News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

Feri

Cu vacanta de vara este de asteptat ca solutionarea conestatiei sa vina la toamna nu?

daniel321

#2341
Din culise... filmae in lucru dimineata e gata!

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 Lot 2 UMB Piatra Olt Valea Mare 05 07 2020

Ionut

Quote from: Ionut on June 12, 2020, 10:01:42 PM
Stati asa ca urmeaza contestatiile, pastrati sticlele, mai dureaza. Toata lumea s-a entuziasmat peste masura azi.

Mda. Eu chiar nu va inteleg. Bine, inteleg cum se entuziasmează cei noi sau cei naivi, dar pe bune daca pricep cum membrii vechi pur si simplu refuza sa vada lucrurile evidente.

Un pret mic pentru locul 1 este cel mai bun motiv sa gaseasca o greșeală sau ceva controversat în ofertă. E drept, e greu sa obții acces la oferta câștigătorului, dar se gasesc solutii... avocații sunt foarte buni. Prevăd o luptă de uzura prin instanță... plus "proiect matur"... Sunt sanse bune ca abia la anul sa vedem un deznodământ... mai ales daca se accepta contestațiile în prima instanță.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 Lot2 UMB Piatra Olt Valea Mare 05 07 2020


Feri

^^^
Multumim Daniel  :gj:
O sa fie interesant de urmarit in continuare progresul la pod

horatiu.cosma

Hopa! La 10:42 au început să lucreze la platforma pentru grinzi.

adrian-FSB

E posibil ca aceasta contestatie a chinezilor pentru CraPi3 si 4 sa aibe vreo legatura cu tegiversarea desemnarii castigatorului pe PiSi4? Vor sa puna presiune pe CNAIR sa-i desemneze castigatori pe PiSi4?

voicul

E posibil si asta. La fel de posibil este si sa vrea sa ia lot-ul pe principiul: mai multa munca, mai mult profit.
Deci e posibil orice, chiar sa si aiba dreptate cu contestatia.

NGC

Nu e vorba de presiune pentru PiSi 4. Cred ca o sa scrie Horatiu mai tarziu mai multe despre cele 3 contestatii. Daca nu, poate o sa scriu eu, desi stau cam prost cu timpul.

NGC

Pe scurt, sunt 3 contestatii pentru T3 si vor urma si pentru T4. La CNSC exista un termen de rezolvare a contestatiilor care in general se respecta. Probabil pe la inceputul lui August vom avea o decizie pentru T3 si apoi la scurt timp si pentru T4. Apoi cel mai probabil va urma CAB.

adrian-FSB

Multumesc pentru informatii. Am crezut ca ar fi o posibila legatura intre contestatia chinezilor la CraPi3 (si probabil 4) si desemnarea castigatorului la PiSi4. Am vazut, dupa aceea, ca si alti ofertanti pe CraPi3 au depus contestatii. Sa speram ca aceste contestatii vor fi rezolvate rapid iar UMB sa ramana castigator (data fiind diferenta de pret), altfel exista riscul unor blocaje in instanta de luni, chiar ani.

danielCD

Uitându-mă atent la filmarea de acum o lună și cea din weekend se constată un progres atât la structuri cât și la terasamente. Nu neapărat spectaculos, dar în mod cert este un progres. Văd un progres evident la podul peste Olt pe malul vestic însă nu îmi dau seama dacă au terminat de forat piloții pe malul estic. In toate filmările anterioare sau în poze se vedeau o mulțime de foreze sau betoniere însă din filmare nu îmi dau seama de progres. Știe cineva cum stau cu piloții din partea asta?

Mlad

Ce vad in filmare, un scenariu clasic, o multime de stalpi ai Transelectrica, de toate marimile, care deja impiedica escavarea in dealul Milcovului. Si pe la finalul filmarii, este unul foarte mare fix in marginea terasamentului, de parca nici nu au fost identificati in studiul de fezabilitate.

horatiu.cosma

Ceva exproprieri suplimentare lansate în consultare publică pe tronsonul 1, dar nu par să fie din zona neautorizată (Ghercești): http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/3023-hg03072020dgipsmp

zuma80

Eu cred ca contestatiile nu au ca tinta loturile ci doar castigatorul, orice lot castigat de UMB creeaza o prapastie si mai mare intre companiile care apeleaza la inchirieri si subcontractori pentru a duce la bun sfarsit lucrarile fata de UMB care isi permite sa cam faca totul "in house" iar automat nu or sa poata sa-i concureze.
Pentru A6!