News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

marinul

e clar ca va fi o diferenta de cateva luni sau un an intre lotul 1 si 2. ne putem gandi la o descarcare provizorie inainte de Alba Iulia?

Daniel_I

#6406
Florin74 te contrazic. Pizzaroti lucreaza chiar bine, doar ca nu se vede din DN pe unde trecem toti. Lucreaza la podul peste Mures si la terasamentul din zona apropiata podului:D. Nu stiu cum se lucrează acum pe gerul ãsta (-10 grade noaptea la Alba) dar in weekend când temperaturile erau pozitive se lucra
As vrea sa imi fac timp sa ajung weekendul asta cu poze si noutati
Marinul - Lotul 1 are in contract cele doua noduri din capetele lotului. Nu se poate face nici o descarcare temporara, si nici nu cred ca e nevoie. Diferenta dintre cele doua loturi nu este chiar asa de mare. Se vede si din statisticile CNAIR.
On The Road

gdaniel

#6407
S-ar putea face descarcari temporare la sfarsitul anului viitor pe Lot1 (ca sa nu mai chinuim oamenii din Lancram si podul vechi peste Mures cu traficul), daca termina podul peste Mures de pe Lot1.

Chiar daca nu o sa fie gata podul peste Sebes de la nodul A1-A10, se poate folosi cu acces din DN1 (adica se iese de pe A1 si din giratoriu se urca pe A10) pentru bretelele care nu sunt finalizate (cu conditia sa fie terminate pasajele aferente conexiunii cu DN1). Tot nodul ma gandesc ca e greu sa il termine pana la sfarsit de 2017.
In partea cealalta, probabil ca nici viaductul de langa Alba-Iulia Nord nu o sa fie gata, dar se poate face conexiunea cu centura orasului prin nodul Alba-Iulia Sud.
Evident ca pentru a folosi mai departe Lot2, deasemenea trebuie facuta conexiunea de la nodul din Nord pana la DN1 in giratoriul din capatul centurii Alba-Iulia.

Pare complicat dar cand ma uit la sarbi pe E75, legatura cu Macedonia, ca fac acces temporar prin orice metoda la orice bucatica terminata, numai sa mute o parte din trafic de pe drumul national, ma gandesc de ce la noi trebuie sa fie gata pana la ultimul detaliu chiar daca mai mor cativa. Probabil din cauza fondurilor europene.

PS: Sunt din Sibiu, dar am prins coloana imediat ce iesi de pe A1, din Lancram probabil pana la centura Alba intr-o vineri dupamasa de vara, si dupa un timp petrecut in soare am preferat sa ma intorc (neavind AC pe oldtimer) pe autostrada pana la Sebes-Vest si prin Vintu sa ajung (pe malul celalalt al Muresului) in Alba...

StefanCelMare

Din ceea ce scrie pe forum, și din pozele prezentate, eu personal nu cred că se poate vorbi despre deschideri pe lot 1 în 2017, nici măcar pe bucăți. Poate mai prin 2018, în funcție de ritmul de aprobare a celor două noduri de la capete (Alba Nord și Sebeș).

adiarc

S-a mai discutat....vara 2017...loturile 3 si 4 si sf lui 2018...loturile 1 si 2...sunt termenele realiste...restul e can can  :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


TibiV

http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-pe-agenda-sedintei-guvernului-romaniei-din-15-12-2016

Quote
7.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Autostrada Sebeş-Turda''- Lot 1 Secţiunea A, Km 0+300-km 14+000
Proiectul poate fi consultat la adresa: http://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2016/12/HG-6.pdf 
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rio tinto

Salut.
E evident ca loturile 3 si 4 se vor deschide inaintea celor dintre Sebes si Aiud. Anul viitor pe vremea asta cred ca acea coloana zilnica de bara la bara dintre Sebes si Alba Iulia se va extinde pana la Teius sigur, daca nu chiar Aiud.
Acum 2 ani, consiliul judetean Alba a insistat cu asfaltarea variantei de acces in Alba Iulia prin Vintu de Jos - Vurpar - valea lui Mihai - Paclisa - Alba insa nu s-a mai intamplat nimic. O sectiune de aproximatv 5 km ramane neasfaltata. Aceasta varianta va fi amenajata in disperare de cauza cand pe ambele sensuri dintre Sebes si Alba se va sta efectiv pe loc.
Colac peste pupaza, varianta Alba -Vintu - Deva sta blocata in continuare din cauza CFR-ului inca cel putin un an.
A scapat Sebesul de trafic in 2013 pe varianta est-vest, acum nordul va fi paralizat. Tot mai multi soferi din BH, CJ, SJ, SM, MM, nu m-ar surprinde chiar si MS sa prefere accesul spre Bucuresti prin Sebes de dragul bucatilor de autostrada existente in pofida clasicei rute Sighisoara-Rupea-BV.

alecu26

Traficul are o tendința să se echilibreze. Decand cu tot felul de aplicații care țin cont și de trafic....cu atât mai mult. Plus ca cei de pe TIR se folosesc de stații.
Drumurile noastre POATE;

Daniel_I

@rion tinto
Varianta de care zici tu:  Vintu de Jos - Vurpar - valea lui Mihai - Paclisa - Alba chiar daca era asfaltata nu putea sa decongestioneze traficul mare dintre Sebes si Alba. Ar fi fost o varianta ocolitoare buna doar pentru cei care doresc sa ajunga in Alba dinspre sud (Sebes sau Deva prin Vintu).
Traficul greu si de tranzit prin Alba nu s-ar putea devia prin varianta asta. Putem sa inventam tot felul de trasee ocolitoare, din pacate urmatorul an jumate sau doi vom sta in coloana intre Sebes si Alba la orele de varf. Macar speram sa-i urmarim la lucru pe cei de la Pizzaroti, stand incolonati :D
On The Road

dragos76

Oare sunt șanse ca să se finalizeze curând varianta directă de CF de la Alba la Sebeș, care nu mai necesită intrarea în Vinț? Asta ar fi o soluție alternativă pentru traficul local, de navetă, care ar mai ajuta un pic la decongestionare.

FRS

stie cineva care este totalul suprafetei expropiate in noua hotarare de guvern pt lotul 1?

TibiV

Quote from: FRS on December 16, 2016, 03:04:51 PM
stie cineva care este totalul suprafetei expropiate in noua hotarare de guvern pt lotul 1?

51 de imobile, în suprafaţă totală de 18.031 mp. pentru care s-au alocat 228.464,18 lei.

Asa zice anexa la HG http://mt.gov.ro/web14/documente/acte-normative/2016/11_05/anexa.xls
.
Textul HG si NG le gasesti aici: http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1353-hg10112016dtr
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#6418
De plictiseala am rasfoit niste pagini FB...
Asta de ieri ne-a scapat...
CNAIR















Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#6419
Continuarea...
(Oamenii astia chiar au chef de lucru)

















Mama proștilor este mereu gravidă... :)