News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Închirieri de mașini în România

Started by cristi5, November 17, 2016, 03:08:28 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iulig96

Buna ziuă,

Sunt student la informatică și vreau să îmi fac lucrarea de licență pe nișa aceasta. Aș avea nevoie de organigramă și cam de orice document.. și câteva întrebări. :)

Mulțumesc, o zi frumoasă !

voicul

Am mai gasit un site de inchirieri masini (bine, daca consideri Smart ca fiind masina  :lol: ):
https://inchiriaza-smart.ro/

Il pun aici pentru ca este inchiriere de masini, dar poti sa il vezi si ca un car-sharing pentru Bucuresti.

Sunt mai ieftini ca Pony, daca inchiriezi o zi intreaga. 190 ron (sau pe acolo) vs 336 ron/zi Pony.
Dar Pony iti da combustibil si ceilalti nu, dar la 190 ron poti inchiria Smart electric, deci poti sa ai gratuit incarcarile.

Nu stiu daca iti cer garantie sau card de credit pentru inchiriere.

Ionut

Tranzacţie record pe piaţa de Rent a Car: Trust Motors livrează 600 de maşini Peugeot şi Citroën către Klass Wagen

Trust Motors, importatorul oficial în România al mărcilor Peugeot, Citroën şi DS, îşi consolidează relaţia cu partenerii de tip Rent a Car prin livrarea unei flote record către Klass Wagen, companie de profil de top din România. Astfel, parcul auto Klass Wagen se extinde cu un număr de 600 de maşini, mărcile Peugeot şi Citroën, noile modele urmând a fi disponibile clienţilor cu luna aprilie a acestui an. Valoarea tranzacţiei se ridică la peste 6 milioane de euro.

,,Primul trimestru al anului 2019 a adus pentru noi o flotă record de 600 de maşini, livrate către Klass Wagen. Acest lucru înseamnă recunoaşterea calităţii şi competitivităţii mărcilor pe care le reprezentăm în România, marcând în acelaşi timp două recorduri: cea mai mare vânzare către o companie de Rent a Car din plan local şi cea mai mare vânzare de flote din portofoliul Trust Motors din primele trei luni ale anului", a declarat Iulian Grigore, Director de Flote Trust Motors.

"Klass Wagen are o relaţie comercială foarte solidă cu Trust Motors bazată pe seriozitatea companiei şi fiabilitatea mărcilor pe care le importă, Peugeot şi Citroën. În ultimii doi ani, cel mai mare volum de maşini cumpărate de noi a fost de la Trust Motors: 250 de unităţi în 2018 şi 600 de unităţi în 2019, acesta din urmă reprezentând şi pentru noi un record, respectiv cea mai mare achiziţie de la o singură companie auto", a declarat Norbert Sabou, Director Comercial Klass Wagen.  Modelele livrate în acest an au fost: Peugeot 208, Peugeot 2008, Peugeot 3008, Citroën C3, Citroën C3 Aircross şi Citroën C4 Cactus. Acestea vor fi folosite de către clienţii companiei din întreaga ţară.

ZF

RaV

#48
S-ar putea să fiu un pic offtopic, dar n-am găsit loc mai potrivit ca să cer un sfat de la comunitatea PUM: mi s-a stricat aseară maşina (martorul roşu de motor aprins pe bord); la o evaluare preliminară, va sta în service aproape o săptămână. Cum tocmai încep şcolile, şi suntem şi într-o perioadă în care o folosim ca să cărăm diferite obiecte de mobilier dintr-o locaţie în alta, m-am gândit să închiriem pe perioada aceasta o maşină. Îmi puteţi recomanda un serviciu de rent-a-car în Bucureşti cu preţuri decente şi fără costuri ascunse/inutile (gen asigurare pe o lună întreagă etc., cum am păţit odată în Italia)? Sau, dacă nu, ce alternative aş avea?

voicul

#49
Alternative de car-sharing: getPony.ro, espark.ro, dar aici ideea e sa inchiriezi atata timp cat iti trebuie, nu recomand sa iei cu ziua, pentru ca te costa cam mult. Ai incluszi 200 de km sau 150 km ai benzina/zi. Pony mai scump, dar cu harta unde poti lasa masina mai mare, Espark mai ieftin, electric, dar harta mica. Pony are si niste pachete sa scoti un discount de pana la 15%.

Inchiriat clasic de masini iti recomand sa te duci pana Otopeni, pentru ca sunt mai ieftine acolo.
In B, in oras adica, poti sa te uiti:
https://www.bsmart-rent.ro - a inchiriat un prieten si a fost multumit.
http://classicrentauto.ro - aproape era ca eu sa inchiriez de aici, dar nu a mai fost nevoie.


voicul

Nu stiu daca aici sau pe taxi ride and sharing sau in alta parte, dar zic ca merita promovata:

"Trecem cu toții printr-o perioadă dificilă. Chiar în acest moment, multe ONG-uri și fundații specializate contribuie activ la combaterea Coronavirus-ului și la sprijinirea celor afectați, în orice fel. Organizații din toată țara au nevoie de tot sprijinul nostru, al tuturor.

În echipa Autonom am decis să dăm tot ce avem mai bun pentru cei din jurul nostru și pentru binele comun. Prin urmare, ne dorim să punem la dispoziție pentru închiriere gratuită (timp de 3 luni cu posibilitatea de prelungire), mașini din flota Autonom din toată țara, pentru acele ONG-uri și fundații care au nevoie de mobilitate în misiunea lor.

Ne puteți contacta pe adresa de e-mail help@autonom.ro sau la numărul de telefon dedicat +40 747 277 610."

tom_sawyer

Klass Wagen Rent-a-Car cumpără o flotă de 500 de maşini Dacia

Klass Wagen Rent-a-Car anunţă achiziţionează 500 de unităţi Dacia de la Renault Commercial Roumanie SRL şi va ajunge anul acesta la o flotă de peste 2500 autoturisme în România. Acest lot achiziţionat va fi compus din modelele Dacia Sandero, Duster si Jogger şi va fi livrat prin dealerul Meridian Auto. Valoarea totală a tranzacţiei depăşeşte 9,7 milioane de Euro.

Klass Wagen este unul dintre cei mai mari jucători de pe piaţa locală de închirieri auto din România, care ofera servicii de inchirieri pe termen scurt, prezentă şi în Ungaria şi Portugalia.

În 2022 Klass Wagen România a încheiat anul cu vânzări de peste 20 mil. Euro, iar la nivel de grup vânzările au depăşit 49 mil. euro. Rezultatele au fost susţinute in special de extinderea operaţiunilor din Portugalia, unde anul acesta flota Klass Wagen va depăşi 2700 de autoturisme.

ZF

reed

#52
Am închiriat eu săptămână trecută prin Klaas Wagen.4 zile -112 euro din Budapesta.Dar-Garantie 2900 euro,plus garanție de 100 de euro pentru o luna pentru eventuale amenzi ,plus 56 euro taxa cross border.Cred că se merita doar bussiness.Ce e drept am primit Xceed cu 600 de km
Alta firma care am folosit-o acum 3 săptămâni a fost Profi rent a car din Oradea.Chiria pe 7 zile cred că vreo 250 de euro plus 70 de euro returnare in altă locație(Aeroport TM) plus 10 euro curățare după folosire .Garantia 150 de euro.Masina un i30 ,cam ponosit așa,însă ok.Faza comica a fost cu returnarea la TM(la 5 dimineață) unde a trebuit să îl caut pe șefu de la control pașapoarte sa ii las cheia,după controlul de securitate.Oricum oamenii super simpatici și de ajutor.