News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

Si in RO va fi un drum de legatura imediat dupa vama, cel care se va lega la centura Oradea.

yetiman

Nu stiu daca a mai venit cineva cu informatia (eu nu tin minte sa o fi vazut):
Serbia a ridicat viteza maxima pe autostrazi la 130 km/h (de la 120 anterior).
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

pasadia

Sa spunem mai degraba ca e o variatie destul de mare a vitezei maxime - cand 130, cand 120. Sunt indicatoare, dar nu imi e clara justificarea; insa situatia e complet anormala daca conduci pe un tempomat.

yetiman

Nu stiu unde mai este 120. Poate ca e o "ramasita" si nu au schimbat semnele.
Eu am venit ieri pe Budapesta-Belgrad si toate semnele indica 130 (si sunt destul de dese)
Inclusiv panoul informativ de la intrarea in tara specifica clar - viteza maxima pe autostrazi 130 km/h.

Nu stiu cand a fost schimbarea, si eu am fost luat prin surprindere. Asteptam 120 si m-am trezit ca e 130 :)

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

pasadia

Eu am fost acum 17 zile pe Smeredevo - Zagreb si am vazut destule locuri cu limitari la 120. Nu stiu sa iti zic cate, dar cel putin 5 tot trebuie sa fi fost. Si cam aceeasi regula se pastra si in Croatia, sectoare cu 120 intercalate cu sectoare cu 130, fara vreun motiv evident. 

dr4qul4

#3050
Mai enervante ca la Bulgari nu sunt. Acolo cand ai 140, cand ai 100 ca treci un amarat de pod, cand 120 ca e putina rampa, cand 80 ca e tunel de 3-400 m (chiar si la cut&cover) cand ai semns de 70 pe zapada (de parca semnul ala mic de zapada il vezi la 130 km/h). In Serbia am remarcat si eu ca au crescut la 130 (acum 3 ani era 120 maxim), dar inca mai sunt zone cu 120.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

pentium10

Variantele in discutie pentru drumul M47 Debrecen - Bekescsaba
cred ca coridorul NORD-SUD se va face prin Ungaria si nu prin Oradea - Arad cum ai nostrii se gandesc.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

tom_sawyer

^ Cand o sa ajunga autostrada la Bekescsaba?

voicul

M44 e mai mult DX si mai putin autostrada.

cezar-mario2012

 De prin Bulgaria, A2 Hemus, lot Yablanitsa - Boaza:


Ciprianul

#3056
Nod M4 x 47 la nord de Berettyóújfalu.
Va rog fiti ,,blanzi,, cu critica privind calitatea filmarii.
Nu am putut face nici o poza pentru ca era foarte aglomerat.
Mentionez ca in dreapta imaginii se vede terasamentul spre Bors.



Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

pentium10

sa corectez ceva, nodul M35/M4 este pe camp
ce ai filmat tu este nodul M4 cu 47

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ciprianul

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

pentium10

M35 ca si gata, cu marcajele complete
M4 mai are ceva
sunt in grafic pentru a deschide in decembrie M35-M4 pana la drumul 47 (Berettyoujfalu)















































Powered by API/PUM imgur uploader
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures