Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Ionut

Super faine pozele, multumiri! Bine ai venit! :cheers:
Din ce vad in poze se lucra destul de sustinut. Si calitatea pare una foarte buna, ma bucur sa vad asta. :)

laurashgeo

Un excelent reportaj! Sper sa ne tii in continuare la curent cu evolutia!
Dupa diversitatea pozelor si precizia localizarii lor as zice ca Bogo74 lucreaza la aceasta lucrare :)

davyl

Quote from: Ionut on June 01, 2012, 09:13:08 PM
Circulaţia pe centura Caransebeşului se menţine închisă până la sfârşitul lunii iunie.
Hello guys!  :)

Ceva vesti despre deschiderea centurii Caransebes? S-ar putea sa am un drum urgent prin zona si mi-ar fi util sa stiu daca au terminat cu turnarea stratului de uzura.

Multumiri anticipate!

bogdymol

Quote from: davyl on July 02, 2012, 10:31:42 AMHello guys!  :)
Ceva vesti despre deschiderea centurii Caransebes? S-ar putea sa am un drum urgent prin zona si mi-ar fi util sa stiu daca au terminat cu turnarea stratului de uzura.

Multumiri anticipate!


Vi mai repede acasa? :)

Am citit zilele astea (nu mai tin minte daca aici sau pe SSC) cum ca Centura Caransebes si Centura Domasnea sunt inca inchise.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Multumesc mult de info bogdymol.

Da, e posibil sa fac o deplasare de cateva zile (tata socru e in spital - i-a explodat fierea saracul) si tot fac calcule privitoare pe unde sa o iau, pregatesc masina de drum si urmareasc evolutia meteo...

Concediul e abia pe 2 august. Sper ca pana atunci sa deschida macar centura Caransebes, ca de la Domasnea, nu am sperante vazand cat a alunecat dealul ala.

Ionut

Uuui, sanatate multa socrului!!! Sa se faca bine repede!

---

Va era dor?

http://www.youtube.com/v/FC4knwACFT8

iuli

Daca tot s-a rezolvat cu justitia in tara asta si acum e atat de dreapta, oare cine plateste pentru ce e pe centura aia?!  ???
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

Multumesc pentru incurajari ionut privitor la tata socru.

Ionut, centura aia e clar ca e un dezastru geologic. Ne-a spus-o de atatea ori si ne-a si argumentat si @adsailton.

Chiar, cine plateste pentru centura aia? Ce studii geologice s-au facut? Cat au fost de seriosi? Ca in conditiile de azi se vede clar ca cineva nu si-a facut treaba cum trebuie...

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adsailton92

Am fost prima data sa vad centura prin noiembrie anul trecut. Eram cu un fost coleg de facultate, care a mers mai departe cu studiile in domeniu.Noi discutam lejer, faceam poze, in portiunea finalizata. Cand am ajuns la locul cu pricina, ne-am uitat noi, am dat din cap si cu toate ca anul trecut se lucra la greu intr-un cort, unde sudau niste cosuri din sarma mari(pt foreza cred : :)), deci galagie....nu ne auze nici dracu'....imi zice colegu la ureche, marcat:"aici cineva trebuie sa faca puscarie". Eu la fel i-am raspuns, dat tot in soapta
Adica noi, muritorii, cu simtul raspunderii, ne era frica de ceva grav. "Lor" deloc!
Nici un pic de simt al rapsunderii pentru banul public

adsailton92

 :)Varianta de ocolire Oradea:








Este o varianta de ocolire a orasului OK, cum eu mi-as dori sa aiba fiecare oras din tara.
Are si dezavantaje: din cauza ca este  construita, cred, prea aproape de oras, strazile care se revarsa in ea, sunt  prevazute la contactul cu centura, cu sensuri giratorii.
Va exista cel putin 1 intersectie la nivel, deosebit de periculoasa-Str Nojoridului, cred.
Este traversata de o cale ferata la un moment dat. Nu stiu daca este functionala.
Va trebui si este in calc. din cate am inteles un pasaj peste calea ferata, in zona Metro.
Prima impresie lasata, este, ca s-au ferit sa faca pasaje. Un muncitor imi spunea, ca:"Primarul are sens giratoriu si-n camera mare"
In rest va fi iluminata perfect, doua benzi,....si sper ca limita superioara de viteza:)

Ionut


Bogdan.j

1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

davyl

#343
Chiar daca articolul e axat pe politic, merita citit pentru informatiile privind dezastrul de pe Centura Clujului:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/ipocritii-de-la-psd-cluj-in-iarna-oamenii-lui-ponta-ii-cereau-capul-sefului-de-la-autostr-9907.html

radu24

Quote
Guvernul ar putea pierde finanţarea UE pentru lucrările la ocolitoarea Braşovului :puke:

Asta, fiindcă recent a fost respinsă includerea în categoria drumurilor naţionale a celui de-al doilea tronson al arterei de circulaţie, de care depinde alocarea de fonduri nerambursabile UE şi pentru primul şi cel de-al treilea traseu.

Sursa