News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: NGC on December 13, 2018, 09:22:35 PM
Doar o remarca referitoare la "se sta dupa CAB" pentru lotul 2. La ultima transmisiune de zilele trecute, o vrabiuta a zis ca nu era ajunsa nici o contestatie de la STRABAG la CAB.

Zi-le vrabiutelor sa caute bine pentru ca vor gasi. :) M-as mira sa ma fi indus pe mine in eroare vulturasii mei. :lol:

alexbb

Quote from: Ionut on December 14, 2018, 06:25:29 AM
La Moara Vlasiei se tot puneau parapetele din beton in bretea, sa blocheze. Si, ca prin minune, noaptea erau date la o parte de localnici. Deci nu era circulatie chiar "la liber". Sper ca de azi sa fie totul OK.

La nodul de la Moara Vlasiei breteaua de iesire de pe sensul Buc-Ploiesti nu este finalizata (portiunea intre A3 si sensul giratoriu de pe DJ). Acea portiune nu era parte din acest contract? Ar mai avea nevoie doar de un strat de asfalt si marcaje cred.

venache

La Moara Vlasiei au disparut parapetele de beton si au aparut marcajele pe sensul de intrare spre Bucuresti. Practic nodul este deja deschis.  :)

Se pare ca iesirea dinspre Bucuresti ramane sa fie finalizata mai tarziu sau poate niciodata. Sunt cateva gropi umplute in fuga cu resturi de asfalt imediat ce iesi de pe autostrada, pana in giratoriu. Aici nu au trasat nici marcajele. Oricum, asta nu afecteaza prea mult iesirea.

Dar ce mai conteaza cateva denivelari/gropi, cand iarna trecuta accesul la Moara Vlasiei se facea prin spatiul de servicii (nefinalizat nici acum). Asta dupa cateva sute de metri de off-road pe noroi si zapada. De cate ori nu am crezut ca o sa raman prins in noroiul de acolo...

As spune ca printre castigatorii cei mai mari ai deschiderii de astazi sunt locuitorii din Moara Vlasiei. Practic, de la MV pana in Pipera - la o ora destul de matinala - drumul nu ar trebui sa dureze mai mult de 12-15 minute. Este un castig important de timp. Revin cu date mai exacte saptamana viitoare, in conditii de trafic.

elphax

s-a suparat lumea pe semafoare :)
articol cronica-unui-dezastru-anuntat

sunt poze de pe forum cumva ?

TibiV

Sunt capturi din filmarea ASCORO.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

esendy

Totusi parca trebuie pasaj peste petricani

voicul

Led frate.
Personal mie imi pare ca are luminozitate mult mai buna decat sodiu.

^"Constructorii au optat pentru o intersecție în cruce în locul unui sens giratoriu bine dimensionat, singurul care ar fi permis preluarea traficului în mod coerent pe toate direcțiile. "

Care boss, pa Petricani care e rosu pana in bariera (cateodata), pana in Barbu Vacarescu de la 16 la 18?
Unde s-ar duce din giratoriu traficul de pe A3?

"Decizia de a face o intersecție în cruce va duce la ambuteiaje uriașe în zonă"
Intradevar acum zbori cu 200 minim, cica te opreste politia daca mergi mai incet.  :lol:

@esendy Asta ar fi solutia ... pana in Barbu Vacarescu, adica ar mai fi bine cam 1 km. Probabil se va face peste 10 ani.

danutzu_1069

Discutia cu ce sa pui, LED sau vapori de sodiu este una destul de controversata. In marea majoritate a timpului, cand nu este ceata, e ok cu cele LED, dar cand este ceata... ai o mare problema cu lumina alba in ceata alba... Vezi ceva? Nu.
In situatia asta, indiscurabil  sunt bune cele cu vapori de sodiu.... cu a lor lumina portocalie....
Daca s-or face lampi LED, care sa-si schimbe culoarea in functie de conditiile meteo... atunci e ok si cu astea...

pasa_andrei

Avem contract de deszapezire pe cei 6.5 km? Se anunta ninsori in Bucuresti incepand de azi pana luni.

slartibartfast

^^
Și mașinile au acum lumini LED, inclusiv de ceață.

Temperatura de culoare e mai ușor de controlat la LEDuri decât la lămpile cu vapori metalici, și pot emite în același timp lumină caldă și rece, albul lor fiind un alb adevărat, provenit din leduri multe, de culori diferite.

Hef

portiunea intre DNCB si Gherghitei este o zona deschisa unde vantul bate 360 de zile pe an.
si popasului se inzapezeste sau are gheata in fiecare iarna. vantul aduna toata zapada pe strada.
primaria adusese pamant si crease un fel de dig. dar nu ajuta foarte tare.

in caz de ninsoare si vant acea portiune va fi problematica. cum se intampla si pe A2 in mod frecvent.


roadrunner

I-au dat drumu?
sau se lanseaza in primetime, la stirile de la ora 19:00? :)))

cosminn