News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RobertH

Pai era simplu sa afli.  :) Fiind proiect pe POIM(cere licitatie) si recent aparut, trebuia cautat pe SEAP. Te uiti dupa consiliul judetean Maramures si voila:

https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100132485

Am sa pun ce planse gasesc pe topicul corespunzator.

Allex

Mai are cineva problema asta la harta API?

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

reed


marinul


cristi5

#499
Problema era ca nu aveam niciun billing account legat de cheia Google Maps.

Adica vor sa ma faca sa platesc. Dar habar nu am cat costa.

Primele 3 luni am gratis maxim 300 EUR. Vedem cat va fi pe luna aprox.

In cel mai rau caz o sa pun alt fundal in loc de Google Maps.

LE: posibil ca primii 200 USD pe luna sa fie gratis.

Mascarpone

api key-ul costa cam 7 dolari pentru 1k vizitatori, asta in functie ce tip de serviciu se foloseste

cristi5

@Mascarpone, @oc7avian imi zice ca hartile Google "embedded" cum e a noastra sunt gratis. Sa speram

De ce vor cont de billing in conditiile astea, e o intrebare buna...

Mascarpone

Un mic request pentru harta api: se poate face ca popover-content sa nu mai dispara cand se da click in interiorul sau? Harta centralizeaza perfect toate codurile licitatiilor si e putin contraintuitiv sa nu poti sa dai un copy din cauza ca dispare acel window.

pentium10

la Google Maps, iti trebuie billing, dar ai $200 discount pentru Maps in fiecare luna
sa-ti setezi billing alerts sa primesti notificare daca costurile trec de suma X
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures


mirceaeliade

Pe harta API cred ca se pot desena cele 10 DR-uri care sunt planuite pt Buc.  Sunt deja desenate pe CESTRIN, deci sunt probabil mai aproape de realitate decat proiecte gen A6/A5 care deja sunt schitate pe harta.

pentium10

#506
Pentru harta api, tronsoanele inelului ocolitor Targu Mures

https://forum.peundemerg.ro/index.php?msg=399109

la tronsonul 3 se poate pune:
- cu proiect, fara AM, documentatie AM depus, e in dezbatere publica

la tronsonul 2
- licitatie SF demarata, 3 asocieri cu oferte

la tronsonul 4
- licitatie SF demarata

la tronsonul 6
- SF si indicatori tehnici aprobati
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alexandruienci

#507
@RobertH

Haideti Domnul RobertH sa punem dacă doriti pe harta API si centura Sighet la proiecte propuse. A aparut traseul final am vazut poza postată  la Primarul Vasile Moldovan
Multumesc

oneLess

Harta PUM/API se poate configura cumva, local pe device, ca atunci când o deschizi să apară personalizată? În sensul că îmi doresc doar anumite check-box-uri activate, legenda ascunsă poate? Poate un fișier de configurare gen .ini ?

Buraddo

#509
@pentium10 am uitat să scriu pe forum după ce am făcut-o, am adăugat ochimetric toate tronsoanele. Sunt în regulă? Am adăugat și informațiile despre stare, dar nu sunt familiar cu toți termenii și nu sunt sigur cum sunt folosite pe harta proiectelor de ifnrastructură.

@alexandruienci am trasat-o cât de cât, va trebui să apară pe hartă în câteva ore.