News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Asa deci, ne-am vazut pe la cabana? Eu am urcat vineri seara, la frontala, am ajuns pe la 11:15 PM si  sambata am facut Negoiu plus stranga doameni si a ciobanului (si o scurta vizita la refugiu nou de la caltun, eram curios sa-l vad de aproape).

Oricum, multa lume la cabana, parca n-am vazut-o niciodata asa plina. Asta a sa nu mai zic de ce era pe traseu, mai ales intre Negoiu si Caltun pana spre Balea.

trifuhoria

Salut Pasaida,
in week-end intentionez sa urc un 2500+.
As avea 2 variante, poiana Pelegii-campare la Bucura in cort, a 2-a zi Peleaga (2509) si coborare pana la masina sau Cab. Negoiu vf Negoiu.
Am inteles ca la poiana Pelegii s-a reluat traficul.

Da-mi un sfat te rog

PS. nevasta nu prea e de acord cu dormitul in cort....la altitudine, de asta optez intre cele 2 variante. Ca si timp, pot pleca duminica din Sebes, dupa ora 14, cu atacarea varfului luni, si retur acasa luni seara.

MS

dr4qul4

La Bucura nu e chiar atat de simplu la cort. Toti au impresia ca pui cortul si gata. Fals. Acolo e plin de corturi si nu ai adapost. Trebuie sa-ti construiesti un zid de pietre ca sa poti sta linistit in cort, altfel te rastoarna vantul.

La Negoiu nu am fost, insa urmeaza cat de curand. Dar il voi face de la Balea. E mult mai usor traseul .
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

kumar

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, a semnat marţi, 26 iulie 2016, autorizaţia de construire pentru executarea lucrărilor de reabilitare şi modernizare a drumului judeţean 107R, sectorul cuprins între Muntele Băişorii - Buscat - Muntele Mare, respectiv între km 47+350 şi km 58+650.

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/se-modernizeaza-drumul-judetean-muntele-baisorii--buscat--149324.html


pasadia

@ trifuhoria: asta nu mai e discutie de drumuri de vacanta ci de poteci de vacanta.

In primul si primul rand, dupa cum ti-am spus, e foarte aglomerat in perioada asta pe munte. La Negoiu am avut rezervare de 6 locuri facuta cu 10 zile inainte si am vrut sa mai suplimentez cu inca 2 miercuri dar nu s-a mai putut. Pana la urma ne-au oferit vineri 2 locuri la priciuri dar am preferat sa dormim inghesuiti cate 2 in pat (dragostea e mare, insa nu e prea comod pe paturile alea de 0,9m sau cat or avea). Iar locuri de cort la cab. Negoiu nu sunt multe, vreo 10 maxim - si acestea pline.

Sus la Bucura sau in Poiana Pelegii incap mai multe corturi, cel putin 30-40 in fiecare parte, dar la Bucura intradevar e util zidul ala de piatra. Dar asta depinde si de noroc, poti sa prinzi si nopti ffara vant cand dormi linistit. Ce-ti pot spune e ca in urma cu cateva saptamani am avut niste prieteni sus la Bucura si cica erau 50 de corturi pe putin desi se anuntase cod galben de precipitatii. Si s-a lasat c u multe corturi puse la pamant iar prietenii mei in a doua noapte au preferat sa coboare la frontala (la 10 au plecat de la Bucura si au dormit jos in Poiana Pelegii).

Eu, daca as fi in locul tau, as prefera sa merg cu masina in Poiana Pelegii si sa urc de acolo cu bagaj mic. In felul asta ai putea urca Peleaga in 4 ore sau Retezatul in 5 ore (timp mediu) si deci ai avea timp sa te si intorci inapoi la masina. Dormitul il faci fie in Poiana Pelegii (cort sau masina) fie jos inspre Hateg, la o pensiune. Asta daca nu iti permiti decat o zi de munte. Daca poti sa faci trasee in 2 zile atunci ai putea pune cortul la Bucura si incerca 2 trasee in circuit in 2 zile consecutive.

Negoiu merge facut doar daca ai rezervare. Sau daca faci dus-intors de la masina, dar nu e prea "fun" sa te grabesti astfel. In orice caz, nu asculta de dr4qul4, de la balea e mai greu si mai urat traseul decat ar fi de la cabana Negoiu. Adica Balea - Negoiu si retur presupune urcarea pe Paltinu, Laitel si Negoiu (plus inca odata Laitel si Paltinu la retur, sau eventual alegerea traseului de jos, prin tunel), si faci linistit spre 10 ore.

