[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alexV

Mai era complexitatea (fiindca nu e drum la campie), si faptul ca multi din antreprenori (desi nu chiar toti) au contracte pana peste capacitate.
Cam astea erau, cumulat, cauzele.

nicolaem

pai acum cred ca toti speram la acelasi unic ofertant. pare ca pot.

StefanCelMare

Cred că era și lipsa de încredere în echipă de implementare de la primărie.
Care nu are experiența necesară cu asemenea proiecte mari.

Razza

L-am ascultat azi pe Emil Boc la ziua live și doar 2 lucruri de menționat despre centura.

- oferta era valabila pana 25 iunie (Con-A -Dimex) dar a ales să anunțul de anulare  înainte de alegeri
- 3 octombrie aflam daca/cine a depus oferte la licitație

zol21

QuoteMarți, 9 iulie, Ministerul Transporturilor a dat autorizația de construire completă pentru lărgirea pe o lungime de 2 kilometri a Drumului Național 1, de la nodul N la viitorul spital regional de urgență. Această autorizație vizează în sfârșit lucrările efective la carosabilul și podurile din proiect.

https://media9.ro/autorizatie-pentru-largirea-dn1-pe-relatia-cluj-floresti-pana-acum-se-lucra-pe-autorizatia-de-relocari-utilitati/

klax187

Sa le spuna cineva la astia de la Bucuresti ca la noi in Cluj se lucreaza la centura din luna Mai, nu mai era nevoie de maculatura lor

:lol:  :lol:  :lol:

Quote


Powered by API/PUM imgur uploader

ovicor

Si sa mai zica cineva ca ardelenii sunt lenti, uite ca Boc le-a luat-o inainte! Ne-a luat-o si noua, celor de pe forum!

luxxxoor

se lucreaza pe undeva vizibil la tronsonul 1? intre cluj-floresti ? am trecut azi pe acolo si nimic, parca anuntau in ziar la final de mai ca incepe santierul

ijwtsh

Daca nici de largirea aia nu s-au apucat de 2-3 luni, ce sa mai zici de alte proiecte? Incredibil la ce da cu piciorul Clujul. Acum ne-a depasit si Timisoara la salarii, suntem locul 3. Si am fost locul 2 atata timp, cu o infrastructura deficitara fata de TM. Trist.

zol21

#1254
Fals. Ce ai vazut tu erau date din aprilie.

https://actualdecluj.ro/salariul-mediu-din-cluj-e-cel-mai-mare-din-romania-si-in-luna-mai-la-peste-6-000-lei-de-la-1-770-in-urma-cu-10-ani/

QuoteMai precis, câștigul salarial mediu brut în luna mai în Cluj a fost de 9.907 lei, în creștere cu 230 lei față de luna precedentă și mai mare cu 749 lei față de luna mai a anului trecut. În ce privește câștigul salarial mediu net în aceeași lună, în Cluj a fost de 6.083 lei, mai mare cu 140 lei comparativ cu luna anterioară și cu 315 lei mai mare față de aceeași lună a anului 2023.

QuoteDoar în capitală și în patru județe între care Clujul câștigul salarial mediu net a depășit 5000 lei. E vorba de București cu o medie a salariilor nete de 6.428 lei, Cluj cu 6.083, Timiș cu 5.640, Sibiu cu 5.385 și Ilfov cu 5.154.

alexV

Quote from: luxxxoor on August 07, 2024, 07:39:52 PMparca anuntau in ziar la final de mai ca incepe santierul

Bun venit in realitatea minciunilor electorale.
In septembrie o sa inceapa santierul, conform constructorului.

Complexitatea acestui santier e datorata mediului urban. Nu e autostrada in zona pustie, ci avem 6 benzi plus trotuare plus piste in zona circulata de oameni, si tranzitata de multe masini. Noi o sa insistam pe siguranta, pe elemente din Safe Systems, in conformitate cu Viziunea Zero.

De exemplu vom avea benzi de 3m cu tot cu marcaje. Doar cea de bus putin mai lata. Spatiu median de 1m. Deocamdata doar bordura inaltata ca pe Calea Turzii, speram noi la adaugarea parapetelui. Am mai purtat conversatii despre calitatea trotuarelor si siguranta oamenilor la trecerile pt pietoni.

ijwtsh

Ce bine ca va incepe fix cand incepe anul scolar. Se vede ca s-au gandit la toate pentru a face viata oamenilor un calvar.

doodoo

#1257
Pai asta e ideea primarului, sa faca ce vrea, chiar si in defavoarea clujenilor, nu conteaza...

Propun sa inceapa si sapaturile la metrou tot acum...

zol21

Pai sa mai astepte atunci pana anul viitor in iunie cand se termina scoala nu? Ce gandire aveti unii.

ijwtsh

#1259
Nu boss, e vorba ca puteau sa faca relocarile vietii mai devreme si sa intre-n paine din iunie.

Si sa va mai zic o chestie misto: aici va fi acelasi constructor care face lucrarile alea in doru' lelii din Turda, Viarom.