News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BV] Transportul public in Brasov

Started by coco.serban, November 12, 2012, 11:57:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

^^Arata mai mult a locomotive de tren

rota

MDRAP a lansat licitația pentru autobuze electrice de 18 metri pentru Brașov și Timișoara

MDRAP a lansat licitația pentru ,,Achiziționarea de 56 autobuze electrice cu lungimea de cca.18m destinate transportului public urban de călători, operabile în condiții de șes", cu o valoare estimată la 184 milioane lei. Ofertele pot fi depuse până la data de 10.04.2019, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 10.10.2019.

Conform SEAP, se are în vedere achiziționarea următoarelor loturi:
–   Lotul nr.1 – Achizitionarea de autobuze electrice cu lungimea de cca. 18 m destinate transportului public urban de călători, operabile în condiții de șes pentru Municipiul Brașov -12 autobuze electrice cu lungimea de cca. 18 m destinate transportului public urban de călători, operabile în condiții de șes – 4 stații de încărcare rapidă – 12 stații de încărcare lentă


Mobilitate.eu
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Ionut

Un nou lot de autobuze moderne intră în circulație la Brașov

RATBV va pune în circulație de mâine încă 14 autobuze Menarini, de capacitate medie, achiziționate în lotul de 105 mijloace de transport care vor înnoi, în primă instanță, flota transportatorului local.

,,De mâine, alte 14 autobuze Menarini, de mărime medie, vor circula pe străzile din Brașov, astfel că în acest moment 49 dintre noile autobuze asigură transportul public în Brașov. În acest moment, mai sunt în garajul RATBV încă 14 autobuze medii care trebuie înmatriculate, iar ultimele 7 din lotul de autobuze medii vor fi livrate la începutul săptămânii viitore. Până la sfârșitul lunii aprilie va fi livrat și lotul de 35 de autobuze articulate, de 18 metri, unele fiind deja la sediul importatorului din București. După punerea în circulație a celor 105 autobuze, vom trece la următoarea etapă de achiziție, cea a celor 32 de autobuze electrice și a celor 20 de autobuze electric-hibride, pentru care avem data limită de depunere a ofertelor în 3 mai. În paralel, se derulează procedurile pentru achiziția celor 26 de troleibuze, în parteneriat cu Ministerul Dezvoltării, cu finanțare de la UE, prin POR, precum și evaluarea dosarelor pentru finanțarea nerambursabilă de la UE, tot prin POR, a achiziției de 25 de troleibuze, 10 autobuze hibrid și 20 de autobuze electrice, ultimele tot în parteneriat cu MDRAP. După cum am spus-o de nenumărate ori, din punctul meu de vedere, transportul în comun este cea mai bună soluție de mobilitate în Brașov și în zona metropolitană, iar utilizarea mijloacelor de transport ecologice reprezintă una dintre soluțiile pentru creșterea calității aerului în orașul nostru. Toate aceste achiziții înseamnă un pas important spre obiectivul nostru de a avea un sistem de transport eficient, ecologic, dedicat călătorilor", a declarat primarul George Scripcaru.

Mobilitate.eu

Ionut

Primăria Brașov a recepționat ultimele autobuze Menarini



,,Astăzi au ajuns la Brașov și ultimele autobuze articulate Menarini, conform contractului pe care SC RATBV l-a încheiat anul trecut. Până la jumătatea luni mai sper să se finalizeze procedurile de înscriere în circulație, iar din 15 mai, toate cele 105 autobuze să fie în trafic. Primele 6 autobuze articulate vor ieși în circulație vinerea aceasta, pe liniile 5 și 17.

Noi continuăm procedura de achiziție pentru cele 52 ecologice, 32 de autobuze electrice și a celor 20 de autobuze electric-hibride, pentru care avem data limită de depunere a ofertelor în 24 mai. Am fost nevoiți să decalăm termenul în urma solicitărilor venite de la potențialii ofertanți, care au justificat atât prin necesitatea de a traduce documentația, cât și prin faptul că este o perioadă de sărbători, când sunt mai multe zile libere. Deja 5 companii, din Germania, Italia, Cehia și România, s-au arătat interesate de această licitație.

În paralel, se derulează procedurile pentru achiziția celor 26 de troleibuze, în parteneriat cu Ministerul Dezvoltării, cu finanțare de la UE, prin POR, precum și evaluarea dosarelor pentru finanțarea nerambursabilă de la UE, tot prin POR, a achiziției de 25 de troleibuze, 10 autobuze hibrid și 20 de autobuze electrice, ultimele tot în parteneriat cu MDRAP. După cum am spus-o de nenumărate ori, din punctul meu de vedere, transportul în comun este cea mai bună soluție de mobilitate în Brașov și în zona metropolitană, iar utilizarea mijloacelor de transport ecologice reprezintă una dintre soluțiile pentru creșterea calității aerului în orașul nostru. Toate aceste achiziții înseamnă un pas important spre obiectivul nostru de a avea un sistem de transport eficient, ecologic, dedicat călătorilor", a declarat primarul George Scripcaru.

Mobilitate.eu

Ionut

Sholmo Motors BYD, Bozankaya Otomotiv și Solaris Bus sunt ofertanții licitației pentru 56 autobuze electrice articulate pentru Brașov și Timișoara

Cele 3 companii au ofertat în cadrul licitației pentru ,,Achiziționarea de 56 autobuze electrice cu lungimea de cca.18m destinate transportului public urban de călători, operabile în condiții de șes", cu o valoare estimată la 184 milioane lei, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 10.10.2019.

– Lotul nr.1 – Achizitionarea de autobuze electrice cu lungimea de cca. 18 m destinate transportului public urban de călători, operabile în condiții de șes pentru Municipiul Brașov -12 autobuze electrice cu lungimea de cca. 18 m destinate transportului public urban de călători, operabile în condiții de șes – 4 stații de încărcare rapidă – 12 stații de încărcare lentă

Mobilitate.eu

Ionut

Primaria Brasov cumpara 26 de troleibuze articulate pe bani europeni

Primaria Brasov cumpara, prin fonduri europene nerambursabile, 26 de troleibuze articulate, de 18 metri, care vor deservi rutele de transport public cu numerele 1, 2, 6 si 31 din municipiul Brasov, potrivit unui comunicat emis vineri de Ministerul Dezvoltarii. Troleibuzele fi achizitionate cu fonduri europene asigurate prin Programul Operational Regional (POR) 2014-2020, coordonat de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice (MDRAP).

Valoarea finantarii nerambursabile este de 77.009.789 lei, iar perioada de implementare - de 36 de luni. Proiectul a fost depus in cadrul apelului cu numarul POR/2018/4/4.1/3/in parteneriat, Obiectivul specific 4.1 ,,Reducerea emisiilor de carbon in municipiile resedinta de judet prin investitii bazate pe planurile de mobilitate urbana durabila" din Axa prioritara 4 "Sprijinirea dezvoltarii urbane durabile" a POR 2014-2020.

Wall-Street.ro

oc7avian

Deduc că vor să extindă rețeaua de troleibuze? De exemplu 31 are capăt în Livada Poștei, unde nu nu mai este electrificat până aproape de Centrul Civic. Iar stâlpii montați în zona de centru sunt destul de subțirei.
Sau o să ceară în caietul de sarcini și existența unor baterii pentru zonele neelectrificate?

georgec

In caietul de sarcini s-au cerut baterii pentru autonomie pe zona fara retea.

Ionut

Chinezii de la BYD și cehii de la SOR au depus oferte pentru licitația noilor autobuze electrice din Brașov

Primăria municipiului Brașov a lansat în martie licitația pentru ,,achiziția a 20 autobuze hibrid-electric de cca. 18m lungime și 32 autobuze electrice de cca. 12m, destinate transportului public urban de călători în municipiul Brașov", cu o valoare totală de 124 milioane lei. Pentru cele 20 de autobuze hibrid-electric nu au fost depuse oferte, dar, pentru cele 32 de autobuze electrice au depus oferte chinezii de la BYD și cehii de la SOR. Ofertele vor intra în analiză tehnic, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 03.09.2019.

Mobilitate.eu

Ionut

RATBV transportă gratuit biciclete în Poiana Brașov

RATBV va reintroduce, începând de mâine, activitatea de transport biciclete către Poiana Brașov, de această dată cu autobuzele de pe linaia 20, cu ajutorul unor instalații omologate. Activitatea va începe pe data de 01 iunie şi se va desfăşura pe toată perioada săptămânii, de luni până duminică, cel puțin până la sfârşitul lunii septembrie. Fiecare dintre autobuzele care fac cursa Livada Poștei – Poiabna Brașov (este vorba de autobuzele Menarini de 12 metri, de pe linia 20) va putea transporta trei biciclete, pe suporturi speciale, omologate, fără riscuri pentru siguranța bicicletelor, iar RATBV are asigurare pentru transportul bicicletelor. Serviciul este gratuit.

Urcarea/coborârea bicicletelor pe/de pe suporturi se face exclusiv de șoferul autobuzului, notiv pentru care călătorii care doresc acest serviciu sunt rugați să se prezinte în capătul de linie din care se face îmbarcarea cu 10 minute înainte de ora plecării în cursă a autobuzului.

Mobilitate.eu


JohannDB

"""RATBV transportă gratuit biciclete în Poiana Brașov..............."""
                     Reiau acest titlu de anunț, cu exemplificare, de la fața locului. Imagini din 20.07.2019, o zi de Sâmbătă.
                     Un serviciu bun ce are priză la publicul călător și care este și solicitat. Transportul bicicletelor l-am văzut făcut cu o remorcă platformă tractată de autobuz, dar și pe suporți verticali atașați de spatele autobuzului. Suporții de pe spatele autobuzului, l-am mai văzut pe rețeaua "Flixbus" în Germania, pe ruta Leipzig-Berlin (spre exemplu)....

Sâmbătă 20.07.2019 Poiana Brașov.....


Sâmbătă 20.07.2019 Poiana Brașov.....


Sâmbătă 20.07.2019 Poiana Brașov..... Biciclete cu autobuzul. "Descărcarea lor".



Powered by API/PUM imgur uploader
       


SPECTR-2

Ultima achiziție de autobuze electrice din planul de achiziții MDRAP este cea pentru 8 autobuze electrice de 12m operabile în condiții de deal pentru Brașov. Termenul limită al depunerii ofertelor este peste o săptămână, pe 21 august. Valoarea totală estimată este de 22,5 milioane RON.

Ionut

Primăria Brașov a lansat prima linie de autobuze pentru transportul elevilor

Din această dimineață au început să circule cele trei autobuze care deservesc prima linie de transport elevi către două unități de învățământ din centrul istoric, Școala Gimnazială nr. 6 și Liceul Johanes Honterus, în cadrul unui proiect pilot inițiat de Primăria Brașov. Pentru siguranța copiilor, în fiecare autobuz există un polițist local, care însoțește copiii până la intrarea în curtea școlii. Conform reprezentanților RAT, aproximativ 110 elevi au utilizat, în această dimineață, această linie de transport specială, aproape jumătate dintre aceștia urcând în autobuz în stațiile de pe traseu (Spitalul Județean, C N I. Meșotă și Livada Poștei).

În această fază a proiectului, RATBV S.A. va asigura curse doar dimineața, din capătul de linie Poienelor (Roman), către cele două unități de învățământ menționate, urmând ca în autobuze să aibă acces doar elevii din ciclul primar (clasele 0 – 4), cadrele didactice și nedidactice. Autobuzele vor opri doar în stațiile menționate: Poienelor – Spitalul Județean – Liceul Meșotă – Livada Poștei – Șirul Beethoven. Autobuzele care vor circula în cadrul acestui proiect – pilot vor purta pe tabelele informative de traseu mesajul "Transport elevi".

Mobilitate.eu