News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Închirieri de mașini în România

Started by cristi5, November 17, 2016, 03:08:28 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

#30
Pentru ce am inchiriat eu in afara: cautat pe Rentalcars, intrat pe site-ul companiei si inchiriat direct acolo. Economii in medie de 15 - 20 de eur.

In RO e ceva ciudat si e cam invers. Pe Rentalcars e mai ieftin decat de la dealer direct.
Si ajungi asa: dai 70E pe Logan - 5 zile direct de la dealer (calculul lui @dr4qul4) sau dai 50E pe un Focus - 5 zile de pe Rentalcars - vezi poza mea?
(desigur nu

dr4qul4

Am incercat sa inchiriez o masina din Napoli pentru luna august. Cum trebuia sa las un deposit maricel, am cerut si o oferta prin firma de leasing operational.

Quote
-          Grupa CLMR – VW Golf, VW T-Roc sau similar – auto cu motorizare benzina/diesel (in functie de disponibilitatea momentului) si transmisie manuala. – tarif : € 655,87 / 8 zile de inchiriere, km nelimitati, sofer aditional, taxa de aeroport, asigurari contra accident/furt cu participare 0 din partea clientului. (nu include geamuri si anvelope) – ITESP000
Pentru rezervari autoturisme cu transmisie automata, putem merge pe cea mai mica grupa de premium, incepand cu grupa IDAR – Citroen DS5 sau similar, insa tarifele incep de la € 757,47
De mentionat ca tipul carburantului nu il putem confirma noi, autoturismele puse la dispozitie pentru rezervari fiind alocate de statie direct.

Si in rond la Alba Iulia sunt niste Logane (care arata a cazane) ce se pot inchiria cu 20 de euro/zi. Probabil KenyaSong a prins o super oferta sau vreo eroare din sistem.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

In luna august este exclus sa pleci in concediu. Cele mai mari: preturi, aglomeratii, lipsa de ...   :lol:

Este enorm ce ai scris tu acolo - 100E pe zi.

Du-te prin Roma si sa vezi cum economisesti vreo 200 de E (gasit GOLF - automat la 490E - 8 zile) la masina (si probabil inca ceva la biletele de avion). Intradevar ai vreo 4h dus-intors Roma-Napoli (dar zic ca merita).

Roma si Milan sunt cele mai ieftine pentru inchiriat in Italia.

dr4qul4

As fi platit undeva la maxim 50 de euro/zi dar vroiam si o masina ok (macar compacta si motor de 1.4+)
Am renuntat sa-mi iau bilete de avion si m-am hotarat sa ma duc cu masina direct din tara. Cu opriri la Ljubliana si Florenta la dus si la Rimini, Venezia si undeva in Ungaria (sau Serbia sau Timisoara, depinde de traseu).
Practic, am hotarat ca banii de inchiriere sa-i dau pe cazare si sa-mi extind vacanta. Dar despre asta vom discuta pe alt topic.  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

La 50 de eur in august ... Yaris Hybrid sau Fiat 500.  :lol:
Mai gasesti un Duster/Scenic, dar cu rezervare din timp sau cu noroc (stai zilnic si faci cautare - ca mai apar oferte)
Motorul nu il alegi niciodata (decat tipul de combustibil).
Principiu e: cu cat e mai mare masina/clasa cu atat ai motor mai puternic.

In august si la noi sunt scoruri mai mari la inchiriat.

Daca vrei sa iti protejezi masina de vreo 5000 de km. Cauta sa inchiriezi din tara. Te costa cam 10e in plus pe zi sa iesi afara din tara.
La Otopeni sunt in continuare cele mai ieftine - gasesti pe Rentalcars firmele.
Nu vrei sa mergi pana acolo te poti uita pe:
https://www.bsmart-rent.ro/masini-si-tarife/
http://classicrentauto.ro/inchirieri-auto-bucuresti/masini/renault-fluence/
https://telcar.ro/category/transmisie/automata/
Dupa care:
http://www.inchirieri.net/search_results/?restore=1&sorting_field=Price&sorting_order=ASC :)


dr4qul4

Masina e de serviciu, si leasing operational (Sixt). Asa ca nu am nimic de protejat. Are 2 ani si mai am 2 pana o schimba :))
De fapt, abia asteapta saraca verile sa mai vada si ea drum lung. S-a saturat de traficul din Bucuresti
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Masina de la munca ... cea mai buna masina EVER!

Pentru cine vrea sa inchirieze si sa iasa din tara spre V cu punct de plecare B:
B - TM - avion si inchiriat de acolo (dar cu telefoane inainte sa fiti siguri ca e posibil sa iesiti cu masina in tara. Nu trebuie sa fie o problema ca acolo e si Klass Wagen care permite iesitul din tara).
B - TM: e 3h (2h la aeroport + 1h zbor) fata de 7h cu masina.

voicul

@KenyaSong - poate ai timp sa zici si o parere de cum a decurs procesul.

KenyaSong

#38
^ Am vrut să îmi deblocheze depozitul de pe card înainte de a face o recenzie.

După ce am aterizat pe la 12 noaptea, la aeroport cineva m-a aşteptat lângă florărie şi m-a condus la un microbuz nou şi elegant care apoi m-a dus la biroul lor de lângă rondul de pe DN1.

Domnul de la ghişeu mi-a explicat şi arătat toate condiţiile şi costurile în caz de zgârieturi, care sunt uriaşe. Ulterior mi-au dat o Dacia Logan care arăta bine, dar împreună cu un alt angajat a trebuit se descoperim toate defectele. Cred ca a găsit 20-30 de chestii absolut minore (caroserie cu zgârieturi de 1-3mm, umflături, zone exfoliate/decojite de vopsea, zone revopsite, capace zgâriate), toate la lumina lanternei. Din fericire pentru mine, băiatul a fost cinstit şi a marcat totul. Din experienţa mea în străinătate cu închirieri, astfel de zgârieturi nu s-ar trece.

Maşina avea 1-2 martori stricaţi dar a mers perfect.

Deşi apar ca fiind deschişi non-stop, maşina nu se poate lăsa la 5 dimineaţa aşa cum voiam eu, înaintea zborului, aşa că a trebuit să vin cu o seară înainte, până la 10, să o las. Nu pare să fie posibil să laşi maşina în parcarea lor, la ce oră vrei, şi să pui cheia în cutie. Trebuie să fie cineva prezent. Au verificat din nou toate zgârieturile, s-au potrivit, aşa că m-au lăsat să plec uşor.
De asemenea, nu mi-au zis că de fapt au marcat maşina ca returnată murdară, dar am descoperit acasă. Mă aşteptam să mai taxeze 15 euro, dar nu au făcut-o.

A durat cam o săptămână să deblocheze cei 500 de euro depozit de pe card (probabil timp bancar), deci au fost chiar rapizi.

În concluzie, a fost o afacere foarte bună pentru mine, dar nivelul de stres destul de ridicat din cauza termenilor şi condiţiilor (stricte şi scumpe).
N-aş mai lua de la ei pentru că mi s-a părut că e prea uşor să o dai în bară şi să plăteşti reparaţii mai mult decât pentru închiriere.

PS. Când verifica maşina la preluare, i-am zis tipului că deja îmi pare rău că am închiriat, dacă verifică toate nimicurile astea. Mi-a zis că (citez aproximativ) "la cât costă, nici nu au cum să facă altfel" (probabil câştigând binişor din costuri extra).

cristi5

La inceputul acestui topic am descris o experienta foarte similara, cu Klass Wagen. Verificate si notate toate chichitele, garantie uriasa. In plus fata de experienta ta, tanti zicea "o loviti!" ca sa-mi vanda asigurarea. Fi-mi-ar sila...

Nu-mi amintesc insa sa fi intarziat cu dezactivarea tranzactiei de garantie.

Si de returnat s-a putut la orice ora. Macar atat, la serviciile astea facute parca sa streseze clientul.

KenyaSong

Da, o citisem, dar sincer interacţiunea cu personalul a fost mai degrabă pozitivă aici. Deşi eram de aceeaşi vârstă, mi-au vorbit continuu la persoana a treia şi păreau profesionişti, siguri pe ei, şi fără intenţie să jecmănească personal. Cred că putem face distincţie între condiţii nasoale impuse de companie şi personal educat/needucat, în cazul ăsta.
E posibil să interacţioneze preponderent cu străini, de fiecare dată m-au abordat mai întâi în engleză.

voicul

Daca ai semant contract cu numele de pe forum, normal ca au inceput in engleza :))

Lasand gluma la o parte (+1) ca ai pus review-ul si sa o luam strategic:
La ce bani costa - depozitul e pe masura.
Exemplu concret la KlassWagen: Ford Kuga 56E 2 zile (E SUV - 28e pe zi) - 1780E grantie.
Vrei fara stres - 180E - tot 2 zile - tot SUV - garantie 0.
Si eu s-ar putea sa abandonez planul din cauza garantiei sau sa iau ceva mai mic (deci garantie mai mica), DAR, din ce am vazut eu sunt 2 metode in viata:
1. Ai bani si nu conteaza cat costa - da nici nu ai nici un stres
2. Dai mai putini bani, da pui si tu urmarul, esti atent, etc.

