News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

horatiu.cosma

http://www.youtube.com/v/K-4L0f4PVKs
Cam asta e tot, enjoy  :D. Multumesc API si TS pentru ajutor. Cat de curand o sa vina vremea buna si o sa inceapa si filmarile cu avionul, iar contributiile noastre vor face posibila o acoperire completa a santierelor din tara.

dr4qul4

Eu da.
+1 Horatiu.

Podetele sunt necesare. Chiar si cel metalic permite trecerea iepurilor, aricilor, insectelor, broastelor.
O autostrada reprezinta o adevarata bariera, iar daca le izolezi intr-un spatiu restrans, vor disparea de acolo. In plus, ajuta si la inundatii.

Un efort minuscul, pentru ca acel podet , daca era facut de la inceput, nu cerea cine stie ce efort.

Stiu ca niste chinezi care au facut o autostrada prin Polonia, au avut o problema cu ele. Sunt niste cerinte europene pt mediu, si in anumite zone parca tb sa se asigure treceri la maxim 500m.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

@dr4qul4

Eu nu am spus că nu sunt necesare, ci că ţevuşca aia nu îşi va face treaba.
Peste 3-4 ani va fi jumătate plină cu mizerie şi PET-uri.
Adică nu va funcționa decât pentru broscuţe, hamsteri şi alte piticănii.

Eu spun că dacă tot au demolat terasamentul, ar fi putut băga nişte tuburi din alea mari, prin care poate trece şi omul fără să se aplece...
Atunci ar fi încăput şi căprioarele şi orice alte animăluţe mai mişună prin zonă.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Sper sa faca compactare serioasa in zonele unde au sapat ca sa puna tubulatura pentru animale mici.
Compactare serioasa pe straturile care se aseaza pe langa tuburi.
O placa compactoare e frectie!!
Trebuie cilindru compactor sau rulou compactor (ca ala din prima poza)

Silviu

Pe ce zone lipseste AC ?atat pentru Lot 3 cat si pt Lot 4?

Marius

Daca nu ma insel, in momentul de fata lipseste AC pentru 95% din A10.
Cred ca avem AC pentru o portiune de 4-5 km, in loturile 3 si 4.

Sper sa nu gresesc   O:-)
Sau mai bine gresesc   :D

Denis


horatiu.cosma

Avem pe lotul 4 pe 6 km si pe lotul 2 pe 6 km. 12 din 70, 17%.

Denis

Si se asteapta sa termine anu asta loturile 3 si 4? Cu AC pe 12km...hah ce duma buna!

horatiu.cosma

Is trecuti de 50% pe ambele loturi, chiar si fara AC. Daca primesc AC in viitorul apropiat, termina aproape sigur.

Denis

#4600
Cine stie cat mai dureaza pana vine AC-ul...dar e de asteptat avand in vedere ce inapti sunt in Ministerul Transporturilor si cel al Mediului.
A fost ceva reportaj recent despre compania lu peste din 6000 de angajati sau cati are 85% din ei nu aveau specializare pe postul pe care il ocupa...si te miri de ce nu avem bani pentru autostrazi sau de ce dureaza asa mult finalizarea celor incepute.

haideidaniel

Salutare. Spuneti-mi va rog si mie ce inseamna acel "AC"? Vad peste tot scriindu-se despre el dar nu inteleg ce e. Merci!

yetiman

#4602
AC=autorizatie de constructie

Vezi aici si altele

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

haideidaniel

Evident....  :) multumesc frumos!

ddfab

scuze daca unele imagini se repeta. fotografii facute in week-end. zidurile de sprijin dintre santimbru si oiejdea, se inalta...



armaturi care asteapta betonul

dupa curba de la oiejdea, spre turda, un drum local ce va fi traversat. se sparg capetele coloanelor forate.



coloane forate de partea opusa a drumului. asteapta sa le vina randul.



imagine de ansamblu cu curba de la oiejdea.