News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

pasadia

Voi inca traiti cu impresia ca acei turci ar folosi Romania in tranzitul lor de vara? Puii mei, daca asta ar fi adevarat ca ar fi blocate toate punctele de trecere a frontierei in august, atat in vest cat si in sud.

La modul real, cred ca doar 10% din tranzitul Turcia - vestul Europei trece pe la noi. Si mno, nu am masuratori reale, dar tiristii turci nici macar nu mai sunt majoritari intre tiristii ce trec pe la noi. Cred ca daca ar fi sa numar pe centura Arad-ului in momentul de fata sunt mai multi din Polonia decat din Turcia.

TibiV

Quote from: stefanudrea on March 31, 2019, 10:28:33 AM
La voi etapele au fost invers!
Dar la voi cum a fost?....

Quote from: danutzu_1069 on March 31, 2019, 11:23:08 AM
Atragerea traficului inseamna si cheltuirea de bani. Si nu de catre camionagi ci de turcii care merg acasa si la munca in luna august.
Oare romanii care vin acasa in august se opresc si viziteaza toate obiectivele de pe traseu, unde cheltuie o gramada de bani?!
Or fi turcii altfel, mai cheltuitori si cu concedii mai lungi...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Ce rau mi-ar parea sa ne o ocoleasca traficul de tranzit.
Tb sa facem drumuri pt noi. Nu pt banii din rovinieta sau pt 2 cafele si 3 sandvisuri. Ca ramanem cu gropile.
Oricum, sa vedeti trafic de tranzit cand vom avea A7.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tom_sawyer

Quote from: cristi5 on March 31, 2019, 10:23:16 AM
Poate ca esti ironic dar Serbia e tara de tranzit intre Turcia+Grecia si restul Europei. Daca are cineva cifre de trafic de la ei, le putem discuta.

Quote from: frunzaverde on January 02, 2018, 01:58:31 AM
Serbia

Recensamant 2015 harta: http://www.putevi-srbije.rs/images/pdf/brojanje/2015/mreza-drzavnih-puteva-saobracajno-opterecenje-u-2015.pdf

Format tabelar detaliat pe puncte de recenzare, pentru toate drumurile din Serbia. Date din 2016. Pentru drumuri din clasa IA si IB, recenzare continua in punctele marcate cu АБС (colectare de date automata) si НП (colectare de date automata prin taxare), recenzare manuala la 5 ani in punctele marcate cu ПРБ si ocazionala in punctele marcate cu ПАБ. Datele marcate cu ИНТ sunt interpolari statistice: http://www.putevi-srbije.rs/index.php/sr/brojanje-saobra%C4%87aja

Datele sunt disponibile anual, pentru punctele recenzate automat, si pentru 2015 recensamant complet.

Si date de la UNECE, 2015:
https://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/main/wp6/census2015/road/Serbia_E_roads_-_finalna_karta_sa_Kosovom.pdf

cristi5

Da, deci au azi trafic peste 15k intre Nis si Novi Sad. Pe acel coridor (din Bulgaria pana-n Ungaria sau Croatia) traficul poate sari oricand de 15k.

Pentru comparatie, traficul intre Sibiu si Deva e la 12k, iar de la Deva la Timisoara pe la 10k...

gdaniel

@esendy: Blagoevgrad e in Bulgaria..

pentium10

Intrun raspuns oficial CNAIR-ur unguresc mi a raspuns, ca termenul final pt M4 lotul de la granita este ianuarie 2020. Ca fapt divers, este a trea petitie si timpul de executie tot a ramas aceasi in comunicat - nu ca la noi unde se tot prelungeste.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

#3277
In Ungaria a fost adjudecata licitatia pentru proiectarea primul lot din M49, cel care va conecta M3 cu Satu Mare.
Va fi o noua autostrada adusa la granita Romaniei.

Lungimea totala este 46km, iar acuma a fost scos 25 km si castigat de Uvaterv - Unitef pentru ~4.6M euro. Mentionez doar proiectare - fara executie.

sectiuna castigata va avea 5 noduri

(0)    M3
(1)    Jármi
(7)    Mátészalka-nyugat
(12)    Mátészalka-dél
(17) Győrtelek

2 parcari la 12+600 si 25+000

si se va crea 3+4+4 km lungimi de 2x1 drum de legatura

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

E confirmat ca e autostrada si nu DX?

pentium10

cred ca doar DX ca 110km/h este mentionat
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pasadia

Nu inteleg pretul - 4,6 milioane euro pentru 25 de km e imposibil. E pretul mediu?

LE: scuze, credeam ca e constructie - recitind am vazut ca e pretul pentru proiectare.

user201

O nouă filmare din Serbia a unui lot de autostradă realizată de firma de construcții din Bulgaria TraceGroup cu detalii tehnice, poduri, alunecări rezolvate, tunel etc.


Dominik

You're in Steelers Country

cezar-mario2012

De pin Bulgaria, A2 Hemus, lot Yablanitsa - Boaza:


rocklee

wow  :o cat au  de sapat aici pe acest tronson  :)....cati km  are tronsonul ?.....urmatorul lot este scos la licitatie ?