News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Horațiu 87

Intersecția de la Girov, lărgită până în septembrie

Reamenajarea intersecției de la Căciulești, Girov, a intrat în linie dreaptă. Se fac benzi de refugiu pe drumul național, cu o lățime de 100 metri, pentru a permite autovehiculelor care fac la stânga din ambele sensuri de mers să aibă o zonă de așteptare până pot vor putea coti pentru a-și continua drumul.

Au fost trei variante luate în calcul: crearea de benzi de accelerare și de decelerare, crearea unui sens giratoriu sau a acestor benzi de refugiu. Cum spațiul nu a permis amenajarea sensului giratoriu, s-a apelat la cea de-a treia variantă. După cum ni s-a explicat de la Consiliul Județean Neamț, lucrările se vor termina în aproximativ două luni, acestea fiind îngreunate de faptul că nu se poate opri circulația pe respectivul tronson și că se lucrează mai mult noaptea, când traficul este redus.

Proprietarii terenurilor din zonă nu au avut nimic împotrivă pentru a permite accesul pe spațiul pe care îl dețin, ba chiar patronul unui restaurant din intersecție a spus că a asistat chiar el la 9 accidente mortale de când are afacerea, așa că le-a propus celor de la CJ Neamț să folosească atâta teren cât au nevoie din proprietatea lui, numai să se rezolve problema accidentelor.

Se va păstra semnalizarea din zonă, iar cei de la CJ încearcă să identifice și o sursă de energie economică pentru a putea asigura, pe viitor, chiar și o semnalizare luminoasă.

Proiectul privind amenajarea intersecției de la Girov a fost aprobat în ședința ordinară din 28 martie. Obiectivul de investiții ,,Modernizare drum județean în vederea creșterii siguranței circulației" are o valoare totală de 540.452 de lei, inclusiv TVA.

,,Având în vedere frecvența și numărul accidentelor rutiere soldate cu pierderi de vieți omenești și pagube materiale, înregistrate în ultima perioadă la intersecția drumului județean DJ 156A limita județ Bacău – Tazlău – Roznov – Girov – Dobreni – Mănăstirea Horaița, km. 56+640 cu drumul național DN 15D, din localitatea Girov, județul Neamț, s-a identificat ca fiind prioritatea numărul unu, pe întreaga rețea de drumuri județene, realizarea amenajării acestei intersecții în vederea creșterii siguranței circulației", a fost explicat în expunerea de motive anexată proiectului.

PS: acelasi subiect, aceeasi greseala  :lol: :lol:> important e ca am inteles ce vor sa faca in acea zona

http://mesagerulneamt.ro/2016/06/intersectia-de-la-girov-largita-pana-in-septembrie/

alecu26

wow. Cate odata ramai uimit de acest nivel de perfomanta in sens negativ. Si toate astea cu restrictii de trafic, si chiar inchideri.
Drumurile noastre POATE;

ActiON_

Buna ziua! Nu stiti daca s-a reparat drumul national dintre Iacobeni (jud. Suceava) si Moisei (jud. Maramures)? Multumesc anticipat!

yetiman

Vin cu noi detalii legate de bordurile de pe Cluj-Turda.  :D

S-au apucat si in Valcele.





,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#3544
In schimb, in Tureni au schimbat modificarea.  :D

Au scos "piscoturile" (cate apucasera sa monteze) si le-au inlocuit cu pamant vegetal. Probabil vor pune iarba. (nu de alta, dar trebuie sa aiba si ceva de (NE)intretinut pe viitor)







Sunt curios cate accidente vor fi (mai ales in zonele in care, din scurt, ramane o singura banda) cand vremea va fi neprielnica (ceata, ploaie, ninsoare).
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#3545
In schimb, in Feleacu au ramas fideli piscoturilor.





,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Si cateva poza de pe DN14B (Teius-Blaj), la viitorul pasaj peste viitoarea linie CF (car cine stie cand va fi facuta, deoarece nu am vazut de mult lucrari CF pe acolo)

Se inierba taluzul lateral.




Deocamdata doar pe o parte.


