DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

JohnnyA

Da ar fi fost ideal sa se fi sudat si tablierele in acelasi mod  :lol: :lol: :lol: eu  doar am vrut sa imi dau cu parerea cum s-ar fi sudat acele cabluri...

JohnnyA

Iar sudarea tablirerelor cred ca ar cadea tot in sarcina celor de la Ficantieri (ca sa fie aceeasi tehnologie de fabricare)
ma gandesc ca asa ar fi logic .



RaduG

Timelapse Pod Braila Decembrie 2018 - Octombrie 2021 vedere din satelit

fulger nc

La cabluri solicitarea e la intindere.
As crede ca folosesc o tehnica prin care suprapun cablurile si obtin un fel de laminare , apoi ii reduc sectiunea(am uitat cum se numeste procedeul) la temperaturi controlate cat sa obtina o rezistenta la intindere egala cu a firului.
La tabliere tehnica de sudura nu ar trebui sa fie diferita de cea folosita la confectionarea lor si nu cred sa reprezinte ceva special.
Acolo rezistenta ar trebui sa fie principal la forfecare ..asemanator cu sinele postate in clip , cu diferenta ca la sine se urmareste , daca nu ma insel , o distribuire uniforma a dilatarii , sau contractarii materialului prin procedeul acela de sudura din clip.


fulger nc

Da.
Nu cred sa fie unire doar intr-un singur punct(sudura) ptr ca proprietatile materialului in punctele de langa sudura s-ar putea pierde.
Banuiesc ca ar avea un procedeu de laminare si trefilare la temperaturi controlate.
E o parere.

paulmare

^ danutzu da fac ceva asamblare preliminara - apoi trebuie sa sudeze cordoanele ca la corpul de nava,
nu cred ca o sa o faca de mana - ar fi groaznic de multa manopera pretentioasa, de aia ziceam ca trebuie sa aiba ceva robotzei japonezii ascunsi pe acolo prin magazie


milo1981

autoMinder - aplicație de management a parcului auto

tom_sawyer

Anunt de participare simplificat: [SCN1094534] Relocare/Protejare retele electrice si de telefonie neccesare pentru executia podului suspendat peste Dunare in zona Braila.

Data publicare: 08.10.2021

Descriere succinta:  Realizarea conditiilor de coexistenta dintre LEA 20kv Pisc Combimix si drumul proiectat prin pozarea liniei electrice de medie tensiune in pamant.

Descrierea achizitiei publice: Lucrari in zona LEA 110kV Brailita- Smardan si Brailita- Abator; Lucrari in zona LEA 20kV Pisc.

Valoarea totala estimata: 4.562.956 lei


https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/document-podul-suspendat-peste-dunare-obliga-electrica-sa-plece-cu-retele-de-peste-3-km-lungime-20422981


paulmare

R@du multumim :)
Va dati seama din filmare pe la min 8.40 unde i-a prins R@du cum trec cablul inspre blocul de ancoraj - cam ce procent din cablu au intins si cate zile mai au de lucru cu viteza asta ? pana termina de pozat cablurile principale intre blocurile de ancoraj ?


danutzu_1069