News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

pasadia

Ce raspuns hilar au dat la intrebarea 5!

"- Ce ati facut din primavara lui 2017 incoace?
- Pai ne-am cacat pe noi in decembrie 2016. "

ps: Nu inteleg de ce tot bagi DRDP-ul in discutie. Ei sunt zero in acest proiect. Nici beneficiari, nici consultanti, nici antreprenori, nici proiectanti. La naiba, DRDP-ul exista degeaba din punct de vedere al investitiilor de acest tip.

dumbravaandrei

Stai calm ca nici receptia nu stiu cand au facut-o :)
Nu se pot abtine de la aberatii in raspunsuri.
Adica fix unde erau riscurile mai mari si probleme mai stridente au permis traficul pe "barba constructorului" - in regim de santier/plan de management al traficului - dar acolo unde totul e ok si riscurile mici si nici macar nu ai probleme de trafic - fix alea le tin inchise
Sau poate nu este apa nici in wc-urile de aici si propun sa traga o teava de la Bretcu :)...


pasadia

#917
A, cu apa la spatiile astea de servicii de pe centura Brasov-ului e mai simplu: SF-ul prevedea puturi, cand VIAROM a vrut sa le faca s-a trezit ca cei de la SGA le-a interzis ca ar fi zona de protectie pentru puturile de adancime ale celor de la Compania Apa (au astia niste puturi in zona si mai spre Harman din care alimenteaza o parte a Brasov-ului cu apa). Asa ca, la momentul august 2016, de cand am eu informatiile, se pregateau sa bage o conducta dinspre Triaj, alimentata de la reteaua orasului. Cam 1 - 1,5km. Si, daca stau bine sa ma gandesc, nu prea am vazut sa fi fost vreun sant pe acolo.

Dar deh, ii inteleg si pe astia de la Viarom. Imi zici ca podul nu e bun, imi zic  sa renunt la claim-uri, imi zici sa deschid traficul dupa cum vrei tu dar cand l-am vrut eu inchis nu ai fost de acord...

dumbravaandrei

 :o :o :o :o
Eu am zis-o la oha cu apa la parcari. Nici eu nu am vazut transee, dar cel putin cea de pe partea cu Sanpetru ar trebui sa fie racordata la canalizarea din Sanpetru (adica nu cred ca toate casele de acolo folosesc fosa).
Ca daca e asa... iti dai seama la ce nivel am ajuns ... ca nu ne putem folosi de investitiile in infrastructura ca nu suntem in stare sa punem apa la buda...

myid

#919
^

Ba, asa e, toate casele de pe stanga si dreapta cum intrii in Sanpetru pana la Calea Harmanului ( tu te referi la partea dreapta ) nu au canalizare. Toti au fosa, inclusiv toate blocurile. Acolo primaria Sanpetru se chinuie de vreo 3 ani sa obtina fonduri europene pentru canalizare si reabilitare drumuri. Dar sunt atat de incompetenti, incat nu reusesc. Anul asta, au promis locuitorilor ca o sa faca partial din fonduri proprii, insa e aproape imposibil la bugetul minuscul pe care il au, si din care tocmai si-au marit salariile( Ex: un consilier din Sanpetru -primeste cam 4600 brut , asta pentru 2 ore de sedinta pe luna . Fuck this country ).

JohannDB

#920

  Oricum , parcările astea sunt un loc cu liniște și "verdeață", la vară.... Stupid, jenant, neomenesc, dezinteres, etc... Numai zilele trecute am căutat o parcare pe "centură" până am ajuns la intrarea în "Pădurea Bogății", la 35 km distanță.... Că de "locul" de parcare "la alveole" din capătul centurii de la Sika/DN 1/Bartolomeu, numai loc de parcare nu poți spune că este, fără "budă", fără apă (ziua/noaptea, mai faci pipi "la roată", dar restul ?) :whistling:.....

TibiV

A început montarea unor parapete din beton pe Varianta de Ocolire a municipiului Brașov în zona cuprinsă între podului Dârste și intersectia cu centura nouă. Separatoarele de sens se vor monta pe o lungime de 1800 de metri liniari și vor contribui la îmbunătățirea siguranței circulației pentru că astfel se vor evita coliziunile frontale.

https://www.facebook.com/drdpbv/videos/581247435569957/
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Sa mentionam, de amorul artei, ca pe acea portiune de drum viteza maxima admisa e de 70 km/h. Drum 2+2 (viitor 2*2) cu un sens giratoriu aparut din motive gresite si o curba proiectata la "marea ieftineala" capabila de a permite viteze maxime de 40km/h.

4est

Poate cu aceasta ocazie va creste viteza permisă

dumbravaandrei

Unde sa o creasca ca imediat ce accelerezi trebuie sa franezi ori la giratoria aia tampita cu "ocolitoarea de shopping" ori la podul peste Timis

Macar sper sa refaca/repare rosturile de dilatatie la podul de la han ca in curand o sa se darame podul de la atatea socuri ...

4est

Eu am problema cu podul de la sanpetru. Dimineață trebuie asă plec tot mai devreme pentru ca se face tot mai aglomerat, atât dinspre sanpetru unde coada este pana în centru, cat și dinspre Brașov unde blocajul urca pana pe pod

Este mult prea puțin pentru traficul de acum. Și zona este în o mare creștere, atât pe partea cu bv cat și pe sanpetru

dumbravaandrei

Pentru Sanpetru trebuie alte legaturi, prin alte locuri... cum are Stupini 3 legaturi, asa trebuie si la Sanpetru.
Dar asta nu mai tine neaparat de DN VO 1K.... Si discuta deja a devenit "never ending story"...

4est

Este, pentru ca trebuie trecere peste centura..... Oare se pot face mai devreme de 5 ani? ( Fonduri europene)

dumbravaandrei

Desigur ca se pot face. Trebuie deschideri mai mari si probabil o sa fie mai scump (trebuie o solutie ori cu hobanat ori ceva cu grinzi de 40m sa nu cazi in culoarul centurii). Numai ca nu stiu daca este vointa la nivel local. Clar ca nu vad ca primaria brasov sa miste vre-un pai, cei de la Sanpetru nici atat ca nu-si permit financiar iar CJ nu pare sa aiba interese majore pe acolo.

La cum evolueaza lucrurile perspectivele sunt cam sumbre...

Vice33

Ce se mai aude cu receptia la parcari si la podul de la Sanpetru peste ocolitoare?