News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alexV

Vineri seara inca o dezbatere, organizata pe Facebook de un politician USR

Daca aveti intrebari scrieti din timp aici

alexV

Quote
Anunţ public privind luării (sic) deciziei etapei de încadrare (se supune evaluării impactului asupra mediului, se supune evaluării adecvate și se supune evaluării impactului asupra corpurilor de apă) pentru: Proiectul ,,ETAPA I – DRUM TRANSREGIO FELEAC TR 35 –CENTURA METROPOLITANĂ

Comentariile/Observațiile/Propunerile publicului interesat se pot înainta până la data de 17.04.2021.

APM Cluj

razvam


LRadu

^ Da, titlul e click-bait.

Si chiar daca ar fi sa se schimbe traseul am o oarecare impresie ca nu se va face in practica vreo economie. Pe acea portiune sunt 4 noduri la centura, care fiecare ar insemna un drum mai lung de legatura si niste podrui destul de mari (unele chiar peste lacul acela de acumulare). Desi probabil s-ar renunta la o parte din noduri daca s-ar schimba traseul tot nu cred ca ar fi mare economie, si tinand cont de faptul ca aprobarile pentru centura sunt destul de avansate eu zic ca sansele de o schimbare de traseu sunt infime.


RobertH

Nu stiu daca mai tin minte bine dar parca la o conferinta proiectantii au precizat ca prima data cand au studiat traseul in zona asta au pus centura la nord de Somes dar in cauza poligonului au mutat spre sud.

Avantaje ar fi si merita incercat daca se mai poate. Din cele 4 noduri care ar fi afectate, nodurile 2 si 3 ar putea fi legate printr-un drum de legatura cu nodurile 1 si 4 .

calino

Foarte trista situatia cu proiectele din jurul Clujului, la centura metropolitana tot schimba proiectul si la legatura A3-Tureni un an in plus pentru SEA.

endre.kemenes

Daca tot a venit vorba de cele mentionate ieri de deputatul Viorel Baltaretu, astazi are loc o prezentare si dezbatere pe tema centurii si se pot pune si intrebari in avans pe linkul mentionat in descrierea evenimentului: https://fb.me/e/OlwgEpDh

nicolaem

#622
la 2 ani de la dezbaterile publice oficiale si 1 de la alegerea traseului nu e un pic ciudat ca un politician sa organizeze "dezbateri" pe subiect?
Ma gandesc ca in calitatea de parlamentar din arcul de guvernare ar putea sa faca aceste demersuri direct in minister si sa prezinte rezultatele propunerilor lui?

Separat un alt grup "civic" organizeaza dezbateri si petitii pentru "salvarea parcului colina" si padurii Faget.

Daca tot facem dezbtateri pe partide si pe bucati, a mai ramas capatul estic, astept un alt partid sa organizeze dezbateri si acolo. Poate la vara.

zol21


ciprebbe

Noutati prin toamna cand speram sa scapam "de mediu".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

zol21

Deci nici vorba de licitatie anul acesta...

razvam

#626
Teoretic licitatia se va incepe anul acesta, pratic nu stim inca.

O sa vedem cum bate vantul dupa ce se aproba de Comisia UE PNRR-ul, si sa se linistesc si sa acorde atentie si aici.

Dar eu cred ca @cutter o sa faca ce poate sa grabeasca procesul dupa inceperea licitatiei sa nu dureze 2 ani, chiar daca este un proiect foarte complex. Avand in vedere ca o sa fie niste viaducte super mari si tunele cu cut and cover, ma astept sa fie o licitatie cu precalificare sa nu ne trezim cu mortii de la Aktor sau Pizzaboys sa termine centura in 2046, sa excludem balastul de la inceput, sa lucram cu firme serioase, care au capacitate, nu amatori care liciteaza la pret de dumoing si dupa fac bani din claim-uri.

unupeaici

Lovitură grea încasată de Cluj, după negocierile de la Bruxelles: centura metropolitană nu va fi finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

https://media9.ro/soc-pentru-cluj-centura-metropolitana-out-din-pnrr/

raul.olaru

Legat de finantarea centurii, ne intoarcem la perioada de dinaintea pandemiei.
Cum sperau sa prinda finantare?
Ceva din fonduri europene "normale" restul din bugetul romaniei, nu?

StefanCelMare

Eu zic să nu ne panicam.
Cum s-au găsit 500 de milioane pentru podul suspendat de la Brăila, s-or găsi și 600 de milioane pentru centura Cluj.