News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

shAkur

 http://alba24.ro/?p=478682

Traficul a fost reluat de aproximativ 2 ore. Este al doilea accident mortal intr-un interval relativ scurt de timp, dupa ce duminica, o tanara (tot de 18 ani) a murit intr-un accident in zona Dumbrava. http://alba24.ro/?p=478184

Condoleante familiilor si speram ca autostrada A10 sa fie construita cat mai repede.

pasadia

Accidentele de pe VO sunt mentionate imediat aici, asa ca:

QuoteO cisterna avand o incarcatura de 40 de tone de acid sulfuric a lovit un parapet si s-a rasturnat pe Drumul National 1, in zona localitatii Campina, zona fiind izolata de autoritati pe o raza de un kilometru, iar soferul nefiind inca localizat, transmite Mediafax.
[...]
La ora transmiterii stirii, traficul este blocat pe Drumul National 1 pe ambele sensuri de mers, circulatia fiind deviata prin Campina.

SURSA

TibiV

M-ai facut curios si am intrat pe site-ul InfoTrafic al Politiei Romane

Interesant, astazi au facut o adevarata sinteza a lucrarilor de reparatii/modernizari de pe toate arterele principale ale tarii.
https://www.politiaromana.ro/ro/info-trafic/situatia-traficului-la-ora-8-151459920002
Quote

SITUAŢIA TRAFICULUI LA ORA 8:15Data: 06 Aprilie 2016
Ora: 08:18

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că, la această oră (8:15), în județul Prahova, traficul rutier este, în continuare, întrerupt pe DN1 Bănești – Breaza. Se circulă deviat, prin localitatea Câmpina.
Amintim că, în această dimineață, o autocisternă care circula pe sensul de mers către Sinaia, a rupt separatorul de beton, a pătruns pe sensul opus și s-a răsturnat în afara părții carosabile, acroșând și o conductă de gaze.

În județul Vâlcea, pe DN7(E81), în afara localității Căineni, punctul ,,Râul Vadului", la kilometrul 237+051 de metri, începând cu data de 04.04.2016, orele 15.00 şi până în data de 15.07.2016, se execută lucrări de reparaţii la pasajul rutier amenajat peste trecerea la nivel cu calea ferată. Astfel, pe acest tronson de drum,  circulația a fost deviată pe o arteră laterală pe care se află amenajată o trecere la nivel cu calea ferată simplă, prevazută cu bariere si semnalizată corespunzator. Întrucât în zonă, la trecerea trenurilor, se formează coloane de autovehicule în aşteptare, rugăm participanții la trafic care tranzitează aceast sector de drum să adopte o conduită preventivă în trafic, să rezerve o perioadă suplimentară de timp pentru parcurgerea  acestui tronson de drum și să respecte semnalizarea rutieră temporară instituită în perioada efectuării lucrărilor.

Tot în județul Vâlcea, pe Valea Oltului, până pe data de 30 iunie 2016, pentru a se permite executarea lucrărilor de consolidare a viaductului Cârligu Mic, circulația rutieră pe DN7 se desfăşoară restricționat, pe o bandă, alternativ, pe sectorul kilometric 200+615 – 200+815 metri.

În judeţul Buzău, pe DN10 Brașov – Buzău, în zona Siriu, este restricţionată circulaţia autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de (egală cu) 7,5 tone, din cauza lucrărilor de reparaţie a viaductului Stânca Teherău (la kilometrul 85+534 de metri). Este instituită şi restricţie de viteză de 10 km/h.
Ruta ocolitoare pentru traficul greu este DN1B Buzău – Ploieşti, DN1A Ploieşti – Cheia – Săcele, DN1 Săcele – Braşov.

Până la sfârşitul lunii aprilie (28 aprilie 2016), circulaţia rutieră pe podul Giurgiu-Ruse se desfăşoară alternativ, pe o bandă, pe sectorul kilometric 64+525 - 64+940, din cauza unor lucrări. Este posibil ca în zilele cu trafic intens să se formeze coloane de autovehicule. Pentru evitarea aglomeraţiei, pot fi folosite şi alte puncte de trecere a frontierei cu Bulgaria:
- Calafat (rutier);
- Bechet (trecere cu bacul);
- Zimnicea (trecere cu bacul);
- Călărași (trecere cu bacul);
- Negru Vodă (rutier);
- Vama Veche (rutier).

Pe autostrada A1 Orăștie – Sibiu circulația este oprită între nodurile rutiere Săliște și Cunța (km 270+020 – km 292+455), în vederea remedierii degradărilor constatate la kilometrul 275+650 de metri. Autovehiculele sunt deviate pe DN1.

Până în data de 30 iunie 2016, DN7C (Transfăgărăşan) este închis pe sectorul cuprins între kilometrii 104+000 (Piscu Negru, judeţul Argeş) și 130+800 (cabana Bâlea-Cascadă, judeţul Sibiu), în vederea evitării situaţiilor ce pot periclita siguranţa circulaţiei, din cauza fenomenelor naturale extreme (căderi de stânci, alunecări de teren etc.).

De asemenea, până în data de 30 aprilie 2016, DN67C (Transalpina) este închis între kilometrii 34+800 (Rânca, judeţul Gorj) și 79+200 (Curpăt, judeţul Alba), conform prevederilor Normativului privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice – indicativ AND 525/2013.

Socant la accidentul cu autocisterna mi s-a parut ca "a rupt separatorul de beton, a pătruns pe sensul opus"
Nici NJ nu este suficient...
Noroc ca in momentul ala nu trecea nici o masina pe sensul celalalt.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Avand in vedere ca NJ sunt "libere" intre ele si intre ele si carosabil, orice este posibil. Nici parapetul metalic nu ar fi facut fata. Poate daca era dublu?

__dir

Din imagini pare a fi prins doar primul element si a schimbat directia. Poate daca prindea mai tarziu nu mai ajungea pe contrasens.



AFC

Am o ora de când stau pe VO,  40 km înainte de Sibiu si abia ne am mișcat un pic. Sper sa nu dorm pe aici. 
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

AFC

7km coada la deviația de la viaduct. Încă nu am ajuns acolo,sunt in coloana de la 7.30.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

TibiV

Viaductul Stânca Teherău ?!...
:o
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR


TibiV

Din ce scria Info Trafic (vezi mai sus) părea un "deranj minor", nu strangularea VO...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Viaductul Stânca Teherău e pe DN 10. La Siriu  :D

TibiV

Ai dreptate.
Am dat copy-paste la primul viaduct iesit in cale la Info Trafic.
Este Carligu Mic.
Quote
pentru a se permite executarea lucrărilor de consolidare a viaductului Cârligu Mic, circulația rutieră pe DN7 se desfăşoară restricționat, pe o bandă, alternativ
Este OK ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

__dir

Minune, 2 echipe strangeau gunoiul de pe Dn1(timisul de sus, banesti), sper sa nu fie ceva temporar!

+1 echipelor

dragos76

Două transporturi agabaritice în următoarea săptămână vor afecta traficul:
- http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/INFORMARE%20%20CNADNR%20ref%20%20transport%20agabaritic%2008%2004%202016.pdf
- http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/INFORMARE%20%20CNADNR%20ref%20%20transport%20agabaritic%2008%2004%202016-14%2004%202016.pdf

Din păcate nu se dau detaliile cu traseul zilnic și orarul de tranzit, ca să știe lumea să își programeze traseul în mod corespunzător. Și la numerele de telefon din comunicat nu răspunde nimeni (normal, vineri... zi scurtă).

AFC

#464
^^

E dupa Cainenii mari spre Sibiu, cred ca aici
Oricum e jale, am stat 2 ore si ceva, coloana avea 7km. Daca aveti drum pe acaolo folositi rute alternative. Eu am fost o tura la Timisoara si ieri m-am intors pe jos( Caransebes-DTS- Craiova-Pitesti - B). Desi a fost aglomerat pentru ca s-a aflat de problema, am scos lejer 6 ore.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell