Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

trifuhoria

Salutare,
Aseara am parcurs Cluj-Sebes. La ora 20 se turna beton in nodul de la Turda, la piciorul unui pod ce va supratraversa A3. Minunea a fost mai mare când, la ora 21:10, in spate la Astoria se lucra la fier, cofraje si se turna beton la zidul de sprijin. Din pacate fara poze.

yetiman

QuoteComunicat de presă
19.05.2016
Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România anunță că a fost emisă Decizia de
expropriere cu nr. 400/17.05.2016 pentru imobilele proprietate privată situate pe amplasamanetul
suplimentar al obiectivului de investiții Autostrada Sebeș-Turda, Lot 3, conform Anexei nr. 2 la
Hotărârea de Guvern nr. 248/2016, care face parte din Decizia de expropriere.
Această decizie de expropriere constituie titlu executoriu pentru predarea bunurilor imobile cuprinse în
Anexă, atât împotriva celor expropriate, cât și împotriva celor care pretind vreun drept legat de bunurile
imobile expropriate, până la soluționarea definitivă și irevocabilă a litigiilor legate de proprietatea acelor
bunuri.
Reamintim că Lotul 3 aferent autostrăzii Sebeș - Turda tranzitează judeţul Alba, 12,45 km – de la
intrarea în Aiud până la nodul de la Decea, km 41+250 – km 53+700, cu două noduri rutiere inclusiv
bretele de acces: nodul rutier Aiud la km 44+700, nodul rutier Unirea la km 53+200. Stadiul fizic al
lucrărilor este de 48,68%, Antreprenorul lucrării fiind Tirrena Scavi S.p.A Societa Italiana per Condotte
d'Acqua S.p.A.
CNADNR SA

Un mic pas inainte si pentru lotul 3.
Asteptam de urgenta si urmatorii.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu


AkaManah

Intre Sincrai ai Radesti se decoperteaza destul de alert.  Probabil vor sa inceapa concomitent lucrul la ambele poduri peste Mures si isi pregătesc terenul.

vreau#o#tara#ca#afara

#5044
Imi fac intrarea in gasca peundemerg cu vesti bune legate de ST2. Constructirii de la Aktor si Euroconstruct nu au astampar :D ! Lucreaza destul de bine la zidurile de sprijin care ar trebui sa stabilizeze renumitul deal cu probleme (km.17-20) si la careva poduri/podete din acest interval km.




Culeea 2 pod peste DN1 km. 20+300 (aproximativ - n-am reusit sa vad documentatia lucrarii). Se lucreaza bine probabil pana saptamana viitoare radierul va fi betonat


Culeea 1 acelasi pod peste DN. Radierul deja turnat si ....stand-by :D












zid de spriin stanga (debleu) fundat pe piloti 1080 peste care se executa o grinda "de coronament" pentru conlucrere intre piloti care la randul ei va fi ancorata in spatele zidului in dealul cu pricina.








Ziduri de sprijin (rambleu) fundate si astea pe piloti 1080 pesta cere s-a executat un radier + elevatiile din poze. Si acestea sunt prevazute cu dispozitive de ancorare....cum zicea si alecu26 sufla baietii in iaurt...au si motiv insa oricum o solutie mai ieftina/usoara nu stiu daca trecea de CTE la CNADNR.
Sper sa vina macar cu ceva similar si stimabilii de la PZZ de pe lotul 1 pentru ca deja treeeeeece timpul si nu mai avem rabdare.




Au mai atacat si ceva podete...e de bine

OK ! Sper ca nu v-am plictisit cu prima mea postare pe forum ! Sper de asemenea sa se si vada pozele astea (nu stiu daca-mi iese atasarea lor pe forum):D

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cozak

vreau#o#tara#ca#afara excelente poze , foarte amanuntite si bine facute.Multumim mult si bine ai venit.Acuma ca ne-ai incitat sa nu ne lasi si sa ne mai aduci vesti bune insotite de poze frumoase.

gdo

Bv, frumos reportaj, confirm si eu Aktor si Euroconstruct incep sa se extinda pe tot lotul (era si vremea). dupa ce au dislocat utilaje in zona Radesti, de azi au inceput sa disloce utilaje si in zona Beldiului. Se lucreaza la terasament din curba de la Oiejdea si pana la Teius..de saptamana viitoar cel mai probabil vor incepe cu decopertarile si in zona Beldiu..spre teius si Aiud.. sa le urma spor la treaba zic.
Totusi oare informatii noi de pe lotul 1, unde nu se misca nimic si se iroseste o groaza de timp, nu avem? :o

adiarc

multumim...super poze...super vesti
astept de mult un insider de pe acest lot ( de fapt de pe fiecare lot )

PS - ai grija cand faci poze...sa nu ai probleme  :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

DUDDY

Salutare. Astazi pe la ora 18 pe terasamentul din lacul Stejaris erau 2 excavatoare care sapau. Stie cineva din ce cauza?  Se poate sa nu fi primit avizul de mediu si sa se fi schimbat solutia tehnica in zona respectiva?

Aiud.dan

#5050
Eurocopter ne faci o surpriza ,ai filmat astazi A10 ? in jurul orei 11 un avion de mici dimensiuni zbra deasupra autostrazii pe directia Turda -Sebes in zona lotului 3 Aiud.

AiudA10

Nu prea vad rostul unei filmari noi deoarece de la ultima filmare nu s-a lucrat aproape deloc.

Marius

Pe Google Earth (in aplicatie, nu in Google Maps) a aparut lotul 4 intre nodul Turda si Stejeris. Imagini din 22 aprilie 2016.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elion

#5054
Lotul 2 între Rădeşti şi Sâncrai

deluşorul pe care va urca autostrada



de pe deal spre Sebeş



spre Turda-debleul Gâmbaş în depărtare