Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 15 Guests are viewing this topic.

JohannDB

Quote from: JohannDB on April 01, 2016, 12:17:29 AM
Pentru cine ajunge în Braşov în zona comercială dinspre Saturn-Dârste şi intră aici dinspre VO 1K din direcţia DN1-DN 1A....
....A T E N Ț I E....toți cei care utilizați drumul de legătură (noua bucată de centură de "shopping" dintre VO 1K-Brașov (km 1,5-zona de 4 benzi) și Praktiker / Media Gallaxy / Carrefour / Metro II / Selgros) ce utilizează la un moment dat traseul fostei linii industriale de CF ce intra la gara "Steagu"/IABv.".....în punctul unde acest drum trece pe sub calea ferată M300 București-Brașov, la ieșirea de sub acest pod, pe sensul dinspre centură spre centrele comerciale (partea dinspre oraș), CAD PIETRE atunci când trece un tren pe linia unu de urcare spre Dărste..... M-am mirat văzând pietre pe asfalt (gândindu-mă la copiii ce poate s-au jucat), dar am avut prilejul să evit în EXTREMIS pietre în parbriz și pe mașină, când trenul era deasupra.... ATENȚIE MAXIMĂ, între semaforul dinspre oraş şi podul CF..... !!!!!!

      Despre asta este vorba....., în imaginile de mai jos!








alecu26

ne-a scapat asta. Inca o firma de doi lei care ne-a costat 4 ani de zile....si cateva milioane de euro (ma refer la firma cu care s-a semnat initial). Acum cu cine s-a semnat? Alti feti frumosi?

http://www.zf.ro/eveniment/dupa-ani-de-pauza-compania-de-drumuri-incepe-in-sfarsit-lucrarile-la-centura-de-la-mihailesti-pe-drumul-spre-alexandria-15206413
Drumurile noastre POATE;

ion59


NGC

Quote from: alecu26 on April 07, 2016, 03:18:40 PM
ne-a scapat asta. [...] Acum cu cine s-a semnat? Alti feti frumosi?

Nu ne-a scapat asta cu relicitarea pentru centura Mihailesti si inca nu s-a atribuit.

In sinteza licitatiilor am pus de mult timp link catre oferte.
Chiar crezi ca o sa se atribuie fara contestatie? Cand am avut noi ultima licitatie de anvergura similara atribuita fara contestatii? ;)

TibiV

#3619
Am senzaţia că a plecat de la ZF (ex?) colega noastră Andreea (poate o pauză de copil?...)
Văd că de la o vreme scrie despre infrastructură Alecu, un tip foarte OK, dar specializat pe auto.
Despre infrastructură scrie doar de câteva luni, şi am impresia că e o extra-sarcină, pentru că tine în continuare şi rubrica auto.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

valik319

Cateva poze de pe centura Targu jiu facute acum 2 saptamani.Doar partea vestica finca sa facut seara.

Primele de la inceput DN67 D giratoriul de la intrare in Barsesti




Viitorul nod cu DN 67,aici apar problemele cu expropierile,sunt cateva case ce trebuie daramate



In apropiere de podul peste Jiu un drum care subtraverseaza centura


din acel punct o privire pe terasament


Si podul peste Jiu,Fotografi facut de pe CF M221A





Doar atat :( sa facut seara

alecu26

Super. Sunt primele poze de acolo. De când am tot cerut proof of life de acolo. Hai Colini.  Se poate.
Drumurile noastre POATE;

valik319

La Targu Jiu e problema mare cu exproprierile,Colini nu se poate apuca de lucru pe multe portiuni finca in calea lor stau vreo 10-12 case.De exemplu nodul cu DN 66 care e ghiar dupa podul peste Jiu nu sa facut nimic,nici o miscare

TibiV

Multumim frumos!
Pana acum am crezut ca centura aia este doar un mit... :)

Dar...
Quote from: valik319 on April 08, 2016, 09:46:31 PM
In apropiere de podul peste Jiu un drum care subtraverseaza centura


Mie mi pare mai mult o poteca, cel mult alee, decat drum...
Este tare ingust.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


NGC

S-a emis primul ordin de plata pentru VO Tecuci (relicitare, contractul cu EUROCOGEN din 11.05.2015) si apare acum si in sinteza platilor.

Avem pe cineva in zona sa vedem cum au evoluat lucrarile?

__dir

QuoteSe lucreaza in ritm de melc intre A1 si Chitila. De ce? Cand se va circula pe 4 benzi intre A1 si Chitila?
Raspuns (Luni, 11 aprilie 2016, 15:14)
QuoteCatalin Homor [hotnews.ro] i-a raspuns lui eu sunt
Voi raspunde sec, dar in acelasi timp concret. Lucrarile se vor finaliza la sfarsitul acestui an.

__dir

QuoteCentura Bacau (Luni, 11 aprilie 2016, 9:51)
CocoMuc1 [anonim]
1) Concret, care este problema cu acest proiect?
2) S-a semnat la 01.04.2015. Cand se intra in lucru?

QuoteRaspuns (Luni, 11 aprilie 2016, 15:30)
Catalin Homor [hotnews.ro] i-a raspuns lui CocoMuc1
Au fost probleme istorice venite din trecut legate de finantare, in momentul de fata acestea au fost rezolvate si estimez ca pana pe 15 mai anul curent va fi deschis santierul pentru executia lucrarilor

GDPR

Un comentariu sec si din partea mea: numarul de muncitori aflati azi dimineata la lucru pe santierul de largire a DNCB era unul rotund, adica ZERO. Saptamana trecuta media a fost de 5.

alecu26

Quote from: NGC20 on April 09, 2016, 01:12:23 PM
S-a emis primul ordin de plata pentru VO Tecuci (relicitare, contractul cu EUROCOGEN din 11.05.2015) si apare acum si in sinteza platilor.

Avem pe cineva in zona sa vedem cum au evoluat lucrarile?

Am tot intrebat si eu...se pare ca nu. Aparent e o legatura directa intre prezenta pe forum si dezvoltarea infrastructurii dintr-o zona.

Nu ma astept sa reprezinte mare lucru aceasta factura. In ultimul raspuns CNADNR, spuneau ceva de genul....acum se face inspectia lucrarilor deja executate, si Antreprenorul va propune lucrarile de remediere. Eu nu credeam ca Eurocogen-Aninoasa chiar are de gand sa execute acest proiecte. Poate e o plata de incurajare.
Drumurile noastre POATE;