Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

luc

Quote from: alecu26 on August 06, 2016, 11:09:38 AM
Vă rog să precizați și constructorii. Nu de alta...dar e proiect lung....multe loturi
...mulți constructori.
Pe mine momentan doar lotul lui Azvi mă interesează.
M-am referit doar la cele 2 loturi:

•Reabilitate DN 76, Contract 5R12, Varfurile - Stei, km 69+350 - km 102+660: SC Construct Mod S.R.L. (subantrepriza Selena) - se vede activitate sustinuta dupa ce a intrat Selena in actiune;
• Reabilitare DN 76, Deva – Oradea Contract 5R13, Stei – Beius, km 102+660 – 133+660: Azvi - am vazut si aici progrese (la lumina farurilor)


alecu26

Pe lotul lui Porr sau făcut ceva progrese la semnalizări. ..marcaje...parapeti?
Drumurile noastre POATE;

marinul

#3722
luni 01.08.2016 mie mi s-a parut finalizat lotul celor de la Porr de la Brad-Ionesti, marcaje, indicatoare tot tacamul, la rigole nu am fost atent era noapte cand am trecut pe acolo

alecu26

Drumul intre Mediaș și Tarnaveni pana la limita de județ Mures/Sibiu e cam gata. Geiger la făcut țiplă. Marcaje albe, asfalt negru....o minunăție
Păcat ca înspre Iernut nu nu pare ca s-ar dori continuarea chiar dacă sunt bani.
Drumurile noastre POATE;

GDPR

#3724
Sambata dupa-amiaza Selina lucra de zor pe Soimus-Brad. Deci, se poate.

infraAdi_ro

Veste buna
DN 18 Moisei-Carlibaba s-au avizat azi proiectele de executie pentru cele 3 loturi in CTE-CNADNR!
Urmeaza sa depuna constructorii Lista de cantitati,programul de lucrari,Managementul calitatii si apoi se emite ordinul de incepere!!!Aprox. 2-3 saptamani.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

alecu26

Pai exista ordin de începere. AC exista oare?
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Drumurile noastre POATE;


GDPR

Quote

Comunicat de presă
01.08.2016

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic menţinerea până la data de 15.08.2016 a măsurii de închidere a circulaţiei rutiere, în vederea executării lucrărilor de reabilitare, pe DN 66, sectorul cuprins între km 93+500 – km 126+000, Bumbeşti Jiu - Petroşani, în fiecare zi de luni până vineri, între orele 09:00 – 18:00 cu excepția autovehiculelor destinate transportului public de persoane (microbuze, autobuze), autorizate în acest sens, autovehiculelor cu regim prioritar, menţionate în OUG 195/2002, art. 32, alin. 2, litera a şi b, atunci când se deplasează în acţiuni de intervenţie sau misiuni care au caracter de urgenţă, al căror acces va fi asigurat inclusiv în perioadele precizate.
De asemenea, în perioada sărbătorilor legale este interzisă instituirea măsurii de închidere a circulaţiei.

"Constructorul care realizeazã lucrãrile în Defileul Jiului nu s-a încadrat nici în acest nou termen, de 15 august. Astfel, acesta a solicitat prelungirea perioadei în care conducãtorii auto circulã dupã un program bine stablit."

http://cronicavj.ro/wp/?p=52363

TibiV

#3731
Si daca tot am ajuns din greseala pe pagina SDN TG.Jiu, am mai gasit cateva lucruri despre lucrarile la DN66 mai sus mentionate...

Aici: https://www.facebook.com/DrumuriNationaleGorj/posts/710524979085564 este un video, dar nu stiu cum (si daca se poate) sa pun un video de pe FB...
Quote
Derocare stânca pe DN 66 "Defileul Jiului".
Se pregătește versantul pentru montare plase de protecție.
Unul din motivele pentru care se inchide traficul in timpul zilei.
Postarea este din 29 iulie.

Tot atunci au postat si niste poze cu lucrari la ziduri de sprijin...
https://www.facebook.com/DrumuriNationaleGorj/posts/705806076224121











Din ultima poza se vede destul de clar ca acolo nu se prea poate lucra sub trafic, la paleta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Ok....dar de când pana mea se lucrează acolo? Acele întârzieri sunt justificate? CNADNR le plătește indirectele? Oare sunt tot așa niște indirecte ca la ASTALDI la Piață sudului de 60%?
Drumurile noastre POATE;

horica45

Salut!
Am următoarea nedumerire pe care sper să mă ajutați să o clarific. I.N.S. precizează că la sfârșitul anului 2015 lungimea drumurilor nationale cu patru benzi de circulație însumează 1807 km. De asemenea, menționează că autostrăzile însumează 747 km. Astfel, rezultă că există 1060 km de drumuri naționale cu patru benzi care nu sunt autostrăzi. Eu am realizat o mică cercetare cu privire la nr. de kilometri de drumuri naționale(cu 4 benzi) pe care îi cunosc.
Astfel totalul care  mi-a dat este  de 460 km. Kilometri sunt stabiliți cu Google Maps.
Porțiunile de D.N. pe care le-am inclus sunt următoarele:

Centura Bucuresti(CB)- 20km

DN1 

1.Bucuresti(centura)-Ploiesti-Breaza(cartier Nistoresti) 91km .
2 Brasov(autogara)-Codlea  10km
3.Talmaciu(sens giratoriu)-Sibiu 10km
4.Turda-Cluj Napoca 30km
5.Oradea-Bors 25km(include si centura Oradea)

DN1B
1.Centura Ploiesti -  Albesti Paleologu (intersectie) aprox. 15km;

DN2
1.iesirea din Bucuresti- iesirea din Afumati;     aprox. 7km;
2.iesirea din Buzau- iesirea din Maracineni;      aprox. 3km;
3.o portiune intre Posta Câlnau si Ramnicu Sarat; aprox  7km;

DN2A
1Mihail Kogalniceanu(Aeroport) - Ovidiu - Constanta; aprox. 20km;

DN3.
Constanta - Murfatlar; aprox. 15km

DN5
Bucuresti(centura)-Giurgiu aprox. 50km;

DN6
1. Bucuresti-Mihailesti; aprox. 10km;
2. Craioava- Filiasi; aprox 30km;

DN 7
1. Bucuresti(centura) - intersectie DN7 cu DN71; aprox.20km;
2. din Deva - intersectie DN7 cu DN76; 3km

DN73
1. Intersectie A1/DN7 - intersectie(sens giratoriu) cu soseaua spre fabrica Dacia; aprox. 11km

DN11
1.Brasov- Intersectie DN10 cu DN11; aprox. 8km;

DN15
1.Savinesti - Piatra Neamt; aprox.10km;

DN21
1.Braila - Chiscani(fabrica); aprox. 7km;

DN39
1.Constanta-Mangalia- pana aproape de 2 Mai; aprox. 40km;

DN39A
1.Port Constanta - Intersectie DN39; aprox. 3km;

DN64
1 Ramnicu Valcea - Stuparei; aprox. 7km;

DN67
1.Drobeta Turnu Severin  - Rascolesti; aprox.8km;

Aveți idee și de alți kilometri de drumuri naționale cu 4 benzi? Sau poate este o problemă pe care eu nu o sesizez, deoarece apare o diferență de aproximativ 600 de kilometri care nu știu unde sunt pe teren.

Mulțumesc!

Horațiu 87

Aproximativ 14 kilometri din DN 28A între Gâşteşti (Paşcani) şi intersecţia cu DN 2 Moţca vor fi incluşi într-un proces de modernizare. Potrivit şefului Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri (DRDP) Iaşi, Ovidiu Laicu, de lucrări se va ocupa asocierea dintre Viarom şi Enviro Construct. ,,Sunt lucrări cu valoare estimată la 6 – 7 milioane lei. Există deja documentaţia, s-au făcut licitaţiile, avem o asociere de firme care vor lucra, iar acum ne aflăm în etapa de constituire a garanţiei. Este vorba de un covor asfaltic pe DN 28A, care include şi realizarea marcajului", a declarat Ovidiu Laicu.

http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/moldova/lucrari-de-7-milioane-de-lei-pe-un-important-drum-din-judet--217329527.html