Cam asa si cu inchiratul.
Si eu suspectez ca mai multi bani isi fac din zgarieturi (pe care nu le repara, dar incaseaza banii de reparat), decat din inchiriatul efectiv.

cristi5

Pai nu e stres asa mare pt ca rentalcars.com promite ca iti inapoiaza garantia Klas Wagen (si alte firme banuiesc) in caz de ceva.

Trebuie "doar" sa ai banii pe card.

voicul

Asta asa e, dar mai pui 37E (nu stiu daca e pe zi sau pe cele 2 zile) la SUV-ul de care ziceam si nu mai e 56E, ci 79E - deci 116E (sau 153E).
Mai bine intraevar, dar treubie sa ai banii pe card, pentru exista niste timpi pana cand ii primesti inapoi.

AlexFlo

#44
      Salutare la toata lumea . Experienta noastra cu Klasswagen a fost dezamagitoare , ca sa fiu cat se poate de politicos . Citind pe mai multe pagini experientele de cosmar care le-au avut alte persoane , si punandu-le in balanta cu recomandarea pozitiva a unui prieten , am decis sa-mi incerc norocul  :o
       Am facut mai intai o lista cu toate problemele intampinate de persoanele dinaintea mea , i-am contactat pe cei de la Klasswagen si le-am cerut sa clarifice  punct cu punct , inainte sa confirm rezervarea. A fost o lista cu aprox 9 puncte , ultimul din ele fiind cel cu cardul de credit . Dupa ce am citit ca au fost persoane carora li sa cerut sa scrie "credit" pe card . Mi sa confirmat ca nu trebuie sa scrie credit pe card , fiind putin nesigur pe confirmarea lor am trimis in avans o poza cu cardul respectiv , sa fiu sigur ca nu ma vor forta sa platesc dublu si inca putin , la ridicarea masinii. Mi sa confirmat ca nu vor fi probleme cu cardul.  8)
       In ziua Z , ajung la sediul firmei , prezint rezervarea , cam toate datele erau deja trimise in avans , nume serie pass , serie permis etc.Se uita baiatul la card pentru garantie si zice :
      - " a nuu , nu putem folosi cardul asta pentru garantie (aproopo 1400€), trebuie sa platiti dublu si un pic , pentru asigurarea noastra " .
      -" Pai asta deja am clarificat in avans pe e-mail " zic eu .
      -"Nu se poate", zice baiatul , colegul sigur a inteles gresit , trebuie sa platiti in loc de 193 € putin mai mult ,430 €.  :p
       Am refuzat politicos , zic in gandul meu , mai bine plec cu trenul . Ajung la Gara de Nord , surpriza , nu mai sunt bilete la tren (vara vf de sezon) .Incep sa sun la toate companiile de inchirieri , nimeni nu avea nimic disponibil , de abia a doua zi .Sun la baiatul care mi-a facut rezervarea la Klasswagen le explic situatia , zice, stati ca rezolvam acum . Ma suna inapoi si imi zice ca PIOSul nu mi-a acceptat cardul , si nu are ce sa faca. Ii explic ca , al meu card nu vazut Pios-ul , nici nu la mirosit cumva . Baiatul de la birou , nu a vrut sa il introduca , sa vada daca poate rezerva banii sau nu. Sa il introduca in Pios si sa vada ca se poate folosi .Ma suna inapoi ,si i-mi explica ca ei au o aplicatie si daca aplicatia zice nu , ei nu baga cardul in PIOS .
        Zic ,bun ma-ti prins , platesc 430 € numai dati-mi o masina ca nu am cu ce parasi Bucurestiul (sotia si copilul cu mine ). Raspuns:
        -"Nu se mai poate , rezervarea sa anulat . Trebuie efectuata o rezervare cu data de azi ( alt pret , alta distractie ). ;)
        Am sfarsit prin a inchiria tot de la ei o masina pe weekend 3 zile , sa pot ajunge la mare . M-au obligat sa platesc , asigurare extra , plus inca cateva chestii , comisioane si am ajuns aproape la pretul pentru 9 zile , cat era rezervarea initiala .A trebuit sa returnez masina luni si sa ma intorc la Constanta cu trenul . In total cu taxiuri tren si restul ajungandu-ma toata treba oricum mult peste rezervarea initiala +oboseala +stress+zile pierdute de plaja . :lol:
         Sfatul meu , cand auziti de Klasswagen , fugiti cat puteti de tare , fara sa va uitati inapoi . Inchiriez de 2o de ani masini in Bucuresti ,  si firme mici si firme mari , nimeni nu ma tratat asa . :zen: