News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Vroom vroom... prin aer

Started by MRS, May 30, 2012, 10:22:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cavver

Thai ?

Quote from: frunzaverde on November 12, 2015, 01:41:25 PM
1000 de mile rămase până acasă. Multe mii in spate. 18 ore trecute, 2 rămase. Salutări de undeva lângă Moscova, FL380.


Drumuri bune tuturor!

frunzaverde

#301
Emirates SIN - DXB - ARN (773 ambele), precedat de Jetstar KUL - SIN. 1 € pe 0.5 GB internet on board, primii 10 mb gratis. Lag rezonabil, viteza ok.

In plus, urgenta medicala la decolare pe DXB, atac de cord, un batran care aparent avea fobie de zbor. Bine macar că s-a intamplat pe activa cu cateva secunde inainte sa dea drumul la frane. Daca era 20 secunde mai tarziu, dupa V1, ar fi fost prea tarziu, nu cred ca rezista batranul unui ciclu.de fuel dump. Iar o oră mai tarziu ar fi fost Teheran sau Baku, unde nu stiu cat de bun e sistemul medical.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

bogdymol

Quote from: frunzaverde on November 12, 2015, 04:22:08 PM
1 € pe 0.5 GB internet on board, primii 10 mb gratis. Lag rezonabil, viteza ok.

^^ E super oferta asta pt net.

Am zburat cu Singapore Airlines pe ruta intra-eurpeana (Manchester - Munchen) si am studiat si planul tarifar pt internet in avion. Mi s-a parut exagerat de scump. Era ceva de genul 10 MB = 10 Euro.

Saptamana viitoare zbor din nou cu ei pe aceeasi ruta.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

mns

Am vrut sa postez si eu o poza live din aer, dar e atat de încet Internetul de la Emirates. Oricum, la 1 euro pentru 500mb e excelent.

A380 e un monstru, ma simt ca un copil in seara de Crăciun zburând prima data cu asa avion.

MRS

Craciun fericit, atunci @mns
Eu nu am apucat inca sa ma dau cu 380'u

Noi, pe langa casa zilele astea:  :-[




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

Pe cand si in OTP?
In SOF metroul arata f bine, nu m-am dat cu el din pacate




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

frunzaverde

Quote from: mns on November 26, 2015, 05:56:14 PM
Am vrut sa postez si eu o poza live din aer, dar e atat de încet Internetul de la Emirates. Oricum, la 1 euro pentru 500mb e excelent.

Eu n-am avut problema cu viteza, am avut ~1 Mbps tot timpul (ARN - DXB - SIN - DXB - ARN) ceea ce e mai mult decat ok. N-a mers peste sudul Rusiei la dus din cauza de probleme tehnice, si am inteles ca n-a mers nici peste India din ratiuni legislative (birocratia indiana inepta, sau "licence raj" cum ii mai spune...).

Problema principala este lagul, care e foarte mare (intre 1 si ~5-10 secunde), ceea ce da time-out-uri uneori, si frustrare in alte cazuri; dar odata ce "curge", curgea repede. Lagul e indispensabil, atat dureaza un drum pana la satelit si inapoi, si e la fel la toti providerii. Asa ca e iesit din discutie sa folosesti o platforma Ajax cu multiple requesturi la cerere (aveam de editat un document Latex, si folosesc sharelatex, a fost frustrant dar a mers).

Posibil ca in cazul tau sa fi fost multi utilizatori simultani - banda e cam 15 Mbps pentru tot avionul, daca sunt 200 de device-uri conectate, ajungi la viteze foare mici. De asta e si atat de ieftin, nu-ti pot garanta nimic, ceea ce e o politica ok - tarife gen 50 centi / MB cum practica SQ mi se par nesimtire.

Quote from: mns on November 26, 2015, 05:56:14 PM
A380 e un monstru, ma simt ca un copil in seara de Crăciun zburând prima data cu asa avion.

E o balena imensa, si cand te gandesti ca deasupra/dedesuptul tau mai e tot atat spatiu, e inca si mai impresionant... Un sat intreg suspendat la 10 km deasupra pamantului mergand mai repede ca un glont. Si ferestrele imense, cu hubloul cu rama de "lemn" de la Emirates il face sa arate asa luxos-decadent/over-the-top.

Am stat in 44A, si am avut imensul noroc sa am la dispozitie tot randul (LF era <30%). Am dormit excelent intins peste trei scaune, cu trei perne - stiu sa-mi leg centura in asa fel incat chiar si intins peste trei scaune sa fie "reglementara", asa ca am dormit excelent si nederanjat (am dormit mai rau prin hoteluri decat in avionul lor) 7 ore pana la Singapore. Dupa ce au debarcat avionul, am ramas printre ultimii si am intrebat daca pot face o vizita "sus". Ce-i acolo e inca si mai incredibil - paturi de hotel de lux sub forma de camere individuale, single; si paturi pe bune, nu scaune-pat! De-mi vine sa ma gandesc de ce dracu nu m-am facut seic sau investment banker.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

TibiV

:lol:
Daca erai seic, castigai tu dar pierdeam noi, pentru ca nu te-ar mai fi interesat Romania... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mns











Am facut doar cateva poze aiurea. La dus am fost pe un avion mai nou/recent "modernizat" pentru ca ICE-ul avea ecran mai mare si telecomanda cu touch-screen plus niste senzori in plus sub ecran (pentru luminozitate si cred ca avea si camera pentru convorbiri), la intors era un model mai "vechi" cu ecran ceva mai micut, luminozitate mai aiurea (mai ales in timpul zilei) si cu touchscreen rezistive parca.

Oricum, imi place foarte mult ambianta interioara, modul in care e iluminat in functie de cum e si afara, stelele de deasupra seara :) iti da un feeling foarte placut si parca si uiti ca esti intr-un avion. Am avut si eu noroc pentru ca eram pe 47 si 48K si de fiecare data locul din mijloc a fost gol.

La internet am vazut ca in momentul in care se depaseau 30 de utilizatori conectati, totul mergea deja foarte prost, sub 30 a fost foarte ok.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

TibiV

De cand se va putea folosi ?...
Vreau si eu !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog