News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 13 Guests are viewing this topic.

cristi5

#4335
As vrea sa inlocuiesc harta proiectelor de infrastructura cu harta noua cu fundal Google si orientata pe AC si pe progresul lucrarilor. Dar nu e gata

1) situatia AC: mai sunt niste "pete rosii" pe harta.
- Pe autostrazi ar mai fi de setat AC pe Suplacu-Bors. Banuiesc ca exista?
http://cristi.dtdns.net/maps/projects-gmaps.html#map=11/47.196/22.16/0

- E corecta situatia AC la Bacau?

- Pe A4, doua noduri par sa existe in teren deci au AC, cine e constructor?

- centura Beius are AC?

- ceva lucrari in Sibiu care par mai degraba propuse/vise (nici urma de ele pe satelit)

- acesta in Bucuresti nu l-am gasit pe forum ca n-am stiut cum sa caut (in schimb la piata Sudului am setat AC si constructor)

Daca stiti alte proiecte care implica drum pe traseu nou (nu reabilitare, largire etc) care nu apar pe harta, va rog sa dati de veste. Probabil nu au fost introduse pe OSM.

2) Ar fi bine sa avem o sinteza a stadiilor de executie, asa cum avem pt plati si licitatii. Harta ar putea sa ia automat de acolo stadiul de executie si sa arate un verde mai inchis sau mai deschis.

3) Cautand in sinteza platilor, am observat ca ar fi foarte utila o nota daca contractul a fost reziliat (deci nu mai exista constructor), si valoarea totala a contractului (eventual dupa aditionare). Asa as putea calcula stadiul financiar, ca alternativa la stadiul fizic. Dar cat de relevant e stadiul financiar?

4) Ideal pt harta ar fi sa existe o fișă a fiecărui contract/lot, care sa cuprinda informatii despre licitatia SF, licitatie proiect (daca e separata), licitatie de executie, plati, stadiu fizic... Utilizatorul hartii ar putea sa acceseze aceste informatii la click pe harta... Dar daca fișa ar fi implementate ca mesaj pe forum (cum sunt sintezele acum), problema e ca ar trebui ca acele mesaje sa le poata edita mai multe persoane (de ex NGC20 si yetiman). Sau fisa poate fi organizata cu mesaje multiple: unul pt licitatie, altul pt plati, altul pt executie... In orice caz un mesaj pt fiecare lot/contract (eventual cate unul pt licitatie, plati, executie, etc) ar fi mult mai simplu de manipulat decat actualele mesaje-sinteza pt toate lucrarile de un anumit tip, pe toate loturile.

Alternativa e ca softul hartii sa caute in actualele sinteze, sa identifice datele respectivului proiect/lot si sa le extraga. Nu e greu dar orice schimbare de nume sau format ar cam da treaba peste cap.

Harta ar fi "publicabila" pe proinfrastructura.ro cu (1). Restul, 2,3,4 sunt propuneri de imbunatatire...

Allex

^ Pt centura Bacau este AC peste tot. Doar daca vor modifica proiectul (la full-profile) probabil vor avea nevoie de alt AC. Dar asta numai pe zona celor 17 km unde este autostrada (obiect 1), cealalta parte (DN2-DN11 si DN2-DN15) ramane cu AC vechi.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

laszlo.robert

Din pacate avem paradoxuri :constructori pe santiere ,care asteapta si mai bine de un an dupa AC,si loturi cu AC valabil dar fara constructori :Centura Bacau,A3 Tg.Mures-Ungheni 😩

dr4qul4

Pentru Proiectul din Bucuresti, TiBiV a venit cu update-uri saptamanale. Este vorba de Strapungerea Nicolae Grigorescu - Splai Dudescu
Pe Metrouusor gasesti planul detaliat:


Din ce stiu, acolo avem AM si AC, avem si constructor destul de serios, dar nu avem relocarea LEA. Si sunt destul de multe in zona.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

elphax

Quote from: Silviu 1 on July 05, 2017, 01:43:09 PM
Daca 600Km erau greu de gasit, de unde scoatem noi 800Km anul asta? La un prim calcul, ce nu a durat mai mult de 1 minut, nici macar cu cea mai mare doza de optimism nu am putut aduna 800Km de autostrada.... Va rog sa imi spuneti daca ii gasiti voi si nu ii vad eu.

a zis ca sunt chiar 800 dar nu a zis autostrada, cred ca se referea si la ceva DX


Dan027

Ei au vrut sa ne faca 800 km de autostrazi, dar daca nu se poate, nu se poate ...
:headbash: :headbash: :headbash:

Dan027

#4342
Quote from: elphax on July 06, 2017, 12:53:16 PM
a zis ca sunt chiar 800 dar nu a zis autostrada, cred ca se referea si la ceva DX

Se refereau si la SF-uri, preSF-uri, PT-uri si orice se poate licita, atat pt DX-uri cat si pentru autostrazi ...

elphax

numai putin, au dat reject pe 30 iunie !
azi  este 6 iulie. nici nu are rost sa zicem ca l-a facut Cuc de rahat pe PM si s-au laudat cu achizitii in curs dar de fapt licitatiile au fost respinse
intr-o tara normala, azi PM l-ar fi demis pe ministru, care de fapt ar fi trebuit sa isi dea singur demisia. daca marti (4 iulie) nu stia de respingerile din 30 atunci trebuie sa demita cativa directori si apoi sa demisioneze. dar ma indoiesc ca se va intampla asa ceva, motivele sunt simple si trec peste partea politica ...

Neufunk

Sau ei au trimis documentatia la misto, stiind sigur ca ANAP o respinge. Acum pot manca mult si prost ca nu-i lasa careva sa faca, ei au avut intentia.. banii se duc la pomeni si toata lumea este fericita.

NGC


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC


Silviu 1

#4348
Din ce zici tu NGC lasi sa se inteleaga niste probleme si pe A7, asa-i ca m-am prins?  :(( :lol:

PS: Apropo, ultima zi pentru lotul Ploiesti-Buzau.... algo nuevo?  O:-)