Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

NGC

Om avea castigator la TM (cum ziceam, adie un vant din Sud-Vest), dar despre restul lucrurilor din propoziia de mai sus, eu zic ca ai incurcat ceva borcane.

FRS

Bine mai baieti, dar nu ne tineti in suspans  :)

NGC

Eu o sa va tin pana cand e totul 100% sigur. Stiti bine ca nu scriu despre zvonuri. :p

oaspetele

Nu e de bine, dar nu e nici de rau...

http://www.bistriteanul.ro/in-sfarsit-o-veste-buna-pentru-bistriteni-si-ecologisti-pe-unde-va-trece-centura-bistritei-1518006723372.html

,,Munca noastră nu a fost în zadar și mulțumesc tuturor colegilor care au fost alături de noi și de cei din Bistrița Civică... Am făcut o figură frumoasă – un partid și un ONG s-au sprijinit, au ecologizat împreună, au conturat primele trasee în pădurea Codrișor... Chiar dacă cei de la Bistrița Civică a pierdut un proces răsunător la Înalta Curte, nu e nici o problemă, centura nu va mai trece prin Pădurea Codrișor sub nicio formă..."

Marius Bălan a mai precizat că centura Bistriței se va face, într-un târziu, sub tutela Consiliului Județean, care are o viziune mai bună decât Primăria Bistrița. ,,Va prelua Consiliul Județean proiectarea centurii, s-au propus două trasee – unul pe la Blăjeni, și unul pe la Simionești-Monar, ceea ce ne doream și noi, ecologiștii...", a mai comentat Marius Bălan, regretând faptul că s-au pierdut atâția ani din cauza încăpățânării celor din Primărie.


Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Sa va dau si eu o veste buna.

VO Suceava

Un pitigoi ratacit prin nameti a raportat zilele acestea ca este foarte aproape lansarea licitatiei pentru ce mai este de facut la VO Suceava si ca lucrarile ar fi estimate pe la vreo 88 milioane de RON fara TVA.

pentium10

foarte bine :)

daca auzi ceva de planuri/viziuni/expertize/licitatii pentru VO Tirgu Mures ar fi fain se ne zici
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC


Allex

^^^sa speram ca cei de la CNAIR si-au facut lectia si nu vom mai vedea intoarceri (prea multe) de la ANAP.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Tare imi e ca o intoarcere a documentatiei a avut deja loc. O sa rog pitigoiul sa confirme.

NGC

Ofertele pentru "Elaborare SF, PAC si obtinerea Autorizatiei de Construire pentru Varianta de Ocolire a Municipiului Sfantu Gheorghe":

   1.089.075,63 RON fara TVA    Valoare estimata
1. 1.088.044,78 RON fara TVA    Asocierea SC TPF CPROJECT SRL - TPF GETINSA EUROESTUDIOS SL

NGC

^^^

Interes maxim si aici. Sa vedem cat timp le va lua sa evalueze o singura oferta. :lol:

Ionut

Daca nu cumva vor fi nevoiti sa o descalifice si vor anula licitatia. Sau, mai misto, sa o descalifice, sa conteste aia descalificarea la CNSC, sa castige si apoi CNAIR sa conteste la CAB decizia de re-calificare data de CNSC. :shootme:

adiarc

tare..f.tare..acel OMT 600 ne aduce tot mai "multi" constructori si tot mai "seriosi"...la fel de seriosi ca statul roman ( litere mici )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura