Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 9 Guests are viewing this topic.

yetiman

#6390
Un mic update de pe L4-L2, de azi dimineata.

E clar ca se pregatesc de "hibernare" pe toate cele 3 loturi.
Dar inca nu de tot.

L4 - Porr lucra in punctele mai sensibile/intarziate: respectiv la pasaje (Nod Turda, Stejeris, Manastire si Unirea) si la debleul mare de la deal Turda (aici erau chiar multe utilaje fata de conditiile meteo)

L3- TS lucra tot la pasaje (peste CF si DN1, Nod Aiud) dar si la debleul de la Gambas

L2 - Aktor lucra la pasajul de la Teius (1/2 erau decofrate, 1/2 inca nu - dar nu mai erau portiuni doar cu armatura la vedere). In plus mai multe camioane de Euroconstruct carau materiale de la cariera de la Teius catre L2, dar nu se vedea unde (banuiesc ca doar il depoziteaza deocamdata).



,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alecu26

#6391
Și așa. ..prin aceste fazări reușim sa facem ca și acest ciclu bugetar EU sa nu para a fi un dezastru complet. Adică e clar ca absorbția pana în 2021...Va tinde spre zero. Sau voi aveți speranțe la.cine știe ce încasări pentru PiSi?
Drumurile noastre POATE;

NGC

#6392
MT a emis ieri o noua autorizatie de construire pentru lotul 2.

06.12.2016: "Modificare soluție tehnică la podurile km 26+253 și km 34+750 autorizate prin Autorizația de construire 07/05.04.2016" din investiția "Autostrada Sebeș – Turda, lot 2 km 17+000 – km 41+250, sector 2a: km 22+500 – km 25+300, (b) km 26+100 – km 35+000 și sector 3 km 35+000 – km 41+250, Etapa I Lucrări aferente coridorului expropriat"

E vorba in primul rand despre modificarea numarului de deschideri pentru pasajul de la Km 26+253,75 si iluminarea lui, si despre schimbarea numarului de deschideri pentru podul peste Mures de la Km 34+750 si iluminarea lui.

Ionut


ddfab

#6394
Quote from: NGC20 on December 08, 2016, 08:06:25 AM
MT a emis ieri o noua autorizatie de construire pentru lotul 2.

poate dupa astea asteptau cei de la Aktor, de nu au atacat zonele.

ddfab

confirm si eu activitatea sustinuta a "furnicutelor" de la Euroconstruct Trading. sunt prezente zi-lumina la transport material de umplutura. aici intre Oiejdea si Teius.

AkaManah

Pe L2 multa umplutura se duce in zona dintre Sincrai si Radesti. Zilnic cateva zeci de camioane. Nu am stat sa le numar.  Tot la Sincrai se lucreaza la armaturi la Secadase si la accesul agricol din apropiere.  Nu am mai vazut betoniere in ultimele doua saptamani.

tom

Mosul a facut o scurta vizita pe tronsonul 3, si azi a avut timp sa publice cateva imagini:

Armatura de la  zidul intors de la Nodul Unirea, din spate


si din fata


pamant armat in spate la Decea


umplutura din spatele viitorului pod, unde se face pamant armat




gabioanele din debleul de la Gambas


viaductul de la Gambas


armatura de pe viaduct


viaductul de la Gambas vazut de pe viaductul de la Nod Aiud


dupa trecerea de la CF de la Aiud


se lucra la armaturi la Nod Aiud


portiune inca neasfaltata in spate la uzina din Aiud, in indepartare viaductul de la Aiud


asfaltare in spate la uzina


lise montate la una din podurile de langa uzina


Dominik

E bn ca inca se mai lucreaza....  :)
You're in Steelers Country

ddfab

aktor au inceput sapaturile in zona zidurilor de sprijin de pe dealul de la Oiejdea, sub ele, spre culoarul autostrazii.







ddfab

si tot in aceasta zona, unde este subtraversarea, au inchis deschiderea dintre zidul de sprijin si structura podului, de asemenea se lucreaza si la un podet metalic situat in imediata apropiere.




chiar daca a sosit iarna, inca se mai misca treburile  :)

Ionut

Din ultimele spuse, cei de la Aktor doresc sa lucreze toata iarna. Speram sa fie si lasati... vom vedea.

stangabriel

E imbucurator ca vor sa lucreze, dar sa fie lasati sa lucreze de catre...?.... :o  Baba Dochia?

Teo

Da, in aceasta dupa-masa se lucra pe A10. Port la nod, deal Turda, Stejeris, Dumbrava. Ts la granita de lot, dar si la viaductul din capătul Aiudului.
Era activitate si pe lotul 2, inclusiv macara f înalta si foreza in spate la Oiejdea.
Temperatura e in jur de 0 grade. Deci se vrea.

florin74

Si azi dimineata se lucra in aceleasi puncte. -9 grade. Plin de camioane euroconstruct pe drum, carau materiale de undeva de la intrarea in teius ( vis a vis de Petrom). Pizzaroti cred ca a tras obloanele pe sezonul asta.