News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

Fundatiile sunt pentru noii stalpi. Care trebuie sa fie mai inalti decat precedentii. LEA nu isi muta traseul, doar va fi inaltata.

Dori14

Intradevar, ai dreptate :)
Fundatiile pt toti cei 4 stalpi noi sunt gata, ieri dupa masa lucrau la asamblarea structurii primului.
Au mai avansat pe pasajul de la DJ103, la fel si cu glisierele de pe sensul vechi, dar mai au in zona pasajului peste CF.
Inca nici o miscare la bretelelel de la nodul cu DJ103....

adiarc

Pasadia...nu ne mai bucuri cu poze ?

Mersi.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

Vad ca ultimele sunt de acum 2 saptamani, ar mai trebui sa mai merg prin santier dar mi s-a cam aglomerat programul. Si nu stiu de ce dar cred ca am uitat sa le pun pe aici (si nu prea am timp).

AFC

Multumim pentru poze, intradevar cred ca nu le-am vazut pe aici. :)
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

TibiV

Quote from: pasadia on March 08, 2016, 12:36:50 PM
Si nu stiu de ce dar cred ca am uitat sa le pun pe aici (si nu prea am timp).

pasadia, sper sa nu te superi ca pun eu pozele tale si aici, ca sa le putem vedea direct...

Quote from: pasadia
Poze de pe centura Brasov, de pe lotul I - Andreea Chirruli:

La intersectia cu DN11, pasaj suprateran peste DN11 si CF400 cea mai importanta veste este ca au curatat spatiul de sub el si au tras deja un prim strat de asfalt in ceea ce urmeaza a fi sensul giratoriu de sub pasaj:



In plus terasamentul pe partea estica (spre triaj) a inceput sa se ridice considerabil fata de situatia din toamna:



Terasamentul spre vest e finalizat si asfaltat:

Se lucra si pe pasaj la supra-betonare (cred):



Si se lucra si in departare, la pasajul peste CF-urile din Triaj:

In celalalt capat, cel sudic, al tronsonului, se mai exacuta lucrari de amenajari in afara partii carosabile (parapeti, drenuri, etc...):



De acolo spre nord este asfalt continuu si parapeti pe mijloc cel putin pana la pasajul peste caile ferate din triaj:









Intersectia cu DJ103:





Din sensul giratoriu spre nord:

Spre est:

Sud:

Vest:
http://i.imgur.com/faE8oaT.jpg
Mai departe pe centura:





Podul peste Durbav:

Acces spre un drum tehnologic:

Per total as spune ca au sanse sa finalizeze pana in 1 mai. Vremea tine cu ei, nu stiu sa aiba probleme legate de expropieri (precum sunt pe lotul II), lucrarile sunt avansate... Asteptam finalizarea pasajului peste DN11 caci marcajele si stalpii de iluminat ar trebui sa fie usor de realizat.

Sper ca nu am bramburit pozele si explicatiile...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

E perfect, mersi. Intre timp au aparut stalpii noi pentru inaltarea LEA la nodul cu DJ103. UNul dintre ei era chiar legat de o macara, probabil ca l-au ridicat azi.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Dori14

#278
Din pacate a aparut si primul accident grav pe VO, cu 1 victima

http://www.monitorulexpres.ro/?mod=monitorulexpres&p=ultora_local&s_id=156198

Dori14

#279
Mic update din tronsonul nod DJ103 si pasaj peste DN13:
- o parte din stalpii pt inaltare LEA sunt asamblati, probabil incurand ii vom vedea in picioare. Ma refer in vecinatatea DJ103, dar si la pasajul peste CF .
- la pasajul de la DJ103, spre surprinderea mea, azi montau balustrade, desi nu avem nici urma de rampe (de care nu se pot apuca pt ca nu avem bretele...) . Daca montau balustrade, sa inteleg ca sunt aproape gata cu partea de sus?
- pe pasajul peste CF, inca lipsesc glisierele pe rampe pe sensul vechi. Pe cel nou sunt montate de ceva vreme.
- pe podul peste Timisul Sec, pe sensul nou, asfaltul este foarte valurit deja. Iti da o senzatie neplacuta chiar si cu Loganu-ul.

pasadia

Sa aducem si dovezi foto (lotul II al centurii, intre DN13 si DJ103):

Dinspre DN13:





Se pare ca vor inlocui si stalpul din dreapta, cel mai apropiat de centura in poza de mai sus. Nu inteleg exact de ce caci deja se circula pe sub el, dar erau ceva lucrari la baza lui.





depozitul de parapeti metalici de langa podul peste Timis:



stalpii noi, culcati si in curs de vopsire:













Si bretelele lipsa (aici ar trebui sa fie spre oras):





balustrada de pe pod:


Dori14

Multumim Pasadia.

ps/offtopic: grija mare, deoarece dupa o perioada in care aveam radar doar in zonad dintre pasaj DN13 si pasaj peste CF (dupa ce au inceput lucrarile mai serios nu i-am mai vazut vreo jumatate de an), in ultimele 2 sapt au stat de cel putin 3 ori cu noul tip de radar (pistol, logan albastru neinscriptionat ZDX), in zona sensului giratoriu de sub podul care face legatura instre Stupini-Bartolomeu (str Lanii).De 2 ori luau pe sensul Ghimbav-Sanpetru si 1 data invers, in jurul orelor 16:00-17:30++ .

laszlo.robert

Multumim Pasadia ,de pe celalalt lot ai informatii in special podul de la Triaj au terminat surabetonarea ?

pasadia

Nu am fost acolo, dar sunt destul de sigur ca da. Problema pe lotul I e podul peste CF400+DN11, mai exact lipsa terasamentului pe partea estica. Sper sa am timp maine sa ajung pe acolo in cursul zilei (am fost saptamana asta dar doar pe intuneric, am vazut doar sensul giratoriu cu ceva asfalt nou daca nu ma insel).

bgd77

Ieri, 19.03.2016, am prins pe centura Brasov momentul in care se trageau cabluri noi de inalta tensiune. Traficul a fost oprit cateva minute si am reusit sa surprind pozele urmatoare: