazii)





acelasi loc, vedere spre turda.

ddfab

detalii din spatele zidului. se observa modul de abordare pentru umplerea terasamentului.








la final o intrebare referitoare la lotul 1. nu mai stie nimeni, nimic, despre capetele lotului 1( nod alba si nod sebes)?
aprobare proiecte, autorizatii?.
merci si sa auzim de bine. :)

florin74

Unul aprobat (nord), celalalt in analiza, cu autorizatie mai dureaza, e nevoie de expropieri suplimentare, posibil AM revizuit. Minim 3 luni.

djidji1975

Salutare. Aveti careva proiectul tehnic al nodului Sebes asa cum a fost aprobat prin avizul CTE nr 4547 din aprilie 2016?

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk


dragos76

Știe careva dacă e vreun progres (măcar la nivel de hârtii și aprobări) legat de relocarea stâlpilor de LE de pe L4, aproape de limita cu L3? E posibil ca o întârziere acolo să impingă deschiderea acestui lot câtre toamnă/iarnă 2017?