News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Vroom vroom... prin aer

Started by MRS, May 30, 2012, 10:22:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

iuli

Pista veche e de 2100 de metri iar cea nouă va fi de 3500 de metri. Va fi conformă cu orice model de avion, chiar și A380. Evident, doar pista... asta nu înseamnă că un B747 sau un A380 va și ateriza pentru că în afară de pistă mai ai nevoie și de căi de rulare și de multe altele.
Eu sunt de părere că au făcut bine că au ales lungimea de 3,5 km pentru că dacă tot faci ceva măcar fă-o să o poți folosi oricând.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

3,5? Hm, din poza pare la fel de lunga ca pista veche. :o Sau urmeaza sa mai lucreze la ea... sau e iluzie optica. :)

frunzaverde

Quote from: Ionut on June 22, 2013, 05:47:16 AM
3,5? Hm, din poza pare la fel de lunga ca pista veche. :o Sau urmeaza sa mai lucreze la ea... sau e iluzie optica. :)

Pista noua are 2100 m, aceiasi lungime ca si pista veche (deci nu-i iluzie optica). Constructia e etapizata, et. I fiind 2100m x 45m, et. II fiind restul de 1400 x 45m. Etapa a II-a implica si devierea Somesului, lucru destul de costisitor dat fiind lipsa absoluta de utilitate a extensiei (2100 x 45 suporta absolut tot traficul prognozat pentru CLJ; dat fiind caracteristicile catchment-ului CLJ nu exista motive de crezut ca va fi vreodata in urmatorii 20-25 de ani cel putin nevoie de mai mult de avioane tip 737/320).

Caloriferul (pista veche) stiu ca va fi folosit ca TWY (am inteles ca si consolidat si asfaltat, dar nu stiu daca lucrarile sunt parte a etapei curente sau nu).
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Miting Aviatic Arad - 07 Iulie 2013


Aglomeratie mare pe drumul spre Aeroport...



Eu am ales deplasarea pe 2 roti, asa ca nu au fost probleme :)



Si acum poze de la miting. Din pacate vremea nu prea a tinut cu noi, asa ca in loc de fundalul cu cerul albastru, va fi mai mult un fundal alb-gri de la nori (bine ca nu a fost mai rau si sa ploua, pentru ca inainte cu cateva minute de inceperea mitingului a picurat putin).









Baietii de la Photoavia erau prezenti:







Lume multa prezenta:



Avionul cu care au fost transportati parasutistii:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol



















Cam asa circuli cu avionul dupa 5 beri:





Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Foarte tari pozele! :D
In ultima se vede un portal VMS al autostrazii. :lol:

nenea_hartia

@bogdymol: superbe pozele, mulțumesc!

Quote from: Ionut on July 08, 2013, 05:52:37 AM
In ultima se vede un portal VMS al autostrazii. :lol:
Hehe, bună observație. :)

==========

Poze de la salonul Le Bourget, de acum două săptămâni.



- Sikorsky UH-60 Black Hawk:





- racheta Ariane 5:



nenea_hartia

- Antonov-70:




- da, cel de pe aripă este un om!:



- Airbus A-380:



nenea_hartia

- Airbus A400M:





O:-)



- Back to the Future:


nenea_hartia

- Rafale, un avion fantastic:




- Eurocopter EC 665 Tigre:



- faimoasa la Patrouille de France:



nenea_hartia

- Eurocopter EC725 Caracal  :lol::



- Suhoi SU-35, una din vedetele salonului:





- publicul  :lol::


iuli

Mulţumiri de poze băieţi!
Poza de mai jos e febleţea mea, mi-ai făcut o bucurie, chit că e doar virtuală  :D

SU27 şi SU35 sunt cele mai frumoase avioane de luptă proiectate şi construite vreodată!!!  :-[

Quote from: nenea_hartia on July 08, 2013, 05:48:44 PM

- Suhoi SU-35, una din vedetele salonului:



-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog