Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

Ionut

Valcele-Apahida reloaded. :ohno: Sper totusi sa nu fie chiar asa...

MHN

Quote from: Ionut on April 19, 2012, 08:49:09 PM
Mr. Falca se lauda cu inelul de la Arad :)

Quote75% pentru inelul Aradului

Primul oraş care va avea 75% din inelul de circulaţie exterior realizat. Aceasta este afirmaţia de miercuri a primarului Gheorghe Falcă, care susţine că, peste maximum un an, Aradul va avea nu mai puţin de zece ieşiri din oraş, în condiţiile în care acum are doar cinci.

Pentru a-şi susţine afirmaţia, edilul a indicat toate coborârile care vor contura inelul din jurul municipiului: pe autostradă şi centura Aradului în regim de autostradă vor fi coborâri spre Timişoara, Zădăreni, Aeroport şi Nădlac, pe centură ieşirile vor fi spre Iratoşu, Curtici, Oradea şi Horia, iar de la anul totul va fi completat cu ieşirea de pe Câmpul Liniştii şi cea de pe Cometei.

sursa: Aradon

Ce norocosi sunt unii... :) Centura capitalei presupun ca nu se pune. Si nici centura Ploiesti, tot un inel complet, practic, desi sunt de acord ca lasa mult de dorit pe partea de est. Imi aduce aminte de Tise de la Cluj cu aeroportul sau cu 10 piste. ??? Ce le mai place sa exagereze...
Asta traieste in lumea lui!

Quote from: nenea_hartia on April 19, 2012, 09:28:32 PM
Bad news: se pare că centura Domaşnea a fost închisă. Motivul: acea alunecare de teren despre care se ştia încă din timpul construcţiei şi despre care s-a mai vorbit, urmare a unor erori de proiectare şi interpretare a studiului geotehnic.
Multam de info.
Banuiesc ca lucrarea e inca in garantie.

panda80

Quote from: nenea_hartia on April 19, 2012, 09:28:32 PM
Bad news: se pare că centura Domaşnea a fost închisă. Motivul: acea alunecare de teren despre care se ştia încă din timpul construcţiei şi despre care s-a mai vorbit, urmare a unor erori de proiectare şi interpretare a studiului geotehnic.

Asa este. Am trecut marti pe acolo si am fost neplacut surprins sa vad ca nu se circula pe centura  :(.

udar

marti am trecut si eu pe la 10:30 si inca era deschis centura Domasnea, dar ploua tare si posibil au hotarat sa inchida centura pentru ca de la zi la zi tot mai mare este alinecarea acolo  :nono:

davyl

Intrebarea ar fi cine plateste pentru proasta proiectare si  pentru faptul ca nu au calculat cum trebuie acolo toate fortele care actioneaza asupra centurii Domasnea. Sa vedem cum spune si mhn cum e cu garantia...

In cat timp s-a facut centura asta, aveau destul sa construiasca un tunel... Si atunci nu mai aluneca nimic... Dar asta e alta discutie, alti bani, alta distractie, cum se spune.

panda80

Quote from: udar on April 20, 2012, 01:48:28 PM
marti am trecut si eu pe la 10:30 si inca era deschis centura Domasnea, dar ploua tare si posibil au hotarat sa inchida centura pentru ca de la zi la zi tot mai mare este alinecarea acolo  :nono:

Eu am trecut pe la ora 19.00 pe la Domasnea. Nu mai ploua, era chiar ok. Ploaie teribila am prins in zona Craiova-Slatina, abia mai faceau fata stergatoarele. Acolo ar fi necesare centuri la Slatina si mai ales la Bals, care este o localitate foarte lunga si unde se circula destul de dificil.

Ionut


cristimar

 Va salut ,centura Tecuciului a fost castigata de Soares Da Costa insa nu ridica nimeni un pai de jos oare cand se vor apuca de treba ?

davyl

La fel, intreb si eu daca stie cineva de noutati despre centura Caransebesului? Citisem ca au iesit din iarna cu gropi si ca stratul de uzura al centurii se va pune undeva in primavara, daca vremea o va permite. Primavara este, insa nu am gasit nimic pana acum. Poate s-o apuca prin mai 2012...

Ionut

Gasesti incepand de aici poze de pe centura Caransebes. Nu sunt tocmai noi, dar vezi cum au iesit din iarna. Noutati nu am...

davyl

Multumesc ionut! Forumul s-a dezvoltat, ca acum trebuie sa cauti bine informatia inainte de a posta!

Se vede din poze ca s-a exfoliat putin asfaltul, iar pe unele parti sunt chiar mici gropi plombate. Asteptam sa vedem cand se vor apuca de turnarea stratului de uzura si remarcare. Probabil ca in curand, cand meteo o va permite.

udar

#221
davyl,astazi am trecut pe centura Caransebesului si se lucra la canalizari , taluze, se bateau parapete,........etc se lucra si cred ca in 2 saptamani trec la asfaltarea finala, nu am facut decat o poza..........

poza de astazi


ce ma sperie cel mai mult este denivelarile care au aparut la pasaje, daca ai peste 60-80km/ora  si prinzi acele denivelari(s-a lasat mult drumul la imbinarea cu pasajele) risti sa rupi masina in doua fara exagerare ,asfaltul care este acum si a trecut de iarna a suferit ...........
pericol pe timp de noapte  :bash:

:cheers:

valexandru

@Ionut  :insomnia: :shocking:
   Filmuletul ala imi aminteste de imaginile aparute din Japonia de dupa cutremur.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

Legat de centura Caransebesului, eu am fost pe ea in Decembrie 2011 cand am fost la schi la Muntele Mic. Se circula bine pe atunci, inca se mai ocupau de unele sensuri giratorii.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

davyl

Multumesc de update referitor la centura Casebesului udar!!!

Intr-adevar trebuie sa face ceva urgent cu diferentele alea la poduri. Noaptea trebuie sa fie teribil daca nu stii ca e o astfel de diferenta. Poti lasa janta acolo urgent!

Sa speram ca se apuca de stratul de uzura si corecteaza situatia asta cat mai curand!