In vreme ce de la cabana cu bagaj mic se urca pe varf in 3 ore, 3 ore jumatate. Iar daca combini si cu Custura Saratii si cobori pe Piscul Serbotei ai obtinut un traseu de toata frumusetea, numai bun de tinut minte.

dr4qul4

De la Balea faci intre 8 si 10 ore, dus-intors pana la Negoiu. Nici mie nu-mi place varianta de a ma intoarce fix pe acelasi traseu. As putea cobori la Piscul Negru, dar asta inseamna sa ramana cineva cu masina la Balea sa o aduca jos.
De la Cabana Negoiu se face mai putin, dar pana acolo nu e chiar atat de usor de ajuns.

Voi aveti un avantaj, ca sunteti pe versantul nordic. Eu ar tb sa ocolesc de imi vine rau.


O alta varianta pt Retezat e si cabana Pietrele. Doar ca acum 2 ani s-a rupt drumul. Nu stiu daca l-au reparat.

Daca vrei trasee montane iti recomand sa le verifici pe alpinet. La  timpii de acolo...mai adauga minim 20%. Poate chiar si 50%.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Nu trebuie sa cobori inspre Piscu Negru, ai varianta pe sub creasta. E un traseu ce leaga zona Caltun de gura sudica a tunelului, la cabana Cota 2000 - apar putine referinte la el pe net caci nu e prea popular, dar exista - cruce albastra.

Cat priveste timpii, e de discutat functie de stilul fiecaruia si de stilul grupului. Adica stiu oameni care ar face traseul dus-intors in mai putin de 3 ore. Si probabil ca si eu as reusi sa-l fac in mai putin de 6. Dar pentru cineva fara experienta intr-o zi foarte aglomerata s-ar putea ajunge usor la 12 ore. Ma gandesc numai la pasajele cu lanturi, acolo unde se fac ambuteiaje si unde pierzi timp serios - de exemplu pe Strunga Doamnei am stat vreo 15 minute ca sa le permit trecerea celor care urcau.

ps: alpinet e cam din strafundurile vremii, cred ca nici administratorii site-ului nu l-au mai folosit in ultimul deceniu. E mai ok sa recomanzi carpati.org, cel putin eu asa cred

adiarc

Quote from: pasadia on July 26, 2016, 02:50:16 PM
Asa deci, ne-am vazut pe la cabana? Eu am urcat vineri seara, la frontala, am ajuns pe la 11:15 PM si  sambata am facut Negoiu plus stranga doameni si a ciobanului (si o scurta vizita la refugiu nou de la caltun, eram curios sa-l vad de aproape).

Oricum, multa lume la cabana, parca n-am vazut-o niciodata asa plina. Asta a sa nu mai zic de ce era pe traseu, mai ales intre Negoiu si Caltun pana spre Balea.
Am ajuns sâmbăta dimineața la Negoiu ( am dormit la 5 stele la prici,dar noroc cu sacul de dormit....am dormit ca un Bebeluș  :lol:)....si tocmai datorita aglomerației am făcut Vf .Negoiu duminica ....la coborârea de dupa masa era chiar liber...oricum infinit mai liber decat sâmbăta dupa masa.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Gendan

Am facut Balea-Negoiu si retur intr-o singura zi pe vremea cand inca era deschisa Strunga Dracului. Nu e bucurie. Ajungi foarte obosit si daca mai ai si nororcul sa nu prinzi nimic cazare la Balea pentru ca te-ai crezut in stare sa conduci inapoi in Curtea de Arges dupa tot traseul, ei bine... va trebui sa faci fix asta sau sa dormi in masina. Nimic de zis, frumos traseul, dar putin prea lung.

bond

Quote from: kumar on July 26, 2016, 05:58:23 PM
Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, a semnat marţi, 26 iulie 2016, autorizaţia de construire pentru executarea lucrărilor de reabilitare şi modernizare a drumului judeţean 107R, sectorul cuprins între Muntele Băişorii - Buscat - Muntele Mare, respectiv între km 47+350 şi km 58+650.

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/se-modernizeaza-drumul-judetean-muntele-baisorii--buscat--149324.html
cred ca-i o gresala... din statiunea baisoara -> skyland -> buscat -> muntele mare e drum forestier. sa inteleg ca asfalteaza pana la unitatea militara de sus? ma indoiesc. si nici nu mi-as dori, s-ar umple de picnicari muntele mare...
oricum, e frectie cat timp accesul in zona e sub orice critica:
- DJ 107M e prost si extrem de prost intre Savadisla-Baisoara
- DJ 107R e neasfaltat intre Ciurila-Sacel iar bucata de la lacurile Filea e pentru curajosi
- pe la Turda - Buru doar din sud, altfel ocolul e prea mare

Am participat la un miting de protest pentru 107M luna asta, plecare de la primaria Baisoara, oprire in fata la CJ Cluj. Nici un ecou in presa, desi venisera echipe de la A3 si Digi24. trist si inexplicabil cum zona e ignorata de CJ CJ

alecu26

Și ce bine ar putea face Consiliul județean Cluj ceva pe fonduri europene. ..pentru un nod suplimentar pe A3 unde intre gilau și turda. Tocmai pt încurajare trafic spre zona turistica Baisoara, Valea Ieri.
Oricum plăcut surprins ca suntem urmăriți și în cele mai mici comune și sate din România.  Nu mă așteptam ca cineva din Baisoara sa fie interesat de infrastructura Românească.
Și mai șocat sa fie doua persoane pe forum care sa trag din același sat...ca și eu tot de acolo vin.
Drumurile noastre POATE;

Hercule

#266
Quote from: pasadia on July 26, 2016, 06:58:44 PM
E un traseu ce leaga zona Caltun de gura sudica a tunelului, la cabana Cota 2000 - apar putine referinte la el pe net caci nu e prea popular, dar exista - cruce albastra.
^^ Traseul cruce albastra e putin circulat si de aceea cam dificil de dibuit, mai ales in zona de jnepenis. Mai mult de la Caltun cobori destul de mult ca dupa aceea sa urci la loc (si mai mult decat atat :lol:). De sub Turnul Paltinului ai o varianta pe punct albastru care urca in Saua Paltinului. Eu am preferat sa continui pe cruce albastra, si pe aici mai e destul de urcat dar parca nu atat de mult. Aici ai bonus panorama inapoi spre Negoiu-Lespezi-Caltun iar pe partea cealalta o imagine inedita spre Transfagarasan (daca mai este lumina). Informatiile sunt din septembrie 2014.

PS. Scuze pt off-topic, poate ar trebui sa cerem un topic separat pentru trasee de munte.
Deșteaptă-te române!

neobluenet

Legat de poteci de vacanta, am o intrebare pentru cei din Cluj - Alba. Pe Piatra Secuiului care este cel mai usor traseu pentru urcare? Eu am incercat din Rimetea sa merg pe grohotisul acela (cruce albastra), dar nefiind echipat corespunzator, pe la jumatate m-am lasat pagubas.

Io

Draci, acum 5 ani io m-am ratacit pe crucea aia albastra. Am plecat de la Tunelul Balea (din Sud) asa pe coasta dar la un moment dat am pierdut si marcaj si poteca si toate alea. Da, vedeam Creasta undeva in dreapta (Nord) dar ca sa ajung in ea (banuiesc ca eram undeva inainte de intersectia cu punctul albastru Piscu Negru Caltun) ori Paltinul ori Laitelul imi puneau in fata un urcus ca pe casa pe care n-am avut chef sa-l fac. Ma rog, eram si singur si era dupa amiaza asa ca m-am intors fain frumos la masina sa nu dau de lucru Salvamontului.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

pasadia

Eu l-am trimis pe Dr4qul4 pe acolo, si el pare ca se pricepe, nu s-o rataci el chiar asa. Poteca aceea eu nu am parcurs-o, prefer sa fac creasta (bine, sa nu fie prea aglomerata, caz in care imi croiesc poteca pe unde pot). Dar stiu ca exista, am vazut marcaje atat din poteca de la Piscu Negru spre saua Paltinu cat si din poteca de la Piscu Negru spre Caltun. Si tot traiesc cu impresia ca in ultimul timp aud mult mai des relatari de pe acolo decat acum 10 ani. Deci imi inchipui ca e mai circulata cu fiecare an ce trece.

ps: eu fac planuri sa ma prinda 15 august in Buila. Maine cred ca fac rezervare la cabana Cheia, vorbesc si pentru voi? :P