,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

yetiman,
ultimele poze ar trebui sa le muti in "Feroviar"

Celelelate...
Noaptea mintii...  >:(
Cata PROSTIE !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

infraAdi_ro

Pe DN 18 Moisei- Iacobeni nimeni nu misca nimic....deocamdata CNADNR a cerut rectificarea proiectului si săptămâna viitoare intra in CTE (sper).Localnicii au trecut la proteste si au primit promisiuni ca cel tarziu la 1august va începe santierul in teren,daca nu vor bloca drumul(îs in stare).
Am trecut recent pe aici si o sa pun poze dar maine.....intre Borsa si Sesuri s-a mai plombat si se merge cat de cat.....fara gropi.De la Carlibaba la Iacobeni e destul de ok.....cu ceva denivelări.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

yetiman

@TibiV - Nu le-am pus in feroviar, caci feroviarul e inexistent in ele. Cand va fi gata, se va muta circulatia pe pasaj, dar linie de CF tot nu va fi acolo.  :lol:

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ActiON_

Quote from: euromau on June 30, 2016, 11:07:00 PM
Pe DN 18 Moisei- Iacobeni nimeni nu misca nimic....deocamdata CNADNR a cerut rectificarea proiectului si săptămâna viitoare intra in CTE (sper).Localnicii au trecut la proteste si au primit promisiuni ca cel tarziu la 1august va începe santierul in teren,daca nu vor bloca drumul(îs in stare).
Am trecut recent pe aici si o sa pun poze dar maine.....intre Borsa si Sesuri s-a mai plombat si se merge cat de cat.....fara gropi.De la Carlibaba la Iacobeni e destul de ok.....cu ceva denivelări.
Multumesc de raspuns!

alecu26

yetiman, acolo lucrarile CF sunt complet blocate pentru ca se cearta expertii intre ei. Se vede din ceva filmare mai veche facuta cu drona cata apa este ecolo, fiind un teren aproape mlastinos.

Ei...in proiectul initial nu era prevazut nimic ca si consolidare a terenului de fundare, si acum nimeni nu vrea sa-si asume suplimentarea de cantitati. Se vede foarte clar cum lucrarile de poduri, podete, pasaje sunt practic finalizate...dar dupa podul Mures pe partea de CF nu s-a executat nimic. Cum s-a stat 4 ani se mai stau 2. Ce e asa graba? Proiectul e deja fazat...ne doare la basca.
Drumurile noastre POATE;

yetiman

alecu26, stiu.
Doar ii spuneam lui TibiV de ce nu am pus pozele la "Feroviar".
Lucrarea care inainteaza, chiar daca e din contractul de refacere/mutare linie CF, este cea legata de DN14B.

Deocamdata, noi, ca soferi, vom circula peste acest pasaj mult inainte ca trenurile sa circule pe dedesubt. De asta am pus pozele aici.  :D

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

cezar.ionescu

Salut. As dori sa aduc din nou in discutie calitatea lucrarilor de montare glisiere pe DN1, sectorul Otopeni - Baneasa.
Din ce am observat glisierele s-au cam montat, mai raman de montat parapeti NJ pe pasaje.

Parerea mea este ca nu s-a pregatit suprafata pe care s-au batut stalpii de sustinere a glisierelor, si anume:
- s-a scos bordura pana sub nivelul de asfalt al benzilor de circulatie
- in urma scoaterii bordurii mediane s-a muscat din asfaltul de pe benzile de circulatie. In unele locuri este depasit marcajul de margine.
- in curbe bordura avea inclinatie, asadar prin scoaterea ei a ramas o diferenta de nivel destul de mare [din ochi cel putin 10 cm] intre asfalt si spatiul din mijloc
- nu imi dau seama cum se va asigura scurgerea apelor pluviale, ma tem ca se va face o mare balta pe spatiul "scobit" din mijloc
- exista un risc mare de a ajunge cu roata pe spatiul median intre glisiera si banda de mers fara posibilitate de redresare a masinii din cauza diferentei de nivel [spatiu median vs. banda de circulatie] si a faptului ca s-a muscat din banda.

Cred ca suprafata mediana trebuia asfaltata asigurandu-se acelasi nivel cu benzile de mers si panta pentru scurgerea apei. Sincer nu stiu cum se mai poate rezolva asta acum.
Din nou, ma intreb daca receptia lucrarii va gasi calitatea confirma cu standardele actuale.

dr4qul4

mie mi se par ca sunt prea inalti. in caz de impact lateral, o masina obisnuita nu va lovi cu usile ci cu geamurile. Mi se pare pericol de decapitare.
Pentru suv-uri pare a fi ok. Dar cei cu masini joase risca decapitarea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024