Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitsu

Quote from: davyl on March 15, 2013, 11:46:26 AM
cezar-mario2012 (sau alt user care are un know-how avansat :)) imi poti arata si mie pe o harta traseul cu noua autostrada spre Grecia? Intentionez sa merg in Grecia (Possidi) la sfarsitul lui iulie 2013 si ma intereseaza foarte mult zona.

Multumesc anticipat!

Cam astea vor fi tronsoanele spre Grecia, care ar trebui sa fie gata in vara asta:



Uploaded with ImageShack.us

cezar-mario2012

#271
Partea mica este din autostrada Hemus cam 8km, cealaltă mai mare este din autostrada Struma cam 23km aici nu sunt sigur de distanţă,  nu am gasitt date referitoare la distanta lotului (lot 1 Struma). La nord de acea bucata se afla un lot mai vechi din Struma de 18km ce se termina la Pernik si in continuare este autostrada Lulin.

davyl

Multumesc mult cezar-mario2012. acum vad portiunile. E ceva si deloc neglijabil, iti mai usureaza drumul. Sa inteleg deci ca cei 8 km noi din autostrada Hemus (A2) vor duce direct la centura nord a Sofiei, nu?

Iar noua bucata din A3 te va scoate undeva dupa Dupnitsa vad... Interesant...

Inca o data milioane de multumiri... Va fi prima mea calatorie in Bulgaria cu masina :)

cezar-mario2012

Daca nu ai mai fost prin Bulgaria, iti recomand sa o iei prin partea de sud a centuri, este mai buna sau prin oras. Se circula bine prin Sofia, buna parte se poate merge cu 8okm/h. Pe autostrada Hemus dupa ce intri este o mica portiune cu limitare la 80km/h in dreptul unui viaduct+tunel, acolo sta poliţia la panda.

davyl

Multumesc cezar-mario2012! Gand la gand cu bucurie! Chiar vroiam sa intreb ca am vazut pe harta ca Sofia are si o centura pe partea de sud si distanta pare aproximativ aceeasi, cam pe orice directie ai ocoli (nord sau sud).

Intentionez sa respect limitele de viteza in Bulgaria ca nu vreau discutii cu ei si nici sa le dau spaga. Acelasi lucru este valabil si in Grecia.

Oricum o sa plec cu suficient timp inainte ca sa prevad eventuale intarzieri in trafic. Sper ca pana in iulie 2013 noile portiuni de autostrada in Bulgaria sa fie gata si bineinteles noul pod Calafat Vidin, caci intentionez sa o iau pe acolo.

O sa incerc sa fac poze pentru un eventual travelogue, insa aici trebuie sa negociez cu copilotul (sotia) :).

mitsu

Dimpotriva, eu recomand nordul, de regula traficul e lejer, nu sunt intersectii la care sa cedezi trecerea, se merge mai bine si iei Autostrada Lyulin din capat.

Prin sud se lucreaza, sunt portiuni f aglomerate, semafoare cu cozi de sute de metri...

Sau du-te prin sud si la intoarcere ia-o prin nord, sa ne spui si noua cum e mai bine :)

cezar-mario2012

M-am uitat acum googl street,  si centura de nord este plină de gropi. Drumul de la Vidin oana in autostrada Hemus este bun, dac centurile Vratsa si Montana sunt mai proaste, drumul  este lejer si mai are si sepentine.In general limitele in Bulgaria sunt 50km/h localitate, 80km/h drum national si 130/140km/h autostrada. Bulgari dau flashuri cand este poliţia in zona si deobicei stau in aprooiere de localitati, intersecti sau curbe periculoase. Bulgari conduc cam imprudent si cu viteză. Eu am facut cam toata bulgaria, sunt drumuri foarte bune, bune, mai putin bune, proaste si impracticabile. Taxa de drum este de 5E/saptamana si de 12E/luna. Pe drumul pe care o sa mergi sunt cateva locati deosebite. Rezevatia de la Belogradchik, peştera Magura si Ledenika, Manatirea Rila, si Rezervatia Melnik.

user201

@davyl
Quote from: panda80 on December 09, 2012, 02:01:49 PM
"Northern Section of Beltway" cred ca se refera la diametrala de nord pe care vor sa o construiasca la profil de autostrada, un drum nou care sa scurteze mult din ocolul facut acum de centura de nord. Aceasta a fost licitata de curand si va fi gata in aproximativ 2-3 ani. Centura de sud a Sofiei este mult imbunatatita fata de acum cativa ani, insa au mai ramas zone 1+1 unde se poate intarzia destul de mult. Pentru cei care vin dinspre Grecia spre Vidin eu recomand varianta prin pasul Petrohan, mult mai scurta, mai curboasa e drept, dar si mai spectaculoasa. Insa nu se pierde timp prin Sofia deloc.

http://goo.gl/maps/DBhZ4

Dacă se deschide podul Calafat-Vidin, personal ți-aș recomanda ruta prezentată cu câteva pagini mai înainte pe acest forum de panda80, deși între Vidin și Sofia nu am fost niciodată. În acest fel ocolești complet Sofia și ajungi direct pe autostrada Liulin.

Dacă totuși mergi prin Sofia îți recomand direct prin oraș, deoarece traficul este ok, incomparabil cu Bucureștiul. Am mai văzut că șoferii de autocare foloseau și centura de Sud. Oricum, ambele alternative, prin oraș sau pe centura S. oferă limitări de viteze și polițiști ce stau la pândă în acele locuri.

Un alt lucru demn de luat în seamă este să cauți indicatoare cu autostrada Liulin, sau să setezi GPS-ul să te ducă acolo și nu neapărat să vrei să urmărești indicatoarele cu Salonic sau Grecia, pentru că riști să mergi pe un DN 1+1 până la Pernik, dacă nu mă înșel și nu pe autostradă. Pe Struma, car începe de la Pernik au limitări de viteză la 90 km/h și am întâlnit din loc în loc și echipaje de poliție plasate strategic. Bulgarii sperau că după ce se inaugurează noul lot din Struma, până la Dupnița, limitările vor fi scoase. Acest lucru nu este sigur, însă.

De asemenea, în apropierea graniței cu Grecia au lotul 4 din Struma în construcție și din această cauză am înțeles că au deviat circulația pe o porțiune de circa 14 km pe niște drumuri pe care le și reabilitează acum. Restricția se termină la începutul lui Octombrie.

Dacă nu mă înșel, vrei să mergi de fapt undeva în peninsula Halkidiki. În acest caz, după ce treci granița cu Grecia, lucrurile sunt mai simple, deoarece vei avea parte până dincolo de Salonic doar de autostrăzi sau drumuri expres. Excepție fac 7-8 km pe lângă Sidirokastro, unde autostrada pare gata, dar cred că nu au plătit lucrarea și de aceea nu deschisă și de asemenea mai sunt circa 25 km pe lângă Serres. Puțină grijă și aici la GPS, că poate să nu știe exact rutele și să te scoată de pe autostradă sau drumul expres și să te ducă în loc pe un DN 1+1.

În rest, distracție plăcută în concediu și cred că toți așteptăm un travelguide updatat cu poze și informații! :thumbsup:

neaguionutu

#278
^^^^

Harta viitoarei autostrazi pe diametrala de nord a Sofiei





neaguionutu

#279
De pe forumul skyscrapercity.com , sectiunea Bulgaria , vin cu o informatie pretioasa pentru cei care calatores in Bulgaria, Grecia si Turcia :

România va reduce taxa de trecere pe podul de peste Dunare, Giurgiu- Russe , de la 6 euro la 2 euro (pentru autoturisme), se pare că se va întâmpla săptămâna viitoare. Treabă bună, România!
Partea bulgară a scăzut de taxa  la 2 EUR în 2010 .

Uitati articolul de pe un site din Russe :

Romania reduce taxa de pod peste Dunare la 2 euro

Taxa pentru trecerea masini pe podul peste Dunare de la Giurgiu - Ruse va fi redus la o treime din valoarea sa actuală , potrivit propunerii  senatorului Uniunii Social-Liberale, Nicolae Badalau.
"Taxa pentru trecerea masini pe podul  de prietenie între Giurgiu și Ruse este de 2 euro pe partea bulgară și 6 euro pe partea românească. Ieri am avut o vizită de la conducerea Companiei Nationale." Drumuri si Autostrazi ", am vorbit despre reducerea taxei și acest lucru se va întâmpla săptămâna viitoare ", a spus la o  conferință de presă senatorul, președinte al organizației județene a Partidului Social Democrat din Giurgiu. El a mai spus că a beneficiat de asistență în acest domeniu și din partea ministrului delegat pentru proiectele de infrastructură Dan Sova. Badalau a mai declarat că a luat măsuri pentru a reduce taxa de pod de după repetate cereri din partea cetățenilor romani, precum și faptul că partea bulgară a redus taxa pentru trecerea podului pentru autoturisme la 2 € în urmă cu câțiva ani, mai precis in 2010. 

http://ruse.dir.bg/news.php?id=13306211

Nu stiu daca se adevereste acest lucru sau o sa intre in vigoare.
Daca ar intra in vigoare ar fi minunat pentru toti cei cu autoturisme.

Si ar mai fi miunat daca ca de cei 2 euro vom traversa pe o cale de rulare similara cu a bulgarilor...
Acum la noi, pe Podul Prieteniei- partea romaneasca de pod sunt  craterele in "asfalt" si taxa de pod este 6 euro.
Pe partea bulgareasca  de pod drumul este reabilitat recent si taxa de pod este de 2 euro.

davyl

Super informatii pretioase pentru mine. Multumesc mult cezarmario2012, user201 si neaguionutu!  :cheers: :cheers:

cezar-mario2012

Bulgarii au primit 10 oferte pentru 32km din Autostrada Kalotina, ce va laga Sofia de Belgrad. Se estimeaza ca in acest an va incepe si contructia, dar exista o incertitudine cu finantarea proiectului. Acesta este propus pentru exercitiul financiar 2014-2020 si inca nu s-a primit un raspuns daca este eligibil.
http://www.novinite.com/view_news.php?id=148706

panda80

#282
Limita de viteza in Bulgaria pe drumurile nationale nu este de 80km/h, ci 90km/h. Davyl, daca alegi centura de sud a Sofiei, iti recomand pe drumul national pana la Pernik si abia apoi sa iei autostrada Struma spre Grecia. Altfel ocolesti si mai pierzi ceva timp pe centura.
Adica harta aici

In rest nu trebuie sa ai frica in a merge prin Bulgaria (parca am citit o oarecare teama in mesajul tau initial). Este o Romanie cu mai putine sate si mai multe intersectii denivelate. Eu am mers de multe ori, pe multe drumuri de toate categoriile in Bulgaria. Am uitat odata geamul deschis complet la masina in Sozopol si nu s-a intamplat nimic. In schimb mi s-a furat masina in Germania.

davyl

Multumesc panda80 pt. indicatii.

Da, ai intuit bine. Imi este ceva teama sa merg prin Bulgaria (e primul meu drum pe acolo si prin Grecia).

Insa dupa ce v-am citit pe voi, am prins curaj :).

user201

Noi poze de pe lotul 1 Struma (care ar trebui să se deschidă în Iunie 2013) pe SCC  aici și aici . Se pare că "Acilul" lor merge mai bine decât al nostru, neavând probleme cu alunecări de teren înainte sau după el.