News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

klax187

@cristi5
Mă refer la harta de fundal. Cum ai descris, este "panning-ul".

Segmentele adiacente se incarca destul de greu când mișc harta in orice direcție.

cristi5

#526
Am convenit cu @RobertH cateva noi conventii de cartografiere.

La caile ferate, nu putem pune start_date=2022 decat pe variantele de viteza noi. Pe un traseu vechi start_date e 1890 tomana cand a fost inaugurata calea ferata. Cele doua fire sunt de multe ori inaugurate la 100 de ani unul de altul...
https://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=17/46.881/22.92

Asa ca pe traseu vechi reconstruit trebuie sa punem start_date:note="reconstructed 2022".

O alta conventie folosita pana acum este ca la autostrazile muzeu am folosit start_date=2019, opening_date=2020 (deci muzeu intre 2019 si 2020). Asta nu este corect dpdv OSM, opening_date ar trebui sters cand se deschide, si inlocuit cu start_date

Pentru astfel de cazuri am convenit sa scriem access:note="operational 2020" si vom sterge tag-ul opening_date.

Vrem sa folosim aceasta conventie si pt firul muzeu de pe Sighisoara-Simeria. Atunci o sa apara un fir cu data albastra 2019 gen, si unul cu data rosie 2021 sau cand s-a dat in functiune centralizarea.

Deocamdata @RobertH pe CF am pus doar start_date la variantele noi. Trebuie sa schimbam serverul ca sa tina cont de regulile de mai sus.

pasadia

Intrebare de pe SSC international - de ce exista o continuare pentru A9 intre Moravita si Belgrad? Aveti cumva vreo confirmare despre traseu, e preluat de undeva anume?

@cristi5 , @RobertH 

RobertH

Nu a fost pusa de noi, daca te uiti la istoria in OSM. E pus cu note ca traseul nu e corect. 

cristi5

#529
Suntem destul de aproape de a inlocui harta de acum cu cea noua

https://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html

Harta noua (lipseste in principiu doar evidentierea tunelurilor si podurilor). Alegerea straturilor Google se face in dreapta sus.

https://pum.project-online.se/maps/infra-proj3/index-vt.html

Daca gasiti diferente la modul cum sunt desenate segmentele, va rog sa spuneti. Eu am gasit o problema pe iPhone, unele segmente apar rosii. De exemplu aici A1 intre nodul Ilia si DJ706 apare cu rosu. Habar nu am de ce. Pare o problem pe iPhone mai degraba.

In principiu harta noua ar trebui sa functioneze la fel cu cea veche (vom adauga alte functii dupa ce-i dam drumul), dar as vrea sa facem o schimbare: pe mobil sa ascundem legenda in mod landscape (cu telefonul tinut orizontal). Ocupa aproape jumatate din ecran si nu se vede toata oricum.

O sa pastram oricum harta actuala pt referinta.

dr4qul4

Cum fac sa ascund meniul? Ocupa foarte mult pspatiu si nu pot accesa fundalurile..
Harta veche avea o sageata in coltul din dreapta jos
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

cristi5

#531
@dr4qul4 multumesc de observatie, am modificat postarea de mai sus. Sugestia mea e sa aratam deocamdata meniul (legenda) doar in mod portrait. Dupa lansare vom gasi probabil alte solutii

cristi5

Vreau sa exprim de pe acum multumirile mele lui Theo, tanarul inginer care-si face lucrarea de diploma cu hartile API. Si fireste lui @RobertH, care intretine datele OSM si contribuie si la harta, la verificarea ei etc.

dr4qul4

eu am intrat pe laptop. Si nu am posibilitatea de a ascunde meniul.

Alta chestie: am debifat tot ce incepe cu CF (6 bife), dar reabiltiarea M300 tot apare, pe bucati mici. E pe bifa 3 "in constructie cu AC, stadiu ..%.

Un mare plus fata de harta veche este fundalul cu terain!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

Mulțumesc și eu pentru efort! Îmbunătățirea este semnificativă! Bravo!

Într-adevăr trebuie găsită o metodă ca legenda să fie ascunsă (buton, ca înainte).

cristi5

#535
@dr4qul4 exista si inainte fundalul cu terrain

Dar nu inteleg, pe Desktop e asa de inalt meniul ca nu mai vezi selectorul de fundaluri?


tom_sawyer


Allex

Vin si eu cu o observatie/sugestie: am vazut ca ati inlocuit galbenul de la "cu PT aprobat, fara AC" cu portocaliu. Portocaliul ala se cam confunda cu rosul de la "cu AM, fara PT aprobat". Cred ca ar fi bine schimbarea nuantei sau trecerea inapoi la galben cum are harta veche.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

pentium10

1. pentru a facilita schimbul de denumiri folosite de harta google, ar trebui un language selector: Default, EN forced, RO forced, HU forced, DE forced. In principu, cel mai mare beneficiu va fi pentru presa maghiara, care poate sa foloseasca ca screenshot.

2. printr-o salvare in COOKIES as retine tot ce a fost bifat/debifat, si as pune un link de Reset filtru.
Acuma de fiecare data cum intrii trebuie sa refaci harta cum iti doresti. Se poate post lansare.

3. daca se gaseste informatia, se poate cumva separa:
- parcari simple
- parcari cu benzinarii
- parcari ce vor fi dotate cu statii de incarcare EV

4. Un selector de constructori + filtrare, sa pot vedea doar harta loturilor celor de la UMB sau celor de la Strabag.

5. culoarea asta de langa Buzau Focsani nu e buna deloc

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

cristi5

#539
Multmumim tuturor pt sugestii! 

@pentium10 despre acea culoare (5), harta veche avea un fundal translucid sub fiecare segment, pt a obtine mai mult contrast cu harta din fundal. Se observa pe harta veche la zoom 7. Inca nu a fost adaugat. Vrea Theo ( @AnonBV ) sa caute alta solutie.

Se poate ascunde legenda.

Obiectivul acestei versiuni este sa pastreze in principiu aceeasi functionalitate dar sa functioneze (mult) mai bine pe mobil. Acest obiectiv este indeplinit (poate mai sunt mici diferente de culoare) si deci am pus noua versiune in productie. :cheers:

Faceti un Ctrl-shift-Reload ca sa reincarcati harta complet. Sau "clear cache"

https://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html

Vechea versiune, pt referinta: https://pum.project-online.se/maps/infra-projects/old/

De acum incolo  @AnonBV va implementa imbunatatiri: salvarea starii filtrelor in URL de exemplu.

Eu personal nu voi mai fi developer principal la acest proiect, il las lui @AnonBV  si lui @RobertH . In principiu as vrea sa le las lor si harta calitatii drumurilor. Le doresc mult